“Mother” to najbardziej popieprzony film, jaki zobaczycie w tym roku – recenzja Spider’s Web

Recenzja/Film 03.11.2017
Nasza ocena:
“Mother” to najbardziej popieprzony film, jaki zobaczycie w tym roku – recenzja Spider’s Web

“Mother” to najbardziej popieprzony film, jaki zobaczycie w tym roku – recenzja Spider’s Web

Jeśli szukacie filmu, który wyrwie was ze strefy komfortu, zdezorientuje, zniesmaczy i zirytuje, to “Mother!”, czyli najnowsze dzieło Darrena Aronofsky’ego, nadaje się do tego wprost idealnie.

Fabularny punkt wyjścia jest dość prosty, ale tylko na początku. Oto poznajemy młode (stażem) małżeństwo. Ona (Jennifer Lawerence) bezgranicznie zakochana i oddana Jemu (Javier Bardem) – wielkiemu pisarzowi, który szuka weny na odludziu. Oboje mieszkają w pięknym dużym domu, gdzie życie upływa im w istnej idylli. Wszystko jednak zmienia się dramatycznie, gdy ich życiu pojawia się niezapowiedziany gość (Ed Harris).

To, co dzieje się później, jest istną psychodeliczną jazdą bez trzymanki! Aronofsky, niczym złośliwy demiurg, trzyma widza oraz główną bohaterkę “Mother!” w ciągłej niepewności, niewiedzy i konsternacji. Z każdą kolejną sceną film robi się coraz bardziej dziwny i absurdalny. Niełatwo o tym pisać, nie zdradzając nic z fabuły, ale niech wystarczy, że napiszę iż, już po kwadransie zaczniecie się drapać w głowę, by zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

A im bliżej końca, tym surrealizm, psychodelia oraz niepokojąca brutalnośś zaczyna dochodzić do nieznanych mi wcześniej poziomów. Z seansu wyszedłem totalnie zmiażdżony! Przyznam, że już dawno się tak nie czułem.

Darrena Aronofsky’ego cenię, choć też nie uważam go za jednego z największych przedstawicieli swojego pokolenia filmowców. Jego twórczość to istna sinusoida. Jestem wielkim fanem “Pi” czy “Czarnego Łabędzia”, natomiast jego “Źródło”, “Zapaśnik” czy “Noe: Wybrany przez Boga” to raczej artstyczne średniaki, choć każdy z nich ma w sobie iskrę wielkości.

Problemem Aronofsky’ego jest jego ego. Uważa się on za powiernika wielkich historii i w większości za takie się zabiera. Lubi sięgać po motywy związane z Bogiem, czasem; lubuje się w stawianiu wielkich pytań o naturę ludzkości, emocjonalności, miłości, śmierci, życia. Jego pierwszym ambitnym krokiem ku opisaniu tych tematów było “Źródło”. Film, który emocjonalnie dotknął mnie dość wyraźnie, ale artystycznie i fabularnie był bardziej wyrazem kiczu i grafomanii niż wielkiego dzieła, jakie Aronofsky ewidentnie myślał, że tworzy.

Po latach i kilku bardziej skromnych tematycznie i skupionych na postaciach filmach, reżyser podjął się ponownie opowiedzenia o relacji człowieka z Bogiem, w autorskiej adaptacji opowieści o Noe i jego rodzinie.

W “Mother!” Darren Aronofsky niejako łączy te wszystkie motywy ze swoich poprzednich filmów w jedną całość. U podstawy mamy więc dramat psychologiczny o dwójce zakochanych oraz ludziach, którzy zaczynają ingerować w ich przestrzeń.

Z początku dostajemy więc świetne sfilmowane i zagrane studium stopniowego popadania w szaleństwo.

Fascynująca opowieść o tym, jak człowiek może stać się wyobcowany w znanej sobie przestrzeni, jak daleko pozwoli zaingerować w swoją intymność i jakim to wszystko może stać się koszmarem.

