Lubię, nie lubię. Spotify testuje nową funkcję

News/Muzyka 04.12.2017
Lubię, nie lubię. Spotify testuje nową funkcję

Lubię, nie lubię. Spotify testuje nową funkcję

Zupełnie bez rozgłosu i szumnych komunikatów medialnych Spotify zaczął wprowadzać funkcję, która sprawi, że cotygodniowe listy będą jeszcze lepiej dopasowane do użytkowników.

Discover Weekly (po polsku to Odkrywaj w tym tygodniu) to specjalna lista, która w każdy poniedziałek dostarcza nam 30 utworów. Zwykle są to nowe kawałki, ale czasem wpadają tam utwory, które już znamy.

Największą zaletą Discover Weekly jest to, że lista jest spersonalizowana.

Ale nie jest tak, że listy do naszego cotygodniowego zestawienia wybiera zespół specjalistów. Za wszystko odpowiada specjalny algorytm, który bada sposób korzystania z serwisu, sprawdza ulubionych wykonawców, weryfikuje ukochane utwory. Dzięki dostępowi do ogromnej bazy użytkowników, maszyna może zweryfikować, jakie utwory pasują do siebie, i które powinny znaleźć się blisko siebie na liście. Następnie wszystko to jest konfrontowane z osobistymi preferencjami każdego użytkownika. To oczywiście bardzo uproszczony opis działania. Więcej o tym, jak funkcjonuje Discover Weekly, możecie przeczytać w naszej rozmowie z przedstawicielem Spotify.

Teraz Spotify wprowadził nową funkcję, która jeszcze bardziej spersonalizuje poniedziałkowe listy.

Gdy odpalimy Discover Weekly, to w dolnej belce po lewej stronie (zaraz obok tytułu aktualnie granego utworu) możemy znaleźć dwie ikonki, które umożliwiają nam zaaprobowanie kawałka lub odrzucenie go. Gdy wybierzemy “serduszko” kawałek wyląduje od razu w naszej bibliotece. Z kolei przycisk “nie lubię” pozwala nam na wybór dwóch opcji. Jedna umożliwia dezaprobatę dla tego właśnie utworu, a druga dla całej twórczości wykonawcy. W obu przypadkach utwór stanie się nieaktywny i więcej nie usłyszymy go na naszej liście.

Prawdopodobnie sprytny algorytm weźmie pod uwagę nasze decyzje i kliknięcia będą miały wpływ na to, co pojawi się w kolejnych tygodniach. Podobno funkcja ta nie dotarła jeszcze do wszystkich abonentów, ale u mnie ikony “lubię” i “nie lubię” pojawiły się również w składankach Daily Mix. Mam nadzieję, że zostaną tam już na stałe.

 

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (7)

17 odpowiedzi na “Lubię, nie lubię. Spotify testuje nową funkcję”

 1. W końcu!!! Moja “spersonalizowana lista” już od dawna znacznie odbiegała od moich gustów muzycznych. Mam nadzieję, że nowa funkcjonalność poprawi trafność proponowanych utworów.

  • Dokładnie. Ja już od dawna nie używam Odkryja, bo przestał robić robotę. Zazwyczaj przewijam całą playlistę, bo nie znajduję nic dla siebie. Może nowa funkcja coś poprawi, bo na początku Odkryj działał genialnie.
   Póki co nie mam. W Daily Mix już jest.

 2. U mnie w aplikacji desktop`owej wszytstko działa. Powiem więcej, nowe przyciski pojawiły się nie tylko w “Odkrywaj w tym tygodniu”, ale i w codziennych “Daily Mix`ach”!!!

 3. Fajnie, fajnie, nawet ze zwykłej discover weekly jest zadowolony, bo nawet jeśli czasem nie trafi w gusta to często podrzuci coś ciekawego.

 4. W moim przypadku te algorytmy nie robią zbyt dobrej roboty, gdy włączam radio na podstawie playlist to na ogół ciągle wracają te same kawałki które wielokrotnie zaznaczalem jako nie lubiane, tak jakbym był w jakiejś muzycznej bańce ze swoją playlista i utworami których nie lubię, za to nie otrzymywał żadnych świeżych kawałków.

 5. Tak w ogóle to opcja radia dla konkretnego utworu powinna podpowiadać piosenki posiadające podobne tempo i ogólnie rytm żeby utrzymać klimat bazowego utworu, dla przykładu, jeśli trafię na energetyzująca piosenkę która wprowadza mnie w taki żywiołowy nastrój to po odpaleniu radia chciałbym posłuchać innej energetyzującej piosenki, a nie jakiejś całkowicie niepowiązanej nastrojowo nuty tego samego wykonawcy lub powiązanych, co zawsze się dzieje. Pewnie to trudniejsze do zrealizowania niż podpowiedzi na podstawie tego co wybierali inni słuchacze bazowej piosenki i tak dalej.

 6. szkoda, że serduszko od razu zapisuje utwór w bibliotece. ja tam trzymam tylko najbardziej lubiane utwory i teraz robi mi się zament …

  ciekawe jaki wpływ na algorytm będzie miało to, że wyrzucę te zapisane utwory :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...