Egzorcysta idzie ścieżką wydeptaną przez Bartosza Walaszka. Fani Kapitana Bomby będą nim zachwyceni

Recenzja/Seriale 02.11.2017
Nasza ocena:
Egzorcysta idzie ścieżką wydeptaną przez Bartosza Walaszka. Fani Kapitana Bomby będą nim zachwyceni

Egzorcysta idzie ścieżką wydeptaną przez Bartosza Walaszka. Fani Kapitana Bomby będą nim zachwyceni

Bartosz Walaszek to twórca, który trzyma się sprawdzonych, lubianych przez publikę schematów. Także na nich opiera się jego najnowszy serial – Egzorcysta.

Pierwsze odcinki nowego show zostały już opublikowane w serwisie Showmax. Ich fabuła kręci się wokół tytułowego egzorcysty, który para się walką z siłami nieczystymi, takimi jak diabły, demony oraz wampiry.

Regularnie współpracuje z duchownymi poznanymi podczas nauki w seminarium, z którego został wyrzucony po miesiącu. Pomoże każdej osobie w potrzebie, o ile będzie ona dysponować budżetem 200 zł (bez faktury, z fakturą byłoby jeszcze drożej). Tyle na temat głównego bohatera.

Animacja zachowała styl, do którego przyzwyczaił nas Walaszek.

Kreska jest identyczna, jak w jego poprzednich produkcjach. Bardzo prosta, by nie powiedzieć – prymitywna. Twórca zdecydował się też na zastosowanie wcześniej używanych modeli postaci. Dlatego Egzorcysta nieco przypomina Kapitana Bombę, zaś diabły to delikatnie przerobieni kosmici spotykani w serialach Kapitan Bomba oraz Laserowy Gniew Dzidy.

Podobnych oszczędności jest naprawdę sporo. Innym animatorom z całą pewnością nie uszłyby one na sucho. W tym przypadku jest to jednak element specyficznego stylu, swoistej bylejakości, za którą Walaszek jest uwielbiany.

Humor w Egzorcyście również nie wychodzi poza dotychczasowe ramy i opera się głównie na prostych grach słownych oraz hiperbolizacji stereotypów dotyczących naszego narodu. Alkoholizm, cwaniactwo, praca na czarno za minimalną krajową. Żarty z tych i wielu innych tematów masowo występują we wszystkich produkcjach Walaszka i Egzorcysta nie jest na tym polu wyjątkiem.

Nie brakuje też nawiązań do aktualnych tematów. Humor taki na pierwszy rzut oka jest prostacki, ale po dłuższej chwili widać, że sprawnie ociera się o absurd. Jestem pewien, że fani Kapitana Bomby podczas seansu Egzorcysty poczują się jak w domu.

Po serialu emitowanym na Showmax spodziewałem się standardowej długości odcinków wynoszącej ponad 20 minut. Twórca jednak zdecydował się na obranie sprawdzonych rozwiązań i wybrał dwa razy krótszą formę.

By widzowie mogli lepiej zapoznać się z nowym show, zdecydowano się na początek udostępnić aż trzy odcinki nowego serialu. Każdy z nich opowiada odrębną historię, a ich punktem wspólnym jest wyłącznie postać głównego bohatera. Epizody można oglądać bez znajomości pozostałych, co znacznie obniża próg wejścia do świata serialu.

Egzorcysta idzie dobrze znanymi i wielokrotnie wydeptanymi przez Walaszka ścieżkami.

Nie jest to dzieło wybitne i z całą pewnością nie jest powodem, dla którego warto opłacać abonament w serwisie Showmax. Z drugiej jednak strony jest miłym, lokalnym dodatkiem w ofercie platformy. Osoby, które już korzystają z Showmaksa i pasuje im specyficzne poczucie humoru znane m. in. z wydawanej regularnie Blok Ekipy, znajdą tu zdecydowanie coś dla siebie. Jakość serialu najlepiej określa motto firmy należącej do słynnego przedsiębiorcy branży budowlanej, Bogusława Łęciny: “Może nie najtaniej, ale jako tako”.

Egzorcysta na razie nie będzie dostępny na YouTubie, dlatego jedynym sposobem na zapoznanie się z klimatem serialu bez dodatkowych opłat jest obejrzenie jego trailerów, 122 odcinka serialu Blok Ekipa, w którym egzorcysta występuje, oraz teledysku zespołu Cjalis promującego nowe widowisko. W ten sposób można sprawdzić, czy na pewno przypadnie nam do gustu i czy warto na nie poświęcić swój cenny czas.

Teksty, które musisz przeczytać:

Powstanie reboot filmu „Egzorcysta”. Oto 9 ciekawostek z planu oryginału, o których mogliście nie wiedzieć

Jakiś niezwykle łebski gość w garniturze urzędujący na wzgórzach Hollywood stwierdził, że reboot filmu „Egzorcysta” jest tym, czego świat potrzebuje. Powstrzymam się od dalszego komentarza na ten temat i skupię na czymś bardziej pozytywnym, czyli na oryginalnym filmie z 1973 roku, który do dziś się nie zestarzał i absolutnie nie potrzebuje żadnej nowej wersji.

Artykuł/Film 19.08.2020

Dołącz do dyskusji (5)

10 odpowiedzi na “Egzorcysta idzie ścieżką wydeptaną przez Bartosza Walaszka. Fani Kapitana Bomby będą nim zachwyceni”

 1. Nie wiem na ile to możliwe, ale chciałbym w końcu poznać prawdę na temat Kapitana Bomby. Co jest prawdziwym powodem braku powrotu.. Mówi się o odsprzedaży praw autorskich stacji TV, jakiś licencjach itd., ile w tym prawdy. Egzorcysta może być udany, ale nigdy nie zastąpi Bomby, “tępe chu..” ;)

  • Jeżeli nie wiesz o co chodzi to ZAWSZE chodzi o pieniądze. Ktos nie byl zadowolony, jakas strona uznala, ze to za malo i ktos doprowadzil do konca – wiecej nie trzeba wiedziec, nazwiska nie są potrzebne – HAJS

   • Domyślam się, że chodzi o pieniążki. Tylko, jestem przekonany o świadomości Walaszka i hajsu jaki by zarobił po powrocie Bomby, ktoś mu w tym nie pozwala, wątpię że sam taki stan rzeczy utrzymuje. Widać po Egzorcyście, że mógłby wrócić do tego formatu, mało tego pewnie gdyby nie te siły wyższe to właśnie Bomba by zawitał do ShowMaxa.

    • Zapewne jest tak, jak wszyscy podejrzewają – Walaszek nie posiada praw, które trzyma poprzednie studio. Ale dlaczego się rozstali i dlaczego oni sami nic z tymi prawami nie robią – tego nie wie nikt. Być może boją się inwestować w format bez głównego autora, bo przy jego obecnej popularności każdy projekt spotkałby się z olbrzymią falą krytyki ze strony fanów.
     A co do sensu powrotu Bomby w klasycznym stylu, to obawiam się, że niestety nic z tego nie będzie. Spójrzcie tylko na liczby wyświetleń poszczególnych odcinków Bomby i Blok Ekipy. Pomimo tego, że Bomba jest szeroko rozpoznawalny, to zainteresowanie serialem jest znacznie mniejsze. Więc jaki jest sens produkować coś, co zobaczy 500-600 tys. osób, skoro można nabijać 2-3 mln wyświetleń na każdym odcinku idąc po najniższej linii oporu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...