Na tym poziomie “Mother!” przypomina mocno pierwsze filmy Romana Polańskiego, ze wskazaniem na “Wstręt”. Postać, grana znakomicie przez Jennifer Lawrence, staje się tu zakładnikiem swojego włanego domu. Jest też poddańczo posłuszna woli swojego męża. Relacja między nimi jest też ciekawie zarysowana. Ona jest wpatrzona w męża niczym w obrazek, jest jego największą fanką i z własnej woli jest w stanie zrobić dla niego wszystko. On z kolei, o wiele starszy od niej, traktuje ją jak swoją muzę, choć jest to ewidentnie relacja podmiotowa z jego strony.

I na tym poziomie “Mother!” ogląda się znakomicie.

Problemy zaczynają się później, gdy na ekranie zaczynają pojawiać się coraz to bardziej odjechane wizualne i sytuacyjne metafory, a dramat psychologiczny zmienia się w surrealistyczny horror i czarną komedię w jednym.

Z metaforami Aronofsky też nie oszczędził ani siebie, ani widza, tylko od razu wysunął najcięższe działa. Szybko bowiem staje się jasne, że “Mother!” naszpikowane jest biblijnymi alegoriami. To przypowieść o powstaniu świata i jego stopniowym wyniszczaniu, po tym jak zasiedlają go ludzie, czyli my. Grany przez Javiera Bardema pisarz jest tu więc Bogiem-stwórcą, a postać grana przez Jennifer Lawrence, to matka Ziemia. Jest to metafora szyta grubymi nićmi, tyleż niepotrzebna, co pokazująca wspomniane przeze mnie wcześniej ego Aronofsky’ego, który uważa, że jego misją jako filmowca jest bycie bojownikiem o sumienie ludzkości.

Gdzieś tam szanuję go za te ambicje i sam fakt, że sukcesywnie stara się powracać do tej wielkiej tematyki. Robi to wykorzystując swoje świetne filmowe oko (“Mother!” wygląda znakomicie od strony wizualnej, film ma sporo ciekawych, niestandardowych ujęć, przywodzących na myśl kino ekspresjonistyczne) i z wyczuciem prowadząc aktorów. Jennifer Lawrence i Michelle Pfeiffer, która w pewnym momencie pojawia się na drugim planie, serwują widowni kapitalne kreacje. Również Javier Bardem oraz Ed Harris nie zawodzą.

Mimo wszystko, jako całość “Mother!” wzbudził we mnie mieszane uczucia, i chyba wzbudzi je w każdym, kto ten film obejrzy.

Nie da się jednoznacznie pochwalić albo zmieszać z błotem filmu, który używa poetyki i psychologii surrealistycznego snu. Nowe dzieło Aronofsky’ego to szalona mieszanka filmów Davida Lyncha, zmieszana z poetyką Bunuela i Jodorowsky’ego. Jednemu spodoba się to bardziej, drugiemu mniej. Część z was pewnie będzie się nosić z zamiarem opuszczenia sali kinowej, a część będzie zaintrygowana rozwiązaniem zagadki, wyczekiwaniem wielkiego finału.

Na pewno “Mother!” totalnie zbije was z tropu, wprowadzi w stan dezorientacji i, pod sam koniec, sprawi, że wasze szczęki wylądują na podłodze.

To odważny i ambitny film, nawet jeśli w dużej mierze kiczowaty i zdecydowanie przesadzony. Ale dobrze, że i takie obrazy mają okazję powstawać i do tego wpadać w krąg zainteresowań topowych hollywoodzkich gwiazd.

Teksty, które musisz przeczytać:

„Czarownica 2” to „tylko” przeciętny film. Ale pokazuje też, dlaczego Disney absolutnie nie potrafi robić sequeli

„Czarownica” z 2014 roku rozpoczęła modę na przekształcanie klasycznych animacji Disneya na filmy aktorskie z komputerowym CGI. I choć remaki wytwórni stały się ostatnio synonimem odtwórczego kopiowania, to film z Angeliną Jolie zmieniał całkiem dużo w opowieści o Śpiącej Królewnie. Szkoda, że sequel postanowił to wszystko wyrzucić do kosza.

