Gloryfikacja samobójstwa czy zwrócenie uwagi na problem? Kontrowersje wokół 13 Reasons Why

Artykuł/Seriale 05.05.2017
Gloryfikacja samobójstwa czy zwrócenie uwagi na problem? Kontrowersje wokół 13 Reasons Why

Gloryfikacja samobójstwa czy zwrócenie uwagi na problem? Kontrowersje wokół 13 Reasons Why

W XIX wieku Goethe opisał cierpienia młodego Wertera zakończone śmiercią głównego bohatera. W XXI wieku Netflix stworzył serial opowiadający o cierpieniach nastoletniej Hannah, która postanowiła podciąć sobie żyły, nie widząc sensu w dalszej egzystencji.

Serial Netfliksa 13 Reasons Why jest dostępny tylko dla dorosłych widzów. Przedstawia amerykański ogólniak pełen dręczenia, wyśmiewania, a także alkoholu i narkotyków, zażywanie których prowadzi do gwałtów i samobójstw. To żaden spoiler – od początku wiadomo, że główna bohaterka odebrała sobie życie. Co przyciąga ludzi do ekranu i nie pozwala odejść aż do obejrzenia finału, to wyjaśnianie motywów popełnienia tak strasznego czynu.

Czy 13 Reasons Why nie powinny oglądać nastolatki, bo serial można potraktować jako poradnik samobójstwa?

Netflix przedstawił samobójstwo jako romantyczny czyn jednostki nieprzystającej do społeczeństwa. Tabletki z książkowego oryginału powodujące śmierć zostały zastąpione o wiele brutalniejszymi żyletkami, które główna bohaterka na zbliżeniu wbija sobie w nadgarstki i z grymasem bólu na twarzy przeciąga aż do łokci.

Osoby bliskie samobójstwa pisały po seansie, że serial przywołał w ich umysłach smutne wspomnienia z przeszłości, z którymi – na szczęście – były w stanie sobie poradzić. Krytykowały one Netfliksa za gloryfikację odebrania sobie życia jako sposób na zyskanie rozgłosu i zwrócenie na siebie uwagi, podczas gdy w rzeczywistości samobójstwo diagnozuje moralne niedomagania społeczeństwa.

W nauce funkcjonuje idea tzw. efektu Wertera, która pochodzi od nazwiska bohatera książki Goethego. Po jej lekturze popełnienie samobójstwa na wzór Wertera miało być o wiele bardziej prawdopodobne wśród młodych, nieszczęśliwie zakochanych ludzi. Korelację pomiędzy publikowaniem opisów wyimaginowanych samobójstw, a faktycznymi samobójstwami potwierdziły badania naukowe. Czy więc powinniśmy wpisać odebranie sobie życia za listę tematów medialnego tabu?

Postaci nowego serialu Netfliksa 13 Reasons Why

O ile moje ambicje nie sięgają kłótni z badaniami naukowymi, o tyle odnoszę wrażenie, że krytycy 13 Reasons Why idą w ślady głównej bohaterki i kolokwialnie mówiąc: przesadzają.

13 Reasons Why nie gloryfikuje samobójstwa, pokazuje je jako tragedię.

Hannah jest romantyczką szukająca swojego jeźdźca na białym koniu, podczas gdy los rzuca jest pod nogi parobków z moralnym syfilisem toczącym charakter.

Jak syfilis jest chorobą zakaźną, tak i w serialu zło bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Kolejni bohaterowie przechodzą kryzysy i zdają się balansować na granicy załamania psychicznego. Samobójstwo staje się czymś smutnym, a nie ekscytującym. To powolna agonia pełna bólu i zrezygnowania.

Niestety, serial portretuje samobójstwo jako metodę odegrania się na innych. “Ten gość umówił się ze mną, aby udowodnić kolegom, że jestem łatwa. Ta dziewczyna wolała mnie oczerniać, aby nikt nie dowiedział się, że jest lesbijką. To przez nich się zabiłam. Niech o tym wiedzą i cierpią – jak ja cierpiałam.” I to właściwie ten aspekt budzi jedyny mój sprzeciw – skrzywdzone dzieciaki, które nie widzą nadziei, mogą poczuć, że chociaż w ten sposób, czyli zabijając się, zadadzą ból swoim oprawcom. Taki scenariusz jest możliwy, ale to właśnie próba rozmowy, wyjścia choćby od akcji tego serialu, może część młodzieży przed nim uchronić.

