Historyczny moment dla kina. Szybcy i wściekli 8 pobijają światowy rekord Box Office

News/Film 18.04.2017
Historyczny moment dla kina. Szybcy i wściekli 8 pobijają światowy rekord Box Office

Historyczny moment dla kina. Szybcy i wściekli 8 pobijają światowy rekord Box Office

Szybcy i wściekli 8 wygenerowali 532 mln dolarów przychodu podczas weekendu otwarcia. Chociaż film nie radził sobie w USA tak dobrze jak poprzednia część, reszta świata zapewniła tytułowi sukces, który na stałe zapisze się w historii kina.

Szybcy i wściekli 8 to film z najlepszym, najbardziej dochodowym otwarciem w całej historii branży filmowej. Tylko garstce wybrańców udało się odnotować przychody powyżej pół miliarda dolarów podczas weekendu otwarcia. Nowa produkcja z Vinem Diselem i Jasonem Stathamem wylądowała na szczycie tego zestawienia.

Szybcy i wściekli 8 zdetronizowali tym samym Przebudzenie Mocy, Jurassic World oraz Harry’ego Pottera.

Listę najbardziej dochodowych filmów, którym udało się przekroczyć sumę pól miliarda dolarów przychodu podczas otwarcia rozpoczyna Jurassic World (525 mln dol). Drugie miejsce na podium zajmuje Przebudzenie Mocy (529 mld dol). Szybcy i wściekli 8 wskakują na pozycję lidera, zarabiając przez weekend 532 mln dolarów. Niesamowity wynik.

Dlaczego Szybcy i wściekli 8 odnieśli taki sukces?

Cóż, najbardziej oczywista odpowiedź wskazuje na uniwersalną formułę filmu, skierowaną do szerokich mas. W „ósemce” jest wszystko, co podoba się statystycznej widowni filmowej – szybkie samochody, piękne kobiety, intensywna akcja, znane twarze oraz łatwa i przystępna historia.

Z tej perspektywy Szybcy i wściekli 8 nie są filmem per se. To bardziej ekstrakt, esencja hollywoodzkiego kina dla mas. Szeroko adresowany produkt, przy którym doskonale ma bawić się każdy – starsza widownia, fani motoryzacji, młodzież oraz miłośnicy filmów akcji. Tak szeroka rozpiętość wobec widowni gwarantuje mnogość strumieni przychodu.

W poszukiwaniu wyjaśnienia sukcesu Szybkich i wściekłych może być pomocny równie wątek mniejszościowy.

Specjaliści od marketingu zaznaczają, że seria jest jednym z niewielu przykładów, gdzie kwestie narodowościowe, religijne oraz kulturowe zostały świetnie rozegrane. Szybcy i wściekli 8 to film, w którym bohaterowie mienią się wszystkimi odcieniami skóry, a jednocześnie w żaden sposób nie przeszkadza to „klubowi białych mężczyzn” – najbardziej zamożnej grupie odbiorców.

Szybcy i wściekli przyciągają do ekranów latynoską mniejszość, która utożsamia się z Vinem Dieselem i Michelle Rodriguez. Na planie nie brakuje czarnoskórych bohaterów, z raperem Ludacrisem na czele. Europejczycy dostali swojego Stathama. Ciężko przy okazji wskazać kogoś, kto nie lubi Dwayne Johnsona. To aktualnie jedno z najgorętszych nazwisk w masowym Hollywood. Aktor przeżywa swoją drugą młodość, lada moment dając się poznać jako główny bohater nowego Słonecznego patrolu.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (15)

119 odpowiedzi na “Historyczny moment dla kina. Szybcy i wściekli 8 pobijają światowy rekord Box Office”

  1. Jak taki głupi (ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu) film może taki rekord pobić to może Hollywood w końcu zobaczy jak dawno nie było wysokobudżetowego naprawdę ambitnego filmu :)

  2. Bosz, ale katastrofa dla kolejnego rekordzisty. Wyobraźcie to sobie: “Gratulacje! Odniosłeś niebywały sukces! Twój film pobił rekord Szybkich i Wściekłych 8!” :E To brzmi prawie tak samo dobrze, jak Drakula 3000 :D

  3. Pękam z tych komentarzy tutaj jojczących jaki to ten film jest słaby, prymitywny itp. Co Wy, inteligenci wielcy, oglądacie w kinach? Czy może kino też jest prymitywne? Czym klasa najwyższa się rozrywkuje dziś?
    Film pełen picu, pełna zgoda. Ale wiesz o tym idąc na ten film, bo to jego cechą główna, więc jak można narzekać po seansie. Takie filmy się po prostu ogląda dla efektów, zabawy, obejrzeć niemożliwe sceny z uśmiechem na twarzy, wyjść z kina i żyć dalej. Wielkie nazwiska, Wielki budżet, wielkie zarobki, topowe efekty – ale czytelnicy SW wiedzą więcej, oni są najmądrzejsi. On ‘chłamu’ nie oglądają.
    Lol

  4. Ten nagłówek dobrze brzmi ale jeśli przyjrzeć się temu bliżej to ósemka pobiła Force awakens i inne filmy tylko dlatego, że premiera odbyła się w większości krajów w ten sam dzień, natomiast takie Force Awakens miało w wielu częściach świata swoją premierę później i jednym z tych krajów były Chiny które są ogromym rynkiem, dlatego porównywanie filmów których liczba rynków na jakich odbywa sie premiera różni się jest bez sensu.

  5. Bardzo lubię filmy przy których można się dobrze bawić i nie trzeba za mocno wytężać komórek mózgowych typu Guest czy John Wick, ale poprzednia biła rekordy głupoty i nie mogłam uwierzyć w to co widzę. Choć z drugiej strony to była jedna z najlepszych komedii jakie widziałam ostatnio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...