Recenzja/Film 18.10.2019

Dołącz do dyskusji (3)

91 odpowiedzi na ““Mother” to najbardziej popieprzony film, jaki zobaczycie w tym roku – recenzja Spider’s Web”

 1. Szanowny Przemku
  Ja rozumiem, że zwykle oczekujemy od filmu przedstawienia postaci, zarysowania konfliktów, perypetii a potem happy endu. Taki jest main stream. I generalnie na tym się robi pieniądze. Ludzie generalnie po to chodzą do kina – żeby na końcu był happy end i wyszli z kina z poczuciem, że dobrze wydali swoje pieniądze. Inne kino się słabo sprzedaje.
  Ale istnieje.
  Chcę zwrócić Twoją uwagę na twórczość Petera Greenewaya. Bo mam wrażenie, że nie widziałeś żadnego jego filmu. Mój ulubiony to “8 i pół kobiety”, ale w filmie, o którym piszemy (Mother) widzę odwołania do jego filmu “Dzieciątko z Macon”. Do wielu filmów innych twórców też – co zresztą zauważyłeś.
  Generalnie cała Twoja – jak sądzę w zamyśle negatywna – opinia jest dla mnie bardziej reklamą tego filmu. Jak sam stwierdziłeś porusza.
  Zwykle z kina wychodzimy zadowoleni, że dzięki wydanym przez nas 20 zł zło zostało pokonane i świat uratowany a miłość rozkwita. A krytycy zazwyczaj dyskutują czy nie lepsza byłaby w danej roli blondynka zamiast brunetki. Trochę to takie miałkie – nie sądzisz?
  A tu jest inaczej. Reżyser zaprasza do intelektualnej zabawy. Przemyśleń. Oczywiste jest, że od momentu wizyty fanów zaczynamy dostrzegać symboliczność obrazu. Oderwanie od rzeczywistości kreowanej w pierwszej części. Ale dzięki umiejętnie poprowadzonej części pierwszej ciągle czułem się emocjonalnie związany z bohaterami i osobiście odbierałem wszystko co ich spotykało podczas Armagedonu? Apokalipsy?
  Piszesz, że film jest kiczowaty. Nie zgadzam się z tą opinią. Kiczowaty jest jeleń na rykowisku. Nudny, zwykły, banalny, zaspokajający najprostsze gusta. Wg mnie bardziej kiczowate są kolejne wersje “Szybcy i wściekli” czy “Gwiezdne wojny” . Choć dobrze się je ogląda.
  A ten film proponuję pełną emocji intelektualną podróż. Trochę tak jak wiersz bohatera filmu. Każdy go może zrozumieć inaczej.
  To nie jest tak, że wszystko mi się w tym filmie podoba. Też znalazłbym w nim wiele do napisania negatywnej recenzji. Jego symbolika jest miejscami dla mnie mocno dyskusyjna.Też nie zostawił we mnie radosnego poczucia – że w końcu wszystko się dobrze skończyło. Zostawił niepokój, niepewność, zmusił do przemyśleń.
  Ja to uważam za zaletę. Zresztą – tak jak pisałem wcześniej – reżyser wpisuje się tym filmem w nurt reprezentowany np przez Greenewaya. Zwykle nigdy nie wiadomo jak się film skończy, jak się rozwinie akcja i daje do myślenia.
  Na koniec – zgadzam się z Twoją opinią na temat tego filmu. Tylko że to co napisałeś to dla mnie zalety, no i zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że ten obraz to kicz.
  Pozdrawiam.

 2. Ogłupianie widza nabiera tempa przybierając na sile. Są jednak tacy, którym takie filmy “dobrze robią” i to bardzo smuci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...