REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Polski fan Radiohead odszyfrował sekretną wiadomość z reedycji płyty „OK Computer”

Trzy tygodnie po premierze reedycji kultowego krążka „OK Computer” zespołu Radiohead udało się rozszyfrować tajemniczą wiadomość, która pojawiła się w specjalnym wydaniu płyty. Pierwszy na świecie odczytał ją polski fan grupy.

14.07.2017
20:17
radiohead oknotok ukryta wiadomość
REKLAMA
REKLAMA

Albumu „OK Computer” zespołu Radiohead nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby z doskoku interesuje się muzyką. Kultowe wydawnictwo trafiło na 162. miejsce na liście 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. To właśnie z tej płyty pochodzą single „No Surprises”, „Paranoid Android”, czy „Karma Police”.

Na dwudziestolecie „OK Computer” Radiohead wydał rocznicową reedycję, na której znalazła się nieoczekiwana niespodzianka.

23 czerwca 2017, 20 lat po premierze „OK Computer”, Radiohead wydał reedycję płyty noszącą podtytuł „OKNOTOK 1997 2017”. To prawdziwa gratka dla fanów zespołu.

Specjalne wydawnictwo zawiera trzy płyty winylowe, artbook w twardej oprawie, a także stylizowane dodatki z okresu pracy nad płytą: notes Thoma Yorke’a oraz szkicownik Stanleya Donwooda, odpowiedzialnego za oprawę graficzną płyt. W pudełku znajduje się też kod, który umożliwia pobranie wszystkich kawałków w wersji cyfrowej.

Największą gratką tego zestawu jest jednak kaseta magnetofonowa.

 class="wp-image-89708"
Fot. Maciej Korsan

Znajdują się na niej archwialne sesje nagraniowe oraz utwory demo wydane po raz pierwszy. Fani zespołu mogą poczuć klimat, w jakim powstawała kultowa płyta.

Po dotarciu do samego końca strony B pojawia się nieoczekiwana seria dziwnych pisków i trzasków. Ten fragment jest opisany na liście utworów jako „OK Computer Program”.

Polscy fani Radiohead, jako pierwsi na świecie, rozszyfrowali zawartość kasety.

radiohead oknotok ukryta wiadomość class="wp-image-89696"

Maciej Korsan, założyciel fanpage’a Radiohead Polska skojarzył charakterystyczne dźwięki z czasami ZX Spectrum. Nagranie brzmiało dokładnie jak program zapisany na taśmie.

Znalezienie sprawnego ZX Spectrum nie jest prostym zadaniem, a działające egzemplarze osiągają na aukcjach czterocyfrowe kwoty, do tego niezaczynające się od jedynki. Na szczęście urządzenie można zasymulować w emulatorze.

radiohead oknotok ukryta wiadomość class="wp-image-89695"

Maciek wyciął w programie Audacity fragment zawierający piski, ale emulator go nie rozpoznał. Tutaj z pomocą przyszedł Marcin Skoczylas - wykładowca Politechniki Białostockiej, ekspert od przetwarzania sygnałów, fan demosceny i starych komputerów.

Przy pomocy Marcina udało się wyciąć szum z nagrania. Cały proces obróbki materiału został opisany na blogu Maćka Korsana. Fani zespołu doszli do tego metodą prób i błędów.

Po oczyszczeniu i wzmocnieniu ścieżki audio, nagranie udało się wgrać do emulatora ZX Spectrum, po czym ukazała się im ukryta wiadomość.

Zapis programu można obejrzeć na filmie, który umieścił na swoim koncie Marcin Skoczylas.

Na ekranie widzimy napis „Wewnątrz twojego domowego komputerowego znajdują się…” oraz listę członków zespołu. Pojawia się też data 16 grudnia 1996. Nie wiemy, czy program powstał właśnie wtedy, ale jest taka możliwość. Nie zdziwiłbym się, gdyby takie nagranie leżakowało w zbiorach Radiohead przez 20 lat.

Po załadowaniu programu można też odczytać sekretną wiadomość:

„congratulations. you’ve found the secret message

syd lives

hmmm. we should get out more…”

radiohead oknotok ukryta wiadomość

Odkrycie polskich fanów szybko zostało zauważone na świecie. Pisały o nim największe serwisy.

Maciek Korsan napisał o swoim odkryciu na Reddicie poświęconym Radiohead. Ruszyła lawina pytań o to, jak przygotować nagranie do odtworzenia w emulatorze. Kilka osób zadeklarowało, że spróbuje odtworzyć kasetę na oryginalnym ZX Spectrum.

radiohead oknotok ukryta wiadomość class="wp-image-89698"

Maciek poinformował o swoim znalezisku zespół Radiohead, ale zrobił to w nietypowy sposób. Na stronie grupy pojawił się wcześniej przedziwny unboxing nowego wydawnictwa, przeprowadzony przez tajemniczego Chieftana Mewsa. Ma on swój profil na Twitterze administrowany najpewniej przez członków zespołu. Odpowiedź również zawierała nawiązanie do Pink Floyd.

REKLAMA

Odkrycie bardzo szybko podchwyciły zagraniczne serwisy: The Verge, Kotaku, Pitchfork, Mashable, Ars Technica, Engadget i inne.

Jak mówi Maciek Korsan, odszyfrowywanie było świetną przygodą, szczególnie z uwagi na fakt, że jest on wielkim fanem zespołu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA