Jeśli Terminator 2 3D okaże się sukcesem, to Obcy – decydujące starcie również wróci na wielki ekran

Artykuł/Film 11.08.2017
Jeśli Terminator 2 3D okaże się sukcesem, to Obcy – decydujące starcie również wróci na wielki ekran

Jeśli Terminator 2 3D okaże się sukcesem, to Obcy – decydujące starcie również wróci na wielki ekran

James Cameron stosuje starą jak świat metodę kija i marchewki: “Kupcie bilety na Terminatora 2 3D, a ja dam wam wtedy kolejne trówymiarowe remastery”. W tym przypadku nie mam z tym problemu.

W wywiadzie udzielonym podczas transmisji Facebook live, James Cameron oznajmił, że jeśli “Terminator 2” w 3D dobrze się sprzeda, to następny w kolejce do powrotu na duży ekran będzie znakomity sequel “Obcego”.

Dla wszystkich fanów “Obcego” i Jamesa Camerona mających mniej niż 40 lat, informacja ta powinna być nie lada gratką. Nie dane nam było zobaczyć ani “Terminatora 2” ani “Obcego – decydujące starcie” na dużym ekranie.

Wiem, 3D jest średnią atrakcją, to zresztą, w większości przypadków, marketingowa ściema.

Tak naprawdę każdy film dwuwymiarowy ma w sobie głębię obrazu, w której widzimy odległości między pierwszym a drugim planem, co sprawia, że mamy do czynienia z… trójwymiarem.  Ponadto 3D ma swoje złote lata za sobą, jako że teraz ewidentnie jesteśmy u progu rozwoju technologii VR, także w kinie.

Ale pal licho 3D, jeśli tylko ma być ono przyczynkiem do ponownej obecności na dużym ekranie w pełni zremasterowanej wersji “Terminatora 2” i “Obcego 2”. Oba tytuły są w absolutnej czołówce najlepszych filmów akcji w historii kina i naprawdę po dziś dzień niewiele się zestarzały.

Kto widział fenomenalną zremasterowaną wersję 3D “Titanica” (w rozdzielczości 4k), którą Cameron wypuścił do kin w 2012 roku, ten wie, że twórca podchodzi do swoich filmów z niesłychaną pieczołowitością i nie próbuje wciskać ludziom kitu.

Widziałem “Titanica 3D” w IMAX-ie i zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Co więcej, konwersja filmu do 3D również zadziałała nadzwyczaj dobrze. To dzięki temu, że Cameron poświęcił na to długie miesiące, w przeciwieństwie do większości wytwórni, które na szybko konwertują swoje filmy do pseudo-trójwymiaru. Zresztą, cokolwiek by nie powiedzieć o “Avatarze”, to nadal jest to jeden z niewielu filmów, w którym 3D jest widoczne i ma sens.

Dlatego właśnie absolutnie nie boję się o “Terminatora 2” ani “Aliena 2” w 3D.

Bardziej martwi mnie to, że Cameronowi spodobał się… “Obcy: Przymierze”.

Moim zdaniem “Obcy: Przymierze” to świetne kino. Ten film jest piękny. Uwielbiam filmy Ridleya. Przymierze ma przepiękne zdjęcia. Strasznie podoba mi się to poczucie, że jesteśmy jako widzowie obecni tam razem z bohaterami – mówi James Cameron.

Nie jest to film, który ja bym zrobił. Nie lubię opowiadać historii, w której widz zżywa się z daną postacią i angażuje w jej poczynania, po czym jest ona zabijana. Podoba mi się natomiast fakt, że Ridley próbuje stworzyć większe uniwersum i mitologię wokół Obcego. Z pewnością wybiorę się do kina także na następną część – dodaje.

Tu już się z Cameronem nie do końca zgadzam. To trochę mniej istotne, bo rozczarowujące wyniki finansowe “Obcego: Przymierze” i trochę chłodniejsze przyjęcie fanów i krytyki sprawiły, że wytwórnia poważnie zastanawia się nad tym, czy kontynuować sagę, którą ułożył sobie w głowie Ridley Scott.

Czekam jednak na premierę “Terminatora 2: Dzień sądu” w 3D. W Stanach film pojawi się w kinach 25 sierpnia. Polska data nie jest jeszcze znana. Zapewne jego światowa dystrybucja będzie zależeć od sukcesu w USA.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (8)

10 odpowiedzi na “Jeśli Terminator 2 3D okaże się sukcesem, to Obcy – decydujące starcie również wróci na wielki ekran”

  1. Terminator 2 3D w polskich kinach ?! Na to nie ma co liczyć, zapomnijcie o tym. Ten film w Polsce nawet na Blu-Ray nie ma dobrego wydania. Jedynie jak był dystrybutor Vision to w roku 2004 wydał na DVD Terminatora 2 w kolekcjonerskiej edycji dwupłytowej z masą dodatków specjalnych w Digipacku, seria QDVD. A odkąd prawa do tego filmu przejął polski dystrybutor “Kino Świat” to tego Terminatora 2 ma gdzieś w odbycie i nie wiem po co temu dystrybutorowi prawa do Terminatora 2 ? Gdyby “Kino Świat” miał wprowadzać Terminatora 2 3D do polskich kin to już dawno powinny być jakieś zapowiedzi ? Ale nic z tego. Polski rynek filmowy był, jest i będzie kiepski, a w szczególności kiepską mamy dystrybucję filmów na płytach DVD, Blu-Ray. No i wydanie jakiegoś starszego, starego, klasycznego filmu na płycie, przynajmniej z polskimi napisami, ciągle jest w Polsce wielkim problemem. Masakra ! Na październik w Niemczech zapowiedziano tego odnowionego Terminatora 2 na Blu-Ray, Blu-Ray 3D i Ultra HD Blu-Ray, a w Polsce nic ! Bo po co ?

    A co do jego zdania o filmie “Obcy Przymierze” to jest to czysty przykład tego że każdy ten film odbiera inaczej.

    • Dlatego kupuje na amazonie i mam w 4 literkach polskich dystrybutorów :) Oglądam filmy z napisami eng albo po angielsku (w oryginale).

  2. Fajnie. Mimo wszystko uważam, że to kiepski sposób na zrekompensowanie fanom doświadczeń z owymi franczyzami w ostatnich latach. Takich klocków nie powinno się byle jak rozp*****lać po kątach ;)

  3. Dla mnie to zwykła “ściema”. Film dobry, jak wiele amerykańskich filmów, ale bajer polega na tym, że te filmy ponoć “konwertowali” do 3D. Terminator 2, Titanic itp, były od początku nagrywane w HD 3D. Kiedy zassa się np. Titanica 3D w wersji Side-By-Side widać wyraźnie, że lewy obraz nagrywany jest pod innym kątem niż prawy. Wystarczy nasadka na obiektyw kamery. Amerykanie mają takie “zbędne zabawki” od dziesiątków lat. Ogólnie obraz trójwymiarowy istnieje już na czarno-białych fotografiach sprzed II wojny światowej. Ogląda się go specjalnymi okularami. Pokazane jest to np. w filmie pt.” błękitna laguna”. Po drugie Titanic z 1997r. jest już w wersji HD, a żaden program komputerowy nie może poprzez podniesienie rozdzielczości poprawiać jego jakości. Upscaling nie daje HD. TVP1 od 1995 roku nadaje wówczas w PAL-u z SECAM-u. TVP-2 od 1993 roku. Tak więc oszukuje się ludzi na tzw. remastered, podczas gdy jeszcze raz sprzedaje się “ten sam film”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...