Niespodzianka – Microsoft właśnie testuje Spotify na Xbox One

News/Muzyka 03.08.2017
Niespodzianka – Microsoft właśnie testuje Spotify na Xbox One

Niespodzianka – Microsoft właśnie testuje Spotify na Xbox One

Spotify na Xbox One? Do tej pory wszystko wskazywało na to, że to niemożliwe. Jednak informacja na profilu Majora Nelsona może wskazywać, że istnieją niewielkie szanse. 

Społeczność reddita nakryła Majora Nelsona z działu Xbox w Microsofcie, gdy ten testował aplikację Spotify. A konkretnie: „Spotify Music – for Xbox”. Bo wiemy właściwie tylko tyle, że kilkanaście godzin temu aplikacja o takiej nazwie została na konsoli uruchomiona. Piszę o tym rozróżnieniu, bo niewykluczone, że Major Nelson testował coś innego. Na przykład niezapowiedzianą grę, którą z premedytacją nazwano inaczej, by nie wyjawiać tajemnicy.

Spotify Xbox One

Dlaczego jestem tak ostrożny? Bo Spotify na Xbox One – choć pożądany – jest bardzo mało prawdopodobny. Z trzech powodów.

Dlaczego nie wierzę w Spotify na Xbox One?

Po pierwsze z uwagi na usługę muzyczną Groove od Microsoftu. Firma udowodniła już nieraz, że nie ma problemu z wpuszczaniem konkurencyjnych usług na swoje urządzenia, nawet tak zamknięte jak konsole Xbox One, ale zawsze to jest jakiś argument. Fakt, najmarniejszy.

Drugi jest znacznie istotniejszy. Spotify podpisało umowę na wyłączność z firmą Sony, jeżeli chodzi o świadczenie usług na konsolach do gier. Spotify może oferować swoje aplikacje wyłącznie na konsole PlayStation. Istnieje możliwość, że umowa ta wygasła, jednak nie robiłbym sobie zbyt wielkich nadziei.

Trzeci powód jest taki, że Spotify nie wyraża chęci stworzenia aplikacji dedykowanej dla Windows 10, a tylko taka zadziała na konsoli Xbox One. Spotify jest obecny w Sklepie Windows, ale oferuje tylko aplikację na Windows Phone (którą w ramach zgodności wstecznej może uruchamiać również Windows 10 Mobile) oraz aplikację Win32, a więc wyłącznie na komputery PC i tablety. Firma na razie nie sprawia wrażenia zainteresowanej przenoszeniem swoich aplikacji na platformę UWP zgodną z konsolami do gier Microsoftu.

Spotify Xbox One
Udostępniony niedawno w Sklepie Windows Spotify to aplikacja typu Win32. Takich Xbox One nie obsługuje

Mimo wszystko, trzymam kciuki. Spotify na Xbox One byłby bardzo mile widziany.

Multimedialna konsola Microsoftu w naszym kraju nie oferuje ani jednej usługi muzycznej (choć na siłę możemy pod tę kategorię podpiąć YouTube’a). Spotify jest najpopularniejszą usługą tego typu, więc przeniesienie jej do urządzenia stojącego w salonie i podpiętego do najlepszych głośników w domu, wydaje się być korzystne dla wszystkich zainteresowanych.

Mój Xbox One jest bezpośrednio podpięty przez przewód optyczny do zestawu dźwiękowego. Idealnie nadaje się do tego, by puścić playlistę, wyłączyć telewizor i cieszyć się muzyką w domu.

Trzymam kciuki, ale ostrzegam przed zbyt wielkimi nadziejami, bo najprawdopodobniej wszyscy się mocno rozczarujemy. Na razie polecę wam aplikację Spoticast na Xbox One. To niestety tylko namiastka: aplikacja odczytuje nasze playlisty (bo tylko na to oficjalne API Spotify pozwala) i próbuje dopasować do nich utwory, które znajduje na YouTube. Działa to… znośnie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Spotify wychodzi przed szereg i wprowadza podcasty wideo

Spotify oferuje swoich słuchaczom nie tylko bogatą bibliotekę muzyczną, ale też możliwość słuchania najpopularniejszych i najlepszych podcasterów na świecie. W najbliższym czasie wielu z nich nie tylko usłyszycie, ale też będziecie mogli oglądać na swoim ekranie. Spotify zapowiada bowiem funkcję podcastów wideo.

News/Media 22.07.2020

Dołącz do dyskusji (15)

35 odpowiedzi na “Niespodzianka – Microsoft właśnie testuje Spotify na Xbox One”

 1. UWP zdechło, bo zdechło mobile. Dla firm nie ma sensu inwestowanie w aplikacje tylko dla WIN10.
  MS ma problem, bo WIN10 nie “sprzedał się” tak, jak się spodziewano i połowa maszyn pozostała na WIN7 pomimo darmowego upgradu.

   • nie będą miały sensu, bo zostały wymyślone, jako rozwiązanie problemu braku aplikacji dla lumii. windows mobile po drodze jednak zdechł.

    wystarczyło wiec, że spotify spakowało swój program i umieściło w sklepie, nie musiało tworzyć UWP.

    • Nie masz do końca racji. Takie Adobe swoje Xd wydało tylko w UWP. To co jest problemem teraz to nadal małe możliwości tych aplikacji, ale API cały czas jest rozwijane.

     • Takiej aplikacji nie pisze się w miesiąc.
      Kiedy zaczynali, UWP wydawało się zapewne dobrym pomysłem. Poza tym Adobe mocno współpracuje z MS.

      No i najważniejsze. Przez tę decyzję XD jest jedynie parodią programu znanego z macOS.
      Zresztą wszystkie UWP, to parodia normalnego softu.
      Najgorsze jest to, że nawet programy pakowane w kontenery używają oprawy graficznej i interfejsu wymyślonego przez MS, a to nie możę się dobrze skończyć.
      Wszystko jest brzydkie i niewygodne.

  • Aplikacje UWP w mojej opinii, nawet jako kontenery win32 po dodaniu funkcji UWP, powinny zadziałać na Xboxie, o ile MS chce zaimplementować obsługę win32 w postaci UWP na nim. I tak Xbox robi się Steamem, ma konsole (Steam Machine), gry na wyłączność w usłudze i akcesoria.

  • Może dlatego że wszyscy mają dość lenistwa twórców? XboxOneX niby nie uciągnie takiego crapiszcza jak Killing Floor 2 w natywnym 4k a uciągnie gry pokroju Śródziemie Cień Wojny. Dziwne nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...