Hannah zdiagnozowała powody swojego samobójstwa we wszystkich nieprzyjemnych sytuacjach, jakie ją spotkały. Nie zauważyła, że wokół siebie miała kochających rodziców, chłopaka na wyciągnięcie ręki i znajomych z kółka pisarskiego. Niestety wolała pozostać samolubną atencjuszką. Nie twierdzę, że prosta (i możliwa) jest ocena jej postępowania – w końcu dziewczyna pozostawała przez długi czas w głębokiej depresji. Spirala zdarzeń pokazuje jednak jasno, że samobójstwo nie rozwiązuje problemów i kończy coś, co mogło zostać uratowane. Życie, los, które przecież mogą się odmienić.

Głównym bohaterem 13 Reasons Why jest Clay

13 Reasons Why pokazuje jak nawet najdrobniejsze świństwa i zachowania, z któych nie zdajemy sobie sprawy albo myślimy, że jesteśmy w stanie przewidzieć ich konsekwencje, mogą wpłynąć na innych ludzi. Życie reszty bohaterów serialu też nie było usłane różami.

Zaraz obok Hannah stał przecież Clay – introwertyk, przeciętny w każdym calu i niezbyt popularny, ale za to miły, troskliwy i zabawny przy bliższym poznaniu. Stał się on dla Hannah promieniującą gwiazdą w szkolnej konstelacji, którą dziewczyna postanowiła oblepić czarną taśmą.

Nieprzyjemności, jakich doświadczała każdego dnia nie powinny się zdarzyć. W idealnym świecie grzeczność powinna być standardem, rówieśnicy charakteryzować się zrozumieniem, a dyrektorstwo chęcią niesienia pomocy. Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie i pomysł, aby każdy był dla siebie miły jest bujdą na resorach.

Wystarczy zobaczyć jaka nienawiść, zmieniająca fanów w armie zombie wypływa z niektórych kanałów na YouTubie. Influencerzy bardzo łatwo mogą takimi dzieciakami sterować i wręcz napuszczać je na swoich własnych przeciwników.

Jeśli o problemach przestaniemy mówić, to nie znaczy, że przestaną one istnieć. Szara strefa nie służy bowiem nikomu, a jedynie odsuwa od publicznej dyskusji kwestie, które i tak prędzej czy później trafią na wokandę. Tak stało się m. in. w Kanadzie, gdzie w kilku szkołach zabroniono dyskutowania tematyki serialu, co uważam za strzał w stopę. Zakazany owoc nęci przecież o wiele bardziej.

13 Reasons Why pokazuje, czego robić nie wolno

To nauczka dla każdej ze stron. Pogrążeni w smutku nie powinni odrzucać pomocy i widzieć jedynego ratunku w żyletkach. Rówieśnicy nie powinni poniżać swoich kolegów, wiedząc jaką wyrządzają im krzywdę. Dorośli powinni bardziej interesować się swoimi pociechami.

Tragedia, która wydarzyła się w 13 Reasons Why przynosi cierpienie wszystkim bohaterom, pokazując, że samobójstwo nigdy nie jest opcją. A jedynie ucieczką.

Po napisach końcowych poczułem, że skończył się świetny serial. 13 Reasons Why zmusza do przemyśleń. Po to powstał – abyśmy nie pozostawali obojętni na problemy, które nas otaczają.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (24)

43 odpowiedzi na “Gloryfikacja samobójstwa czy zwrócenie uwagi na problem? Kontrowersje wokół 13 Reasons Why”

 1. Kompletnie inaczej zrozumiałem puente tego serialu. Moim zdaniem chodziło o to że każda z osób bliskich w życiu głownej bohaterki mógła zrobić więcej aby nie dopuścić do tego co się stało(szczególnie ten psycholog szkolny)ale ludzie niestety i to nie tylko w takich przypadkach ale w innych aspektach życia również boją sie wziąść za coś pełną odpowiedzialność. Przesłaniem tego serialu nie jest fakt, że samobójstwo nic nie rozwiązuje ale że każdy z nas może pomóc takiej osobie jeśli przestanie zasłaniać się swoimi problemami. “Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie i pomysł, aby każdy był dla siebie miły jest bujdą na resorach”- prawda ale to nie znaczy żeby zaprzestać prób zmiany tego. To że w Kanadzie zakazano dyskusji o serialu zamiast po prostu omówić problemy które stawia jest właśnie przykładem strachu przed odpowiedzialnością.

