W niedzielę 23 lipca 1967 roku policja z Detroit dokonuje nalotu na nielegalny nocny bar w zachodniej części miasta. Nikt nie przypuszczał wtedy, że eskalacja przemocy po obu stronach doprowadzi do 5-dniowych zamieszek z udziałem Gwardii Narodowej oraz Armii USA.

Podczas nalotu na nielegalny bar czarnoskóra mniejszość – klienci oraz gapie – odpowiadają przemocą na przemoc funkcjonariuszy policji. Dochodzi do wymiany ognia, a konflikt między służbami policyjnymi oraz czarnoskórymi błyskawicznie rozlewa się na kolejne ulice amerykańskiej aglomeracji. To nie pierwszