Użytkownicy darmowej wersji Spotify mogą stracić dostęp do muzycznych nowości

News/Muzyka 12.07.2017
Użytkownicy darmowej wersji Spotify mogą stracić dostęp do muzycznych nowości

Użytkownicy darmowej wersji Spotify mogą stracić dostęp do muzycznych nowości

Użytkownicy Spotify będą mieć kolejny powód, by płacić za dostęp do usługi. W darmowej wersji może zabraknąć nowości od wytwórni Sony.

Spotify jest liderem rynku streamingu muzyki, ale szefowie firmy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie płynie ze strony Apple Music. Skandynawski serwis ma blisko dwukrotnie więcej subskrybentów płacących za dostęp do treści niż Apple, ale nowy gracz z miejsca zdobył mnóstwo klientów wśród użytkowników iPhone’ów i ma chrapkę na pozycję lidera.

W obawie przed konkurencją ze strony Apple Music twórcy Spotify podpisali nową umowę z Sony Music Entertainment na nieco innych zasadach niż do tej pory. To zła wiadomość dla użytkowników darmowej wersji szwedzkiego streamingu, ale dobra dla osób płacących za dostęp do treści.

W zamian za mniejsze opłaty na rzecz właścicieli praw autorskich Spotify musiało pójść na pewne ustępstwa.

W nowej umowie znalazł się zapis, że nowe albumy wydane przez Sony Music Entertainment będą mieć ograniczoną dostępność. Wytwórnia chce, by nowości były początkowo dostępne wyłącznie dla klientów opłacających usługę w wersji Premium. Użytkownicy darmowej wersji będą musieli obejść się smakiem.

Nie wiadomo jeszcze, jak długo nowości będą dostępne wyłącznie dla użytkowników wersji Premium i po jakim czasie trafią do bazy usługi w wersji darmowej. Taki model wydaje się jednak rozsądnym kompromisem. Ograniczenia w darmowym Spotify mogą wyjść użytkownikom na dobre w długoterminowej perspektywie.

Spotify ma problem z zarabianiem pieniędzy.

Chociaż ok. 50 mln osób zdecydowało się opłacać abonament, a użytkownicy darmowej wersji słuchają reklam, to firma stale przynosi straty – związane są one między innymi z opłatami na rzecz wytwórni, których utwory są dostępne w usłudze.

Jeśli nic się nie zmieni, to serwis może zostać za kilka lat zamknięty, co byłoby fatalną wiadomością dla entuzjastów streamingu. Nowa umowa z Sony Music Entertainment może być dla Spotify sposobem na uzyskanie rentowności.

Mniejsze opłaty pozwolą utrzymać koszty pod kontrolą, a dostępność nowości wyłącznie w wersji Premium może zachęcić użytkowników do zapłacenia abonamentu. Jeśli użytkownicy darmowej wersji porzucą usługę… to przynajmniej nie będą generować dodatkowych kosztów.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

90 odpowiedzi na “Użytkownicy darmowej wersji Spotify mogą stracić dostęp do muzycznych nowości”

  1. już mnie męczą tytuły typu “płacisz za spotify? jesli nie to costam” “bezpłatne spotify traci sens”

    jezu, janusze cebuli. Redaktorzy. 2 lub 3 dychy na miesiąc do dostępu premium to nie pieniądz. Jedna płyta kosztuje z 50 zł.

    w gry też gracie tylko w demo?

    • Ależ ja nie mam problemu z opłacaniem streamingu – przez kilka lat płaciłem za Spotify, teraz za Apple Music. Nie da się jednak ukryć, że obecnie kilkukrotnie więcej użytkowników Spotify korzysta z wersji darmowej niż z Premium. Piszę zresztą o tym, że to dla społeczności dobry krok, który może przyczynić się do odwrócenia tych proporcji…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...