 2. A nie lepiej zrobić masakrę w szkole i zabić innych zamiast siebie?
  Potem i tak cię uniewinnią i skierują na leczenie, bo młody, bo dręczony etc, a przynajmniej skurwysynów dręczycieli wyeliminujesz ze społeczeństwa:)

 3. “Tabletki z powieści epistolarnej powodujące śmierć zostały zastąpione o wiele brutalniejszymi żyletkami, które główna bohaterka na zbliżeniu wbija sobie w nadgarstki i z grymasem bólu na twarzy przeciąga aż do łokci.”

  Czy autor przeczytał Cierpienia Młodego Wertera? On sobie palnął w łeb pożyczonym od narzeczonego Lotty pistoletem…

 4. Również uważam, ze to świetny serial. Nie czaję tej krytyki, ludzie chyba nie do końca właśnie rozumieją o co tutaj chodzi. Zawiniło wiele czynników w tym i sama Hannah nie potrafiąca się otworzyć na pomoc innych ale i to było spowodowane już dosyć głęboką depresją. Mnie ten serial dał naprawdę dużo do myślenia i cieszę się, ze go obejrzałem.

   • mimo wszystko, nie uważasz, że powinna się trzymać od takiego gościa z daleka oraz wyjść zaraz gdy zostali sami???
    facet obmacywał ją w publicznym miejscu (np. w sklepie), czego można się było po nim spodziewać w sytuacji sam na sam w jacuzzi???

     • Jak można iść na imprezę do typa, który zgwałcił pijaną, nieświadomą dziewczynę? Bezmyślność.

     • Sama Hannah mówi o tym, że nie wie, dlaczego to zrobiła. Pewnie dlatego, że miała syndrom wyparcia i chciała sobie jakoś oswoić ludzi, którzy ją skrzywdzili. Podobnie zachowała się Jessica próbując kumplować się z Bryce’em, choć wiedziała, co jej zrobił. Powodów może być mnóstwo i najmniej prawdopodobnym jest prosta bezmyślność.

  • Wiedziała, że to ruch najgorszy z możliwych. Wiedziała. Dlatego to zrobiła. Chciała, żeby cały jej świat się zawalił. Do reszty. Chciała wszystko ubrudzić. A Bryce, miała tego świadomość, mógł jej w tym pomóc.

 5. Nie sposób nie porównywać tego serialu do Life is Strange. No nie da się chyba.
  Niestety postaci cyfrowe wywołują znacznie więcej empatii i współczucia…
  Szkoda bo serial zapowiadał się fajnie, a został wydmuszką pustą w środku. Pierwszy odcinek w porządku, później całość siada…

 6. Serial genialny pokazujący jak się dzieje gdy poniżamy kogoś i jakie mogą być skutki. Sama bohaterka popełniła kilka błędów sama i tylko przysłowiowy balon się napełniał. Poszła do tego “pedagoga” myśląc że jej pomoże, a ten nawet za nią nie poszedł kiedy wyszła z sali. Główna bohaterka oraz każdy z tych taśm po części był winny umyślnie bądź nie. Trzeba zawsze pamiętać że samobójstwo nie jest rozwiązaniem z czego

 7. Jeżeli jeszcze nie oglądałeś serialu.
  1. Nie oglądajcie żadnych trailerów na yt itp dotyczących tego serialu!
  2. Nie czytajcie żadnych recenzji – w 99% jest w nich tona spoilerów!
  3. Pisząc moją krótka reckę starałem się ominąć wszystkie spoilery.

  W twojej cudnej recenzji brak tagów

  Bo przeczytaniu jej uważam że trochę upraszczasz cała sytuację przedstawioną w serialu do kategorii białe albo czarne. Zwłaszcza motywy głównej bohaterki
  ***************************************************************************************
  Osobiście uważam że serial jest genialny i pełne 10/10 dlaczego ?
  1. Nie banalna fabuła
  – Genialni aktorzy

  2. Cudowna ścieżka dźwiękowa <wszystkie utwory użyte w serialu są bardzo klimatyczne i oddają to co dzieję się na ekranie

  3. Dobre zwroty akcji – autorzy nie uważają za idiotów widzów ale sprytnie bawią się z nimi w grę.
  Dopóki nie obejrzy się całości ciężko stwierdzić kto jest kim czy jest dobry a może jednak zły ? jakie miał motywy itd. istnieje wiele odcieni szarości i tu jest to świetnie pokazane.

