Goździk odkryła wielką tajemnicę. Daenerys może stracić pierwszeństwo do dziedziczenia tronu

Artykuł/Seriale 22.08.2017
Goździk odkryła wielką tajemnicę. Daenerys może stracić pierwszeństwo do dziedziczenia tronu

Goździk odkryła wielką tajemnicę. Daenerys może stracić pierwszeństwo do dziedziczenia tronu

Czym jest „annulment”? Wyraz z języka angielskiego oznacza unieważnienie lub anulowanie. Może się odnosić do tak prozaicznych rzeczy jak rezygnacja z subskrypcji internetowej usługi, ale również znacznie poważniejszych obszarów z życia człowieka. Jak na przykład cofnięcie małżeństwa i doprowadzenie do rozwodu. Taki annulment jest obecny również w świecie serialu Gra o tron.

W siódmym sezonie serialu Gra o tron po raz pierwszy usłyszeliśmy o zwyczaju unieważnienia małżeństwa.

Dowiedzieliśmy się o nim przypadkowo, gdy towarzyszka Sama przeglądała księgi, które kandydat na maestera dostał do przepisania. Wśród niszczejących kart znajdowały się zapiski Wielkiego Septona Maynarda. Główny kapłan Królewskiej Przystani żyje w czasie wydarzeń z serialu, skrzętnie zapisując wszystkie wydarzenia oraz informacje. Prywatnie przyjaciel od butelki zmarłego Mace’a Tyrella, Maynard uczestniczył w kluczowych religijnych obrzędach przed i po Rebelii Roberta Baratheona.

To właśnie Maynard udzielił unieważnienia ślubu, o którym wspomina Goździk. Dzięki słowom kobiety pochodzącej zza Muru wiemy, że anulowanie dotyczyło związku księcia Rhaegara z jego prawowitą żoną. Była nią Elia z Dorne – siostra Oberyna Martella, która dała byłemu mężowi dwójkę dzieci. Niestety, te zostały brutalnie zamordowane przez Górę. W książkach pojawia się wątek świadczący, że jeden z owoców nietrafionego małżeństwa wciąż może żyć, lecz zostawmy ten wątek, ponieważ w ogóle nie pojawia się w serialu HBO.

Ceremonia unieważnienia, którą przeprowadzał Maynard, była połączona z ceremonią zaślubin. Wiadomo, że potajemne małżeństwo odbyło się w Dorne, lecz Goździk nie mówi wprost, kto został nową wybranką księcia Rhaegara. Fani Gry o tron wiedzą jednak, że odpowiedź jest z natury tych oczywistych. Zapewne chodziło o Lyannę Stark, która została obiecana Robertowi Baratheonowi. W ten sposób coraz prawdopodobniejsze wydaje się, że siostra Neda Starka nie została uprowadzona przez Rhaegara, ale uciekła z nim dobrowolnie. Z kolei Robert Baratheon skorzystał z pozycji króla, aby oczernić Targaryena na kartach historii, robiąc z niego porywacza i gwałciciela.

Ciekawym, ale niezwykle problematycznym wątkiem pozostaje rola Wielkiego Septona. Maynard służy Siedmiu. Jego wiara stoi w opozycji wobec unieważnień oraz rozwodów. Związki zawarte przed obliczem Siedmiu są uświęcone. Dlaczego więc kapłan miałby udzielać anulowania Rhaegarowi, który posiadał żonę oraz dwójkę dzieci? Nie wiadomo. Mogę jedynie przypuszczać, że kluczem przy negocjacjach z kapłanem była chorowitość Elii Martell. Kobieta niedomagała, a po urodzeniu drugiego dziecka stało się jasne, że nie może zajść w kolejną ciążę. Rhaegar chciał z kolei trzech potomków, wierząc w przepowiednie o trzech smokach. Być może bezpłodność Elii stała się argumentem za udzieleniem unieważnienia przez Wielkiego Septona.

Co unieważnienie oznacza dla serialu Gra o tron? Jon Snow ma większe prawa do tronu niż Daenerys.

Jeśli związek Rhaegara oraz Lyanny został zaakceptowany przez Wiarę i Koronę, jeżeli naprawdę uzyskał status małżeństwa, Jon nie jest bękartem. Jest prawowitym Targaryenem. Synem księcia, który był pierwszy w sukcesji po Szalonym Królu. Oznacza to, że należy się mu pierwszeństwo względem Daenerys, która jest jego ciotką. Jon wywodzi się z prostej linii pierwszych spadkobierców, podczas gdy Danny jest „jedynie” siostrą Rhaegara.

Taka sytuacja może całkowicie zachwiać wiarę Daenerys. Kobieta żyje przekonaniem, że Żelazny Tron należy się jej i tylko jej. Danny nęka Jona, aby ten w końcu ugiął przed nią kolano, podczas gdy to ona powinna klęczeć przed Królem z Północy. Tak przynajmniej wynika z niezwykle cennych zapisków Maynarda. Czy jest szansa, że jeszcze kiedyś o nich usłyszymy? Zapewne tak. Uciekający z Cytadeli Sam Tarly zabrał ze sobą wiele ksiąg. Jest prawdopodobne, że wśród nich znajdują się również zapiski Wielkiego Septona, w których zaczytana jest Goździk. Kobieta zza Muru może odegrać ważną rolę, odkrywając przed Jonem jego prawdziwe pochodzenie.

Tego jednak doczekamy się zapewne dopiero w ósmym sezonie serialu Gra o tron.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (10)

28 odpowiedzi na “Goździk odkryła wielką tajemnicę. Daenerys może stracić pierwszeństwo do dziedziczenia tronu”

 1. Takie rozważania kto ma większe prawa do tronu są bez sensu. W średniowieczu do tronu największe prawa miał zawsze ten kto miał największą armię. Później dopisywało się historię o tym, że przeciwnik był garbaty i z nieprawego łoża. Jest to łatwe, bo zwycięzcy piszą historię. Dokładnie tak samo jest w Grze o tron. Nie ma znaczenie, że jesteś bękartem, jeżeli masz za sobą poparcie armii – możesz dostać tron.
  http://ksiazki.audio/blog/gra-o-tron-s7-5

 2. Tydzień temu poruszano ten temat – myślałem że cos przeoczyłem w najnowszym odcinku :-) A co do anulowania – w Polsce używa sie sie określenia “stwierdzenie nieważności” odnośnie małżeństwa, czyli że to małżeństwo nigdy nie istniało. Nie ma czegos takiego jak “cofnięcie małżeństwa i doprowadzenie do rozwodu”. Fakt że popularnie używa się określenia “rozwód kościelny” ale to jest mylne określenie bo znaczyło by to że małżeństwo wcześniej było zawarte.

 3. “Danny nęka Jona, aby ten w końcu ugiął przed nią kolano, podczas gdy to ona powinna klęczeć przed Królem z Północy.” – piękne zdanie :>

 4. Mamy informacje o zerwaniu małżeństwa i ślubie z inną kobietą. Jednak nie wiadomo czy przy porodzie był także taki skrupulatny maester czy septon. W “papierach” Jon widnieje jako bękart Starka. Nie zaś syn Lyanny. Chyba że w Dorne są jakieś zapiski. Oberyn podczas rozmowy z Tyrionem po tym, jak przybył do stolicy, nie mówi o tym że Rhaegar zhańbił jego siostrę, tylko że wybrał inną kobietę. Warto zaznaczyć że Dorne do kwestii związków ma bardziej liberalne podejście. Dlatego też Dorne wybrali na zerwanie małżeństwa i zawiązanie nowego. Sęk w tym zę w Dorne teraz brakuje władz, nie mówiąc juz o tym czy ostał się tam jakiś mawester/septon który sporządziłby odpowiednie zapiski uwiarygadniające Jona jako potomka Rhaegara. Bez papierów Jon nie ma prawa do tronu.

 5. Temat był już wałkowany wiele razy. Robert zasiadając na tronie rozpoczął panowanie dynastii Beratheonów.
  Aktualnie żaden z żyjących Targaryenów nie ma prawa do tronu.

   • Robert podczas rebelii wywalczył prawo do tronu. Potomkowie Targaryenów, by zasiąść na tronie muszą zakończyć okres panowania Beratheonów. Zakładając, że Dany i Jon obalą Cersei, czy ważne jest, kto 20 lat temu odziedziczył prawo do tronu po Aerysie, skoro panowanie jego dynastii zostało zakończone?

    • Nie raz w historii pewna dynastia powracała, po upadku poprzedniej. Dla rojalistów, którzy dalej wierzą w powrót Targaryenów, to Jon będzie ważniejszą osobą niż Dany, jeśli prawda wyjdzie na jaw. Powyżej mógłby być Tyrion jako domniemany syn Szalonego Króla, lecz miałby wtedy status bękarta, więc nic mu się prawnie nie należy.

     Jedynym “Baratheonem” w serialu jest Gendry, który wiadomo, że jest bękartem w 100% i nie może dziedziczyć. Nie ma już prawowitych następców w tej dynastii. Cersei jest królową z rodu Lannister, która przywłaszczyła sobie tron.

 6. Jeżeli Dany dowie się, że Jon ma prawa do tronu takie jak ona, a nawet większe, sądzę, że może wywołać to u niej zawód i gniew, zwłaszcza że smoki akceptują Jona i nie będzie problemów by został smoczym jeźdzcem. Ciekawi mnie, czy Jon będzie pragnął Żelaznego Tronu…To tyle jeśli chodzi o dawne dynastie. Ale to nie znaczy, że Żelazny Tron ma należeć do Dany, albo Jona.

  • Jeśli chodzi o poparcie mieszkańców Westeros, to za Jonem stoi północ. Dany w sumie nie popiera nikt. Wątpię jednak, by Jonowi zależało na tronie. Imo Jon poślubi Matkę Smoków, ale to ona zasiądzie na tronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...