Gotham wraca z 4. sezonem, a do sieci trafił nowy zwiastun prezentujący przemianę Bruce’a Wayne’a w Mrocznego Rycerza. Kilka scen i podtytuł serii nie pozostawia żadnych wątpliwości, że tym razem to Batman będzie grał pierwsze skrzypce.

Fani filmów i seriali na podstawie komiksów cierpią na klęskę urodzaju. Wytwórnie, stacje telewizyjne i serwisy VOD produkują ich tyle, że trudno być na bieżąco. Spośród nich Gotham od Foksa jest jedną z najciekawszych pozycji i nie mogę się doczekać premiery 4. serii.

Nowy sezon Gotham pokaże nam wreszcie narodziny Batmana.

W rozszerzonym zwiastunie debiutującym kilka dni przed premierą 4. serii widzimy Bruce’a Wayne’a w zupełnie nowym przebraniu. Już pod koniec ubiegłego sezonu stał się mścicielem piorącym po pyskach przestępców pod osłoną nocy, ale ubierał się w zrobiony własnoręcznie czarny strój.

gotham 4 sezon trailer batman

Trailer zdradza, że pierwszy prawdziwy strój dla nastoletniego Mrocznego Rycerza przygotuje pracownik Wayne Enterprises, czyli znany z komiksów i poprzednich serii, Lucius Fox. Alfred będzie pomagał swojemu podopiecznemu w przeistaczaniu się w mrożącego krew żyłach mściciela.

Wiele seriali o superbohaterach jest robionych, mówiąc kolokwialnie, na jedno kopyto, ale Gotham wymyka się schematom.

Fox wziął na tapet oklepany motyw, ale zupełnie zmienił jego otoczkę. Świat przedstawiony w Gotham to groteska wymieszana z kiczem, w której nowoczesność przeplata się z klasyką. Seria tylko luźno bazuje na komiksach wydawnictwa DC. Fox zmienił chronologię wydarzeń.

W komiksach Bruce Wayne staje się Batmanem dopiero jako dorosły mężczyzna. Gotham przedstawiło natomiast tego bohatera jako nastolatka, który przewijał się gdzieś w tle. Główną postacią został młody komisarz Gordon i to jego perypetie były spoiwem łączącym kolejne serie.

Obserwowaliśmy pierwsze dni Gordona w pracy, podczas których poznawał mechanizmy rządzące półświatkiem przestępczym w mieście.

Kolejne sezony Gotham wprowadzały nowych wymyślnych złoczyńców z kart komiksów. Serial przyspieszył degenerację miasto i nie dał Bruce’owi Wayne’owi spokojnie wejść w dorosłość. Ikoniczni wrogowie Batmana pojawili się na ulicach znacznie wcześniej niż on sam, jak to miało miejsce we wcześniejszych wersjach tej opowieści. To ciekawa zmiana status quo, która nadaje serialowi świeżości.

gotham 4 sezon trailer batman

W tej sytuacji Bruce Wayne musiał przywdziać czerń jako nastolatek. Co prawda, jeszcze nie identyfikuje się z nietoperzem, ale stał się obrońcą uciśnionych mieszkańców swojego miasta. Przemiana została przedstawiona wiarygodnie, a jedynie boli, że nie dane mu będzie zaznać szczęścia z Seliną Kyle. Dziewczyna uznała, że koniec z zabawą w grzeczną dziewczynkę. Kobieta Kot wyciąga pazury i strzela batem.

Gotham kazało nam na nową inkarnację Batmana czekać kilka lat, ale było warto.

Foksowi udało się zbudować naprawdę ciekawy fikcyjny świat, a ich serial wyróżnia się na tle nijakich produkcji od innych stacji. Gotham przyjęło swoje komiksowe korzenie z pełnym dobrodziejstwem inwentarza i korzysta ze zwrotów fabularnych i klisz, które nie przeszłyby w zwykłym serialu.

Kolejne postaci na zmianę umierają i powracają, i nikogo już to nie dziwi. Zawierane są nieprawdopodobne sojusze, a bohaterowie potrafią wrócić po czasie w zupełnie innym kontekście. W normalnej produkcji telewizyjnej by to nie przeszło, ale tutaj taka komiksowa konwencja pasuje jak ulał.

W nowej serii Gotham oprócz pierwszoplanowych postaci takich jak Jim Gordon, Harvey Bullock, Pingwin i Lee pojawi się też Strach na wróble oraz kilku zupełnie nowych bohaterów. Szkoda tylko, że do Gotham nie wróci już Fish Mooney, co potwierdziła ostatnio odgrywająca ją aktorka.

Teksty, które musisz przeczytać:

Batfleck może wrócić. Ben Affleck oficjalnie producentem filmu Batman

Filmowe adaptacje komiksów DC od kilku miesięcy otacza aura niepewności i chaosu. Wciąż nie wiadomo, o czym będzie najnowszy solowy film o Batmanie, ani nawet kto zagra Mrocznego Rycerza. Zwolennicy teorii powrotu Bena Afflecka dostali właśnie do ręki silny argument – aktor będzie producentem nadchodzącego filmu.

News/Film 09.08.2018

Dołącz do dyskusji (1)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...