  4. Postaci w serialu nie są banalne, i nie są zwykłym tłem dla opowieści. Każda z nich ma ciekawą historię i razem tworzą spójna i logiczną całość.

  5. Scenografia – wszystkie miejsca, domy, boiska i szkoła to realne miejsca, które na co dzień pełnią właśnie taką rolę – uważam że dodaje to realizmu w bardzo dużym stopniu.

  6. Klimat – tak właśnie klimat jest bardzo mocny i następuje tu duża immersja z tym co dzieje się na ekranie. Sam nie wiem, nigdy nie objawiałem fascynacji “kulturą oświatową w USA” hehe, nie oglądałem żadnego high school muscial czy czegoś podobnego, nie wyklejałem zesztytu w podstawówce zdjęciami justina timberlake,gleciasa czy cycatych modelek/aktorek.
  Na przesadne promowanie i jaranie się piwnym pinglem, czerownymi kubeczkami i całym tamtejszym stylem bycia chciało mi się śmiać, a jednak tu jest to jakoś w dziwny sposób spójne i właśnie tworzy ten klimat który przyczynia się do pozostania przy ekranie i czekania na
  “co będzie dalej” i przeżywania sytuacji w których znajdują się bohaterowie ‘tak jb dotyczyły nas samych’.

  7. Uczucia towarzyszące mi po zakończeniu można porównać hmm to uczucia potrącenia przez pociąg ? :D ale serio jest to totalny emocjonalny rollercoster,

  Kiedy nastąpił koniec tej przejażdżki nie wiedziałem co powiedzieć i co mam robić.
  [Przeglądając internety np. komenty na filmwebie albo na reddicie Nie byłem jedyny który tak ten serial odebrał a wielu przypadkach odbiór był jeszcze bardziej mocny.

  Serio mam 27 lat [skończyłem studia, mam pracę] trochę już w życiu widziałem, generalnie nie przepadam za takimi serialami ale gdy czegoś szukałem na filmwebie to przez przypadek zauważyłem tytuł artykułu o zakazywaniu tego serialu w kilku stanach/szkołach w USA i dodając to że akurat miałem wolne postanowiłem go sprawdzić – ot tak 1 odcinek gimbazjady i idę spać :) Obejrzałem wszystkie odcinki w 2 dni, totalnie mnie wciągnęło.

  Uważam że aktorzy wcielający się w Hannah i Claya wykonali kawał bardzo solidnej roboty, zresztą pozostali oczywiście też, ciężko nie wiązać się emocjonalnie z tym co przeżywają główni bohaterowie.

  A i taka uwaga, nigdy nie spotkało mnie nic tak strasznego jak główną bohaterkę tego serialu.
  Oczywiście w szkole chyba każdy miał jakieś problemy ja również, czasami bezpośrednio przyczynialiśmy się do czyjejś krzywdy albo ta krzywda dotykała nas, tak to już jest ;p
  Generalnie chcę napisać że nic tragicznego mnie nie spotkało w szkole a jednak jest w tym serialu kilka scen które zapadają w pamięć na bardzo długi czas, część jest lżejszą a część bardzo bardzo! ciężka i drastyczna*.

  I tu chcę to zaakcentować, rozpoczynając ten serial należy mieć to na uwadze, osobiste ciężkie przeżycia mogą, ba spowodują dużo cięższy odbiór tych właśnie scen i możliwy powrót złego samopoczucia lub myślenia o tym co było kiedyś tam i jak się wtedy czuliśmy.

  PS: Warto się 2 razy zastanowić polecając komuś ten serial, / taki przykład kolega “twardziel” wyśmiewający takie “uczuciowe bzdety” twardo stąpający po ziemi nie przejmujący się za bardzo niczym hehe – płakał jak bóbr :/

  PS2: Podobno obejrzenie La-La-Land po tym serialu pomaga <jeżeli ktoś po obejrzeniu tego serialu dziwnie się czuje dłużej niż przez kilka dni :D

  PS3: Season 2 już Confirmed – na reddicie już było przez chwilę zdjęcie z planu – zresztą kogoś to dziwi ?!?! to czy powinien być czy nie 2 sezon to już temat na otwartą dyskusję.

