To wstrząs dla całego muzycznego świata. W wieku 52 lat odszedł Chris Cornell

News/Muzyka 18.05.2017
To wstrząs dla całego muzycznego świata. W wieku 52 lat odszedł Chris Cornell

Ta wiadomość wstrząsnęła muzycznym światem. W wieku 52 lat, kompletnie niespodziewanie, zmarł Chris Cornell. Drugiego takiego głosu nie usłyszymy.

Trzykrotnie sprawdzałem wiarygodność tej informacji. Na początku tygodnia bowiem podobne wieści okazały się kolejnymi fake-newsami.

Tym razem to jednak oficjalne: rzecznik przekazał Associated Press wieści, iż wczoraj, w wieku 52 lat, zmarł Chris Cornell.

Śmierć była „nagła” i „niespodziewana”. Nie znamy też dokładnej przyczyny zgonu, aczkolwiek długie lata zażywania narkotyków i mocno rock’n’rollowy lifestyle z pewnością nie były tu bez znaczenia.

Pomijając jednak ciągoty Cornella do wszelakich substancji, nie można zaprzeczyć, że właśnie straciliśmy wielkiego geniusza rocka, wspaniałego wokalistę, frontmana i piosenkopisarza.

Niezależnie od tego, czy mówimy o jego wokalnych popisach w Soundgarden czy Audioslave, głos Chrisa Cornella to ostra, przeszywająca mieszanka, którą zawsze wyśpiewywał przemyślane, głębokie słowa. Nawet podczas popowej współpracy z Timbalandem muzyka, którą tworzył, trafiała prosto w serce.

Chrisa Cornella świat zapamięta za takie utwory jak Spoonman, Black Hole Sun, Fell on black days, Show Me How To Live, Part Of Me i wiele, wiele innych. Założone przez niego Soundgarden zapoczątkowała zupełnie nowy nurt w rocku lat 80-tych, a stworzona wespół z instrumentalistami Rage Against The Machine super-grupa Audioslave do dziś uznawana jest za jeden z symboli post-grunge’u. Nawet jego solowe albumy to muzyka przez wielkie M. Chris Cornell był typem artysty, który mógł zagrać solo na gitarze akustycznej przed stadionem pełnym ludzi i zaczarować każdego z widzów.

Takie informacje zawsze rodzą we mnie niewspółmierny smutek. Współczuję rodzinie Cornella, ale jeszcze bardziej współczuję nam wszystkim. Właśnie odszedł człowiek, który wywarł potężny wpływ na pop-kulturę i którego dzieła ukształtowały i inspirowały całe pokolenie. Jednego możemy być pewni – Chris Cornell nie zostanie zapomniany.

Niech mu świeci czarne słońce.

Nam pozostaje tylko zanurzyć się na nowo w jego wybitnych tekstach i zasłuchać się w potędze głosu. A niebiańska, rockowa impreza, na której przygrywają już Hendrix i Kilmister, właśnie zyskała iście boskiego wokalistę.

Teksty, które musisz przeczytać:

Wspominamy artystów, którzy odeszli w 2017 roku

Zaduszki to czas wspomnień o tych, których już z nami nie ma, ale pozostawili po sobie ślad w naszym życiu. Oprócz bliskich członków rodziny taki ślad zostawiło też wiele postaci popkultury, z którymi również zawieramy więzi emocjonalne. Oto kilku spośród wielu ważnych przedstawicieli świata sztuki, którzy odeszli w 2017 roku.

Artykuł/Film 01.11.2017

Dołącz do dyskusji (11)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...