Brian i Jessica? Zapomnij, teraz rodzą się Khaleesi i Arye

News/Seriale 22.09.2017
Brian i Jessica? Zapomnij, teraz rodzą się Khaleesi i Arye

Brian i Jessica? Zapomnij, teraz rodzą się Khaleesi i Arye

W Polsce popularność zdobywają imiona Brian i Jessica, a na Wyspach brytyjskich króluje Gra o tron. W ubiegłym roku urodziło się tam 69 dziewczynek, które nazwano Khaleesi, a najpopularniejszym imieniem z serialu okazało się to, które nosi jedna Starkówna, Arya.

Gra o tron to coś więcej niż świetny serial, to popkulturowy fenomen, który wykracza o wiele dalej niż globalne zainteresowanie produkcją HBO. W 2016 roku na Wyspach brytyjskich sporo dziewczynek nazwano na cześć kilku kobiecych postaci z serialu. Najpopularniejszym wybieranym imieniem, pochodzącym z Gry o tron, była Arya.

Imię młodszej córki Neda Starka nadano ponad 300 dziewczętom. Arya wyprzedziła takie imiona jak Mary i Katherine.

Ale to nie wszystko – jak dowiadujemy się z BBC – w 2016 roku 69 dziewczynek otrzymało imię Khaleesi. To właśnie takim przydomkiem tytułuje się Zrodzona z Burzy, Daenerys z rodu Targaryenów. Ponadto wybierano takie imiona jak: Tyrion, Daenerys, Sansa czy Brienne. Wśród maluchów nie było żadnego Joffreya, ale to akurat chyba nie powinno dziwić, wszak to jedna z najbardziej znienawidzonych postaci w produkcji HBO.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy serial oddziałuje tak na brytyjską społeczność. Zainteresowanie imionami pochodzącymi z serialu odnotowano choćby dwa lata wcześniej.

Nie tylko Gra o tron ma wpływ na to, jak rodzice nazywają swoje dzieci.

Radość z powrotu Gwiezdnych wojen w 2015 roku też ma swoje skutki w wyborze imion. W ubiegłym roku 54 chłopców otrzymało imię Kylo. Na cześć Rey, w którą wcieliła się Daisy Ridley, nazwano 17 niemowląt. Popularne stało się ponownie imię Hermiona ze względu na sztukę “Harry Potter i Przeklęte Dziecko” wystawioną w 2016 roku w londyńskim Palace Theatre. Śmierć Davida Bowiego również przyczyniła się do wyboru imion. Imieniem Bowie nazwano kilkadziesiąt niemowlaków – zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki na Wyspach brytyjskich jest jednak Olivia, która zastąpiła Amelię. W Polsce wśród dziewczynek prym wiodą Zuzanny, a wśród chłopców najczęściej nadawanym imieniem jest Antoni. Choć otworzyliśmy się od paru lat na zagraniczne imiona, zapisywane w sposób różnoraki, dużo jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć, żebyśmy na ulicy usłyszeli wołanie “Khaleesi”. Chociaż jeśli zdarza nam się nadawać imiona na cześć właściciela Biedronki, to kto wie…

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (16)

90 odpowiedzi na “Brian i Jessica? Zapomnij, teraz rodzą się Khaleesi i Arye”

 1. Żeby obecnie nazwać dziecko imieniem Antoni, trzeba być albo bardzo dużym nonkonformistą, albo wręcz przeciwnie – fanatykiem (i mieć niezłą sieczkę w głowie).

   • Działa w różny sposób – właśnie to miałem na myśli. Na inteligentnych ludzi działa tak, że obecnie nadanie tego imienia dziecku to obciach (dlatego trzeba być nonkonformistą, żeby to zrobić). :) Do samego imienia nic nie mam. Niestety aktualnie budzi określone skojarzenia.

    • Inteligentni ludzie są ponad tym i nazywając dziecko imieniem Antoni nie patrzą na aktualne skojarzenia, bo chyba każde imię można źle skojarzyć jak się chce. Zasadnicza sprawa jest taka, że tobie kojarzy się z obciachem i od razu wiążesz siebie z ludźmi inteligentnymi a to nie jest takie pewne skoro wrzucasz do określonych szuflad ludzi nadających imię dziecku takie jakie im się podoba i uważają za odpowiednie.

     • Przecież napisałem, że można być ponad te skojarzenia. Znasz znaczenie słowa “nonkonformizm” czy za trudne dla ciebie?

 2. No cóż, Arya to akurat nie jest takie niepopularne imię, nadawano je jeszcze przed serialem. Khalessi z drugiej strony… już pomijając, że to nie jest imię… eh.

  EDIT: Antoni? SERIO? Jezu…

 3. Jeśli kiedyś pomyśleliście, że rodzice którzy nadają dzieciom dziwne imiona (khaleesi, brajany, dżesiki, jezusy) są statystycznie mniej inteligentni od zwykłego człowieka to macie rację.

 4. A na koniec okaze się, żę Khalessi była facetem – i co wtedy?
  Jeżeli dobrze pamietam na Islandii nadawanie imion jest regulowane pzrez państwo – rodzice mogą nadawać tylko imiona oficjalnie zatwierdzone.

 5. Wykład, sprawdzanie obecności. Niestety nie pamiętam imienia, które odczytał prowadzący, a tylko kolejne słowa:

  Jezu, jaki serial oglądali pani rodzice?

 6. Eeee tam, lata temu, dokładnie 6, wybrałam imię dla dziecka – Dovhakiin, niezależnie od płci :P

  To żart oczywiście. Dovhakiin byłoby drugim imieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...