Kontynuacja kultowego horroru zmienia tytuł. Nowa Piła to już nie Saw VIII: Legacy, a po prostu Jigsaw

News/Film 21.06.2017
Kontynuacja kultowego horroru zmienia tytuł. Nowa Piła to już nie Saw VIII: Legacy, a po prostu Jigsaw

Kontynuacja kultowego horroru zmienia tytuł. Nowa Piła to już nie Saw VIII: Legacy, a po prostu Jigsaw

Kolejny film o świecie, w którym ludzie niedoceniający życia trafiają prosto w środek śmiertelnej pułapki, zmienił właśnie tytuł. Saw VIII: Legacy trafi do kin jako Jigsaw, a tym samym projekt stał się znacznie ciekawszy.

Seria horrorów Piła doczekała się aż siedmiu odsłon na przestrzeni sześciu lat. Cykl miał zakończyć film o wymownym podtytule Ostatni rozdział, który pojawił się na ekranach kin w 2010 roku. Twórcy zmienili jednak zdanie i uznali, że to była przedwczesna emerytura.

Jigsaw Piła Saw VIII: Legacy nowy tytuł

Powstaje kolejna część serii Piła, która właśnie zmieniła tytuł z Saw VIII: Legacy na Jigsaw.

To świetna decyzja z marketingowego punktu widzenia. Ósmą część serii, której jakość podupadała z roku na rok, obejrzeliby tylko najwierniejsi fani. Zmiana tytułu, a także pozbycie się z niego numerka i bardzo generycznego dopiska Legacy, może przyciągnąć do kin nowych widzów.

Taka zmiana daje nadzieję na powrót do korzeni. Znamienne jest, że pierwsza Piła, która zapoczątkowała cykl, miała debiutować właśnie jako Jigsaw, a zdecydowano się go użyć po kilkunastu latach. Ponieważ szybko stałem się fanem pierwszej części, to żywię wobec nowego obrazu ogromne nadzieje.

Jigsaw to ani prequel, ani remake – to kontynuacja serii.

Zmiana nazwy ma wymiar przede wszystkim wizerunkowy. Nie oznacza to, że wydarzenia z poprzednich siedmiu filmów uznane zostaną za niebyłe. Odcięcie się od poprzednich odsłon wydaje się jednak zasadne. Jigsaw to kontynuacja, ale fabularnie będzie rozgrywać się 10 lat po wydarzeniach z ostatniego filmu.

Jigsaw Piła Saw VIII: Legacy nowy tytuł

W uniwersum, w którym najpierw chorujący na raka John Kramer, a potem jego uczniowie, umieszczał ludzi w śmiertelnych pułapkach, by zmusić ich do docenienia swojego życia. Po 10 latach horror powraca. Policja odkrywa, że nieznani sprawcy zdecydowali się kontynuować dzieło nieżyjącego od dekady Jigsawa.

Niezmiernie mnie ciekawi, czy Jigsaw sprosta oczekiwaniom.

Ogromną siłą serii Piła był od samego początku Tobin Bell, który wcielił się w Johna Kramera. Chociaż jego postać uśmiercono w pierwszej połowie cyklu, to był nadal obecny w licznych flashbackach. W nowym filmie trudno sobie wyobrazić powrót tego aktora. Liczę na to, że jego następca okaże się równie charyzmatyczny co pierwszy, oryginalny Jigsaw.

Tego, czy ósma część serii Piła okaże się nowym rozdaniem, czy tylko skokiem na kasę, dowiemy się jeszcze w tym roku. Premiera filmu Jigsaw została zaplanowana na 27 października tego roku. Mam ogromną nadzieję, że Lionsgate wie co robi, a siedmioletnia przerwa dała twórcom na tyle oddechu, by przygotowali nam dobre widowisko, a nie wyłącznie nudny zlepek scen gore.

Obejrzałem wszystkie poprzednie części, więc z pewnością wybiorę się w najbliższe Halloween do kina. Mam jednak nieco mieszane uczucia. Z jednej strony cieszy, że film będzie nowym rozdaniem i będzie kontynuował historię. Z drugiej zaś… w Saw VII: The Final Chapter i tak pozbyto się prawie wszystkich bohaterów, więc może lepszym wyjściem byłoby zrobienie remake’u?

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (14)

26 odpowiedzi na “Kontynuacja kultowego horroru zmienia tytuł. Nowa Piła to już nie Saw VIII: Legacy, a po prostu Jigsaw”

  1. Był Doom, później Doom 2 i jeszcze później Doom 3. Pomijam kwestię dodatków do nich, bo nie to jest sednem omawianej kwestii. Chodzi o fakt nazywania kolejnych odsłon danej serii. Tak więc mamy 3 odsłony zagłady, więc logicznym jest, że jej czwarta odsłona nazywać się będzie Doom 4. No bo po kolei. Ale zaraz zaraz! Przecież czwarta odsłona zagłady wyszła już rok temu. Faktycznie. No to nie nazywa się Doom 4? Nie! No bo po co trzymać się kolejności? Lepiej nazwać ją po prostu Doom. Dokładnie tak samo jak pierwszą część serii. To nic, że to jest czwarta część i jak numerek wskazuje, powinna być oznaczona “czwórką”. Samo Doom będzie wyglądało efektowniej. Bo to przecież Doom! Klasyka! A nie jakaś tam czwarta część.

    Trochę wybiegłem swoimi zdaniami poza temat przewodni powyższego wpisu, tak więc wracam już na właściwe tory i skupiam się na kolejnej odsłonie kultowego już filmu Saw. Znaczy się, że ten no. No super i w ogóle.

    Albo kolejna sprawa. Dwie dekady temu wyszła gra Shadow Warrior. A prawie cztery lata temu wyszła kolejna część. Wiecie jak się nazywa? I na koniec najlepsze. Ponad pół roku temu wyszła jeszcze jedna część przygód samuraja. Trzecia już. I wiecie jaki numerek widnieje przy niej?

  2. Seria Piła i Hostel to najlepsze przykłady porządnych i obrzydliwych, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, horrorów gore jakie widziałem. Polecam, zwłaszcza tym, którzy się brzydzą takich rzeczy. Fajnie to wzmacnia psychike :D

  3. Zastanów się czy aby na pewno wszystkich i czy dosadnie była pokazana ich śmierć czy tylko domysły ;) Piła bez niektórych bohaterów nie istnieje, tym bardziej jak wracali po przerwie z nową częścią był jakiś powrót.. Tu spodziewam się tego samego. Z kilku przecieków z planu zdjęciowego było widać i była mowa o odkopaniu zwłok Johna, czyżby został pogrzebany z nową taśmą i instrukcjami dla następcy? ;) Ja osobiście nie mogę się doczekać nowej części, była rozwlekła, miała swoje lepsze i gorsze momenty i masę nielogicznych sytuacji, ale po prostu to się dobrze oglądało! Dodatkowo świetna muzyka oraz zastanawianie się nad zagadkami bardzo pomagało przy odbiorze całości :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...