Gal Gadot, The Rock, Margot Robbie oraz Chris Pratt pośród 774 nowych członków Akademii Filmowej

News/Film 29.06.2017
Gal Gadot, The Rock, Margot Robbie oraz Chris Pratt pośród 774 nowych członków Akademii Filmowej

Gal Gadot, The Rock, Margot Robbie oraz Chris Pratt pośród 774 nowych członków Akademii Filmowej

W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa, która przyznaje Oscary, powiekszy się o rekordową liczbę nowych członków. Wśród nich cała masa aktorów znanych z hollywoodzkich widowisk sci-fi oraz adaptacji komiksów. Co to oznacza?

Obecna liczba członków Akademii Filmowej wynosi 8500. W 2017 roku powiększa się aż o 774 nowych osób. Pośród nich jest wiele znanych i ciekawych nazwisk.

Zaproszenia otrzymali bowiem m.in. Chris Evans, Kapitan Ameryka. Oprócz niego podobny zaszczyt spotkał też Chrisa Hemswortha czyli Thora, Elizabeth Olsen czyli Scarlet Witch oraz Chrisa Pratta znanego także jako Star-Lord. Z obozu DC nowymi członkami Akademii zostaną Wonder Woman, czyli Gal Gadot, Harley Quinn czyli Margot Robbie, a nawet reżyser Legionu samobójców, David Ayer.

Oznacza to, że powiększyła się reprezentacja artystów tworzących wielkie współczesne widowiska, w tym filmy science-fiction oraz adaptacje komiksów.

Liczę, że sprawi to, iż cała Akademia będzie teraz bardziej otwarta na przyznawanie Oscarów filmom rozrywkowym nie tylko w kategoriach technicznych O ile te sobie na to zasłużą. W ostatnich latach przykład Mrocznego Rycerza pokazywał, że Akademia mimo wszystko niechętnie zwracała uwagę na walory artystyczne filmów wysokobudżetowych. Oscar dla Heatha Ledgera to był miły gest, ale w dużej mierze wynikał z chęci uczczenia jego pamięci po tragicznej śmierci.

Mam szczerą nadzieję, że w tym roku Akademia doceni znakomitą kreację Hugh Jackmana w Loganie, który jest bardziej dramatem psychologicznym, niż tradycyjnie pojmowaną adaptacją komiksu.

Liczę na większą otwartość Akademii względem filmów science-fiction, które w ostatnich latach przeżywają wspaniały renesans. Najlepszym przykładem jest tu, zeszłoroczny, Nowy początek.

Drugim ważnym akcentem  jest fakt, iż lista ta jest dość zróżnicowana płciowo i rasowo.

Chyba najbardziej w całej historii Oscarów. Pośród zaproszonych znajdują się członkowie 57 krajów (w tym Polak, kompozytor Abel Korzeniowski). Prawie 40% nowych członków stanowią kobiety, a 30% cechuje się odmiennym pochodzeniem rasowym.

I nie chodzi tu wcale o źle pojmowaną poprawność polityczną, tylko o różnorodność i wywodzącą się z niej świeżość spojrzenia i otwarcie się na nowe, nieporuszane wcześniej tematy.

Uwagę zwracają także np. Angelo Badalamenti, czyli kompozytor znany z muzyki do serialu Twin Peaks, Rami Malek – odtwórca głównej roli w seriali Mr Robot, Monica Bellucci, Justin Timberlake, Jon Hamm i Dwayne Johnson znany jako The Rock.

Pełną listę nowych członków Akademii Filmowej znajdziecie TUTAJ.

To wszystko daje nadzieję, że Oscary, a przede wszystkim amerykańskie kino, stawać się będzie coraz ciekawsze. Obecnie kino artystyczne w Stanach i tak radzi sobie dobrze, natomiast to właśnie kino rozrywkowe potrzebuje inspiracji, by wychodzić poza schematy i podejmować ryzyko artystyczne. A sprzyjająca temu atmosfera w Akademii Filmowej na pewno nie zaszkodzi.

Teksty, które musisz przeczytać:

Materiały promocyjne „Wonder Woman 1984” idą mocno w estetykę lat 80. Wiemy już naprawdę dużo o filmie DC

„Wonder Woman 1984” to jedna z najważniejszych premier wytwórni Warner Bros. na przyszły rok. Film z Gal Gadot w roli głównej będzie rozgrywać się w latach 80. i skorzysta z panującej wtedy estetyki. Wskazują na to pierwsze materiały promocyjne. Ale według różnych doniesień nie wszystko w związku z sequelem „Wonder Woman” idzie równie dobrze.

News/Film 02.12.2019

Dołącz do dyskusji (10)

13 odpowiedzi na “Gal Gadot, The Rock, Margot Robbie oraz Chris Pratt pośród 774 nowych członków Akademii Filmowej”

 1. To są jakieś żarty?! Przecież członkami akademii zawsze były osoby, które w sposób znaczący włożyły wkład w rozwój kina. Czy gwiazdy filmów o superbohaterach naprawdę zasługują, żeby się tam znaleźć? Czy ludzkość upadła już tak nisko!?

  • A nie włożyły wkladu w historie kina? Dzieki filmom superbohaterskim, mimo ze ma ono inne podejscie do tej sztuki Hollywood zarabia najwieksze pieniadze w swojej historii. Wczesniej sytuacje gdzie film zarabial 600-700 milionow bylo rzadka sytuacja. Teraz kilka razy na rok pojawiają sie filmy, ktore zarobia miliard i wiecej. Z tego tez powodu rozumiem te decyzje

   • To niczego nie dowodzi. Po prostu Hollywood zaczął produkować fastfoody. Wcześniej filmy miały być odkrywcze. Wizja twórców była przekładana nad zadowolenie widzów. Teraz robi się filmy proste fabularnie i okraszone masą efektów specjalnych. Niczego nie wniosą do życia widza, ale na pewno go nie zanudzą.

    • Odkrywcze filmy – zapraszam do Oscarów za dokumenty, krótkometrażówki oraz nieanglojęzycznych. Poza tym nie wspominałem o tym, by kazdy film superbohaterski dostawal Oscara, a wyglada na to, ze zrozumiales to tak, jakby akademia miala je przyznawać za same wybuchy i efekty specjalne w kategorii najlepszy film.

   • Poza tym, czy naprawdę uważasz, że Gadot powinna znaleźć się wśród najlepszych aktorek tego świata? Widziałem ją w kilku filmach i mogę powiedzieć, że aktorka z niej jest żadna. Jedynie jej wygląd może się komuś podobać. Czy w obecnych czasach wystarczy zagrać główną rolę będąc kobietą, gejem albo transwestytą i od razu zostaniesz przyjęty do Akademii?

  • No bo Meatloaf miał taki duży wpływ na rozwój kina. W końcu grał w takich wielkich i ambitnych produkcjach jak: “To Catch a Yeti”, “Spice World” czy “BloodRayne”. Jeżeli on zasługuje by być członkiem Akademii to Gal Gadot czy Pratt tym bardziej.

 2. Moim zdaniem gwiazdy wielkich blocbusterów wśród członków Akademii oznaczają coraz większą komercjalizację oscarów na wzór złotych globów, spadek znaczenia niezależnych filmów a tym samym spadek jakości festiwalu ale to raczej w dłuższej perspektywie czasowej bo przejrzałem te nowe nazwiska i nadal jest tam sporo osób mających dodatni wkład w kinematografie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...