  PS4: Obejrzenie po raz drugi serialu to dobry pomysł, jest tam ogromna ilość większych i mniejszych szczegółów na które ciężko zwrócić uwagę przy 1 podejściu. Autorzy wykazali się ogromną dbałością o najmniejsze detale. I znów polecam reddita – są tam całe tematy w których doszukano się wielu ciekawych rzeczy.

  *****************************
  Uwaga na semi-spoiler
  *****************************
  * Ci co obejrzeli już serial wiedza o które sceny mi chodzi, Oglądałem wiele strasznych scen w grach filmach itp. widziałem też spoooro krwi w realu ale jakoś hehe nigdy mnie to nie ruszało, ale tu w serialu te sceny po prostu kopią i terroryzują widza, jeżeli ktoś mi powie że w tych momentach nawet nie mrugnęła mu powieka to powiem że ma serce z kamienia i niech idzie zagrać w Wiedzmina [taki suchar ;p]
  Serio emocje i wymową scen jest bardzo silna. Scena w łazienkach królewskich jest bardzo ciężka i gdy wydaje nam się że to już jej koniec to po pewniej chwili przechodzi dalej i uderza ze zdwojoną siłą, scena pokazuje że to nie jest nigdy tylko osobista tragedia lecz dotyka ona wszystkich nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

  Pozdrawiam!
  Trzymajcie się cieplutko PAPA :D

 8. (PROTIPY do serialu) Jeżeli jeszcze nie oglądałeś serialu.
  1. Nie oglądajcie żadnych trailerów na yt itp dotyczących tego serialu!
  2. Nie czytajcie żadnych recenzji – w 99% jest w nich tona spoilerów!
  3. Pisząc moją krótka reckę starałem się ominąć wszystkie spoilery.

  (ten drugi post proszę usunąć bo nie mogę go edytować)

  W twojej cudnej recenzji brak tagów spoiler

  Bo przeczytaniu jej uważam że trochę upraszczasz cała sytuację przedstawioną w serialu do kategorii białe albo czarne. Zwłaszcza motywy głównej bohaterki

  Osobiście uważam że serial jest genialny i pełne 10/10 dlaczego ?
  1. Nie banalna fabuła

  2. Genialni aktorzy (dzięki bogu hanny nie zagrała Selena Gomez, mało znani aktorzy pozwalają na lepsze wyczucie wczucię się? w ich rolę)

  3. Cudowna ścieżka dźwiękowa (wszystkie utwory użyte w serialu są bardzo klimatyczne i oddają to co dzieję się na ekranie <zwłaszcza uczucia)

  4. Dobre zwroty akcji – autorzy nie uważają za idiotów widzów ale sprytnie bawią się z nimi w grę.
  Dopóki nie obejrzy się całości ciężko stwierdzić kto jest kim czy jest dobry a może jednak zły ? jakie miał motywy itd. istnieje wiele odcieni szarości i tu jest to świetnie pokazane.

  5. Postaci w serialu nie są banalne, i nie są zwykłym tłem dla opowieści. Każda z nich ma ciekawą historię i razem tworzą spójna i logiczną całość.

  6. Scenografia – wszystkie miejsca, domy, boiska i szkoła to realne miejsca, które na co dzień pełnią właśnie taką rolę – uważam że dodaje to realizmu w bardzo dużym stopniu.

  7. Klimat – tak właśnie klimat jest bardzo mocny i następuje tu duża immersja z tym co dzieje się na ekranie. Sam nie wiem, nigdy nie objawiałem fascynacji "kulturą oświatową w USA" hehe, nie oglądałem żadnego high school muscial czy czegoś podobnego, nie wyklejałem zesztytu w podstawówce zdjęciami justina timberlake,gleciasa czy cycatych modelek/aktorek.
  Na przesadne promowanie i jaranie się piwnym pinglem, czerownymi kubeczkami i całym tamtejszym stylem bycia chciało mi się śmiać, a jednak tu jest to jakoś w dziwny sposób spójne i właśnie tworzy ten klimat który przyczynia się do pozostania przy ekranie i czekania na
  "co będzie dalej" i przeżywania sytuacji w których znajdują się bohaterowie 'tak jb dotyczyły nas samych'.

