Płyty z filmami 4K to nadal rzadkość w Polsce. Złą passę przełamuje Christopher Nolan

News/Film 13.11.2017
Płyty z filmami 4K to nadal rzadkość w Polsce. Złą passę przełamuje Christopher Nolan

Płyty z filmami 4K to nadal rzadkość w Polsce. Złą passę przełamuje Christopher Nolan

Nadal nie masz filmów z polskimi napisami, by móc się nacieszyć swoim wypasionym telewizorem? Już w grudniu w polskich sklepach pojawią się zremasterowane filmy Christophera Nolana. Ja już szykuję portfel.

Miałem okazję już narzekać na dostępność płyt Blu-ray UHD w Polsce. Chcesz film w maksymalnej możliwej jakości? Jesteś albo skazany na wersję tegoż filmu w jakiejś usłudze VoD, która wprowadzi do niego nieprzyjemne defekty wywołane kompresją, albo też na kupienie go w zagranicznym sklepie, bez polskich napisów i lektora.

Lubię oglądać filmy z polskim tłumaczeniem. Dzięki napisom mam pewność, że usłyszałem kwestię bezbłędnie i że dane słówko faktycznie ma to znaczenie, które pamiętam. A to oznacza, że o filmach w najwyższej dostępnej jakości z legalnych źródeł… cóż, mogę po prostu zapomnieć.

Weźmy na przykład nowego Mad Maksa, który – wedle wszelkich zasłyszanych przeze opinii – jest perełką jeśli chodzi o odpowiednie stosowanie techniki HDR. W Polsce na płytach Blu-ray znajdziemy tylko wersję 1080p. To może widowiskowa BBC Planeta Ziemia II, również zarejestrowana w 4K i HDR? Cóż, wersja z polskim tłumaczeniem to nawet nie 1080p, a 1080i! Wyliczać możemy w nieskończoność. Filmy UHD z polskimi tłumaczeniami jak najbardziej istnieją, są to jednak nieliczne pozycje, takie jak nowi Szybcy i wściekli, kilka ekranizacji komiksów czy seria filmów o Bournie.

W grudniu czeka mnie nie lada wydatek. Filmy Christophera Nolana, zmasterowane do 4K i HDR pod okiem tego reżysera, trafią do Polski.

Nolan jest zachwycony standardem UHD, bo – jak twierdzi – to standard będący bliżej rozdzielczości, w którym jego filmy są rejestrowane. Kamery wykorzystywane przez reżysera rejestrują obraz w 6K, a gdy wykorzystuje rejestratory IMAX aż 18K. Jak podkreśla reżyser, mastering do 4K i HDR jest przez niego osobiście nadzorowany, dzięki czemu filmy te faktycznie będą wyglądały lepiej i oferowały więcej szczegółów. Nie będzie to jednak więc – rzekomo – skok na kasę polegający na nałożeniu kilku prostych filtrów wyostrzających na materiał w rozdzielczości Full HD.

Nowe filmy zawierające polskie tłumaczenia, dostępne będą w sklepach od 12 grudnia. Będzie je można kupić zarówno pojedynczo w cenie około 150 zł za sztukę, jak i w pakiecie o nazwie Christopher Nolan – Kolekcja filmów w 4K, na który będą się składać Batman Początek, Mroczny Rycerz, Mroczny Rycerz powstaje, Prestiż, Incepcja, Interstellar i Dunkierka. Ten będzie kosztował 950 zł.

Drogi Święty Mikołaju…

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (10)

18 odpowiedzi na “Płyty z filmami 4K to nadal rzadkość w Polsce. Złą passę przełamuje Christopher Nolan”

  • Cena mega wysoka ale tak naprawdę to referencyjne źródło na ten moment , podejrzewam, że wyświetlane nawet na projektorze kinowym wyglądałoby rewelacyjnie

 1. “Jesteś albo skazany na wersję tegoż filmu w jakiejś usłudze VoD, która wprowadzi do niego nieprzyjemne defekty wywołane kompresją”
  Więc takie 4K na netflixie nie oddaje w pełni tego 4K?

 2. “Chcesz film w maksymalnej możliwej jakości? Jesteś albo skazany na wersję tegoż filmu w jakiejś usłudze VoD, która wprowadzi do niego nieprzyjemne defekty wywołane kompresją, albo też na kupienie go w zagranicznym sklepie, bez polskich napisów i lektora.”
  A gdzie trzecia, najlepsza opcja? Pobierasz dobrego REMUXa z torrentów? : )

 3. Hej, niedawno zakupiłem xboxa one x i chciałbym wypróbować jakiś film z hdr, aby był ekekt WOW. Myślę że mój sony ex9005 spokojnie udźwignie zadowalający efekt.
  Co bycie polecili, Mad max odpada, bo tylko po angielsku jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...