  8. Uczucia towarzyszące mi po zakończeniu można porównać hmm to uczucia potrącenia przez pociąg ? :D ale serio jest to totalny emocjonalny rollercoster,

  Kiedy nastąpił koniec tej przejażdżki nie wiedziałem co powiedzieć i co mam robić.
  Przeglądając internety np. komenty na filmwebie albo na reddicie polecam (sporo tego) Nie byłem jedyny który tak ten serial odebrał a wielu przypadkach odbiór był jeszcze bardziej mocny.

  Serio mam 27 lat [skończyłem studia, mam pracę] trochę już w życiu widziałem, generalnie nie przepadam za takimi serialami ale gdy czegoś szukałem na filmwebie (nie reklama kek) to przez przypadek zauważyłem tytuł artykułu o zakazywaniu tego serialu w kilku stanach/szkołach w USA i dodając to że akurat miałem wolne postanowiłem go sprawdzić – ot tak 1 odcinek gimbazjady i idę spać :) Obejrzałem wszystkie odcinki w 2 dni, totalnie mnie wciągnęło.

  Uważam że aktorzy wcielający się w Hannah i Claya wykonali kawał bardzo solidnej roboty, zresztą pozostali oczywiście też, ciężko nie wiązać się emocjonalnie z tym co przeżywają główni bohaterowie.

  A i taka uwaga, nigdy nie spotkało mnie nic tak strasznego jak główną bohaterkę tego serialu.
  Oczywiście w szkole chyba każdy miał jakieś problemy ja również, czasami bezpośrednio przyczynialiśmy się do czyjejś krzywdy albo ta krzywda dotykała nas, tak to już jest ;p
  Generalnie chcę napisać że nic tragicznego mnie nie spotkało w szkole a jednak jest w tym serialu kilka scen które zapadają w pamięć na bardzo długi czas, część jest lżejszą a część bardzo bardzo! ciężka i drastyczna*.

  I tu chcę to zaakcentować, rozpoczynając ten serial należy mieć to na uwadze, osobiste ciężkie przeżycia mogą, ba spowodują dużo cięższy odbiór tych właśnie scen i możliwy powrót złego samopoczucia lub myślenia o tym co było kiedyś tam i jak się wtedy czuliśmy.

  PS: Warto się 2 razy zastanowić polecając komuś ten serial, / taki przykład kolega “twardziel” wyśmiewający takie “uczuciowe bzdety” twardo stąpający po ziemi nie przejmujący się za bardzo niczym hehe – płakał jak bóbr :/

  PS2: Podobno obejrzenie La-La-Land po tym serialu pomaga (jeżeli ktoś po obejrzeniu tego serialu dziwnie się czuje dłużej niż przez kilka dni) :D

  PS3: Season 2 już Confirmed – na reddicie już było przez chwilę zdjęcie z planu – zresztą kogoś to dziwi ?!?! to czy powinien być czy nie 2 sezon to już temat na otwartą dyskusję.

  PS4: Obejrzenie po raz drugi serialu to dobry pomysł, jest tam ogromna ilość większych i mniejszych szczegółów na które ciężko zwrócić uwagę przy 1 podejściu. Autorzy wykazali się ogromną dbałością o najmniejsze detale. I znów polecam reddita – są tam całe tematy w których doszukano się wielu ciekawych rzeczy.

  Uwaga na semi-spoiler

  * Ci co obejrzeli już serial wiedza o które sceny mi chodzi, Oglądałem wiele strasznych scen w grach filmach itp. widziałem też spoooro krwi w realu ale jakoś hehe nigdy mnie to nie ruszało, ale tu w serialu te sceny po prostu kopią i terroryzują widza, jeżeli ktoś mi powie że w tych momentach nawet nie mrugnęła mu powieka to powiem że ma serce z kamienia i niech idzie zagrać w Wiedzmina [taki suchar ;p]
  Serio emocje i wymową scen jest bardzo silna. Scena w łazienkach królewskich jest bardzo ciężka i gdy wydaje nam się że to już jej koniec to po pewniej chwili przechodzi dalej i uderza ze zdwojoną siłą, scena pokazuje że to nie jest nigdy tylko osobista tragedia lecz dotyka ona wszystkich nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

  Pozdrawiam!
  Trzymajcie się cieplutko PAPA :D

 9. (PROTIPY do serialu) Jeżeli jeszcze nie oglądałeś serialu.
  1. Nie oglądajcie żadnych trailerów na yt itp dotyczących tego serialu!
  2. Nie czytajcie żadnych recenzji – w 99% jest w nich tona spoilerów!
  3. Pisząc moją krótka reckę starałem się ominąć wszystkie spoilery.

  W twojej cudnej recenzji brak tagów spoiler

  Bo przeczytaniu jej uważam że trochę upraszczasz cała sytuację przedstawioną w serialu do kategorii białe albo czarne. Zwłaszcza motywy głównej bohaterki

  Osobiście uważam że serial jest genialny i pełne 10/10 dlaczego ?
  1. Nie banalna fabuła
  2. Genialni aktorzy (dzięki bogu hanny nie zagrała Selena Gomez, mało znani aktorzy pozwalają na lepsze wyczucie wczucię się? w ich rolę)

  2. Cudowna ścieżka dźwiękowa (wszystkie utwory użyte w serialu są bardzo klimatyczne i oddają to co dzieję się na ekranie zwłaszcza uczucia)

  3. Dobre zwroty akcji – autorzy nie uważają za idiotów widzów ale sprytnie bawią się z nimi w grę.
  Dopóki nie obejrzy się całości ciężko stwierdzić kto jest kim czy jest dobry a może jednak zły ? jakie miał motywy itd. istnieje wiele odcieni szarości i tu jest to świetnie pokazane.

  4. Postaci w serialu nie są banalne, i nie są zwykłym tłem dla opowieści. Każda z nich ma ciekawą historię i razem tworzą spójna i logiczną całość.

  5. Scenografia – wszystkie miejsca, domy, boiska i szkoła to realne miejsca, które na co dzień pełnią właśnie taką rolę – uważam że dodaje to realizmu w bardzo dużym stopniu.

  6. Klimat – tak właśnie klimat jest bardzo mocny i następuje tu duża immersja z tym co dzieje się na ekranie. Sam nie wiem, nigdy nie objawiałem fascynacji “kulturą oświatową w USA” hehe, nie oglądałem żadnego high school muscial czy czegoś podobnego, nie wyklejałem zesztytu w podstawówce zdjęciami justina timberlake,gleciasa czy cycatych modelek/aktorek.
  Na przesadne promowanie i jaranie się piwnym pinglem, czerownymi kubeczkami i całym tamtejszym stylem bycia chciało mi się śmiać, a jednak tu jest to jakoś w dziwny sposób spójne i właśnie tworzy ten klimat który przyczynia się do pozostania przy ekranie i czekania na
  “co będzie dalej” i przeżywania sytuacji w których znajdują się bohaterowie ‘tak jb dotyczyły nas samych’.

  7. Uczucia towarzyszące mi po zakończeniu można porównać hmm to uczucia potrącenia przez pociąg ? :D ale serio jest to totalny emocjonalny rollercoster,

  Kiedy nastąpił koniec tej przejażdżki nie wiedziałem co powiedzieć i co mam robić.
  Przeglądając internety np. komenty na filmwebie albo na reddicie polecam (sporo tego) Nie byłem jedyny który tak ten serial odebrał a wielu przypadkach odbiór był jeszcze bardziej mocny.

  Serio mam 27 lat [skończyłem studia, mam pracę] trochę już w życiu widziałem, generalnie nie przepadam za takimi serialami ale gdy czegoś szukałem na filmwebie (nie reklama kek) to przez przypadek zauważyłem tytuł artykułu o zakazywaniu tego serialu w kilku stanach/szkołach w USA i dodając to że akurat miałem wolne postanowiłem go sprawdzić – ot tak 1 odcinek gimbazjady i idę spać :) Obejrzałem wszystkie odcinki w 2 dni, totalnie mnie wciągnęło.

  Uważam że aktorzy wcielający się w Hannah i Claya wykonali kawał bardzo solidnej roboty, zresztą pozostali oczywiście też, ciężko nie wiązać się emocjonalnie z tym co przeżywają główni bohaterowie.

  A i taka uwaga, nigdy nie spotkało mnie nic tak strasznego jak główną bohaterkę tego serialu.
  Oczywiście w szkole chyba każdy miał jakieś problemy ja również, czasami bezpośrednio przyczynialiśmy się do czyjejś krzywdy albo ta krzywda dotykała nas, tak to już jest ;p
  Generalnie chcę napisać że nic tragicznego mnie nie spotkało w szkole a jednak jest w tym serialu kilka scen które zapadają w pamięć na bardzo długi czas, część jest lżejszą a część bardzo bardzo! ciężka i drastyczna*.

  I tu chcę to zaakcentować, rozpoczynając ten serial należy mieć to na uwadze, osobiste ciężkie przeżycia mogą, ba spowodują dużo cięższy odbiór tych właśnie scen i możliwy powrót złego samopoczucia lub myślenia o tym co było kiedyś tam i jak się wtedy czuliśmy.

  PS: Warto się 2 razy zastanowić polecając komuś ten serial, / taki przykład kolega “twardziel” wyśmiewający takie “uczuciowe bzdety” twardo stąpający po ziemi nie przejmujący się za bardzo niczym hehe – płakał jak bóbr :/

  PS2: Podobno obejrzenie La-La-Land po tym serialu pomaga (jeżeli ktoś po obejrzeniu tego serialu dziwnie się czuje dłużej niż przez kilka dni) :D

  PS3: Season 2 już Confirmed – na reddicie już było przez chwilę zdjęcie z planu – zresztą kogoś to dziwi ?!?! to czy powinien być czy nie 2 sezon to już temat na otwartą dyskusję.

  PS4: Obejrzenie po raz drugi serialu to dobry pomysł, jest tam ogromna ilość większych i mniejszych szczegółów na które ciężko zwrócić uwagę przy 1 podejściu. Autorzy wykazali się ogromną dbałością o najmniejsze detale. I znów polecam reddita – są tam całe tematy w których doszukano się wielu ciekawych rzeczy.

  Uwaga na semi-spoiler

  * Ci co obejrzeli już serial wiedza o które sceny mi chodzi, Oglądałem wiele strasznych scen w grach filmach itp. widziałem też spoooro krwi w realu ale jakoś hehe nigdy mnie to nie ruszało, ale tu w serialu te sceny po prostu kopią i terroryzują widza, jeżeli ktoś mi powie że w tych momentach nawet nie mrugnęła mu powieka to powiem że ma serce z kamienia i niech idzie zagrać w Wiedzmina [taki suchar ;p]
  Serio emocje i wymową scen jest bardzo silna. Scena w łazienkach królewskich jest bardzo ciężka i gdy wydaje nam się że to już jej koniec to po pewniej chwili przechodzi dalej i uderza ze zdwojoną siłą, scena pokazuje że to nie jest nigdy tylko osobista tragedia lecz dotyka ona wszystkich nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

  Pozdrawiam!
  Trzymajcie się cieplutko PAPA :D

 10. Ja się tylko zastanawiam czy wiecie, że ten film jest na podstawie książki? Film oglądałem był spoko ale polecam książkę a nie rozczulać się nad filmem nie widząc, że tak naprawdę jest oparty o książkę…

 11. Serial jest bardzo dobry. Przez kilka odcinkow mozna bylo odniesc wrazenie, ze gloryfikuje on samobojstwo. Jednakze scena, ktora pokazuje jak dziewczyna podcina sobie zyly przeczy wszystkim zarzutom. Bardziej drastycznej sceny nigdy nie widzialem.

 12. „Niestety wolała pozostać samolubną atencjuszką.”

  …Serio? Jak można pisać w ten sposób? Pomijając, że słowo „atencja” ma w języku polskim zgoła inne znaczenie niż w angielskim, a samo „atencjusz/ka” nie istnieje… Jak można diagnozować kogoś, kto odebrał sobie życie, jako egoistycznego i łaknącego uwagi za wszelką cenę? Pachnie to obśmianym już wielokrotnie poradniczkiem sióstr Fitdevangel dot. prób samobójczych. I nie ma zbyt wiele wspólnego z realiami serialu, w którym Hannah nawet sama wprost zwraca się o pomoc, a ta nie zostaje jej udzielona. Miała wszelkie powody, by odejść, i zostały one dobitnie przedstawione w odcinkach. Zniszczono każdy aspekt jej życia. I jakkolwiek z perspektywy osoby dorosłej te aspekty mogą się wydawać błahe, tak dla nastolatka nie ma nic ważniejszego.

  „Nie zauważyła, że wokół siebie miała kochających rodziców, chłopaka na wyciągnięcie ręki i znajomych z kółka pisarskiego.”

  Rodziców, których nie czuła się godna, chłopaka, który bał się zagadać i znajomych, którzy byli dla niej przypomnieniem doznanego upokorzenia. Super! Autorze – czyś Ty obejrzał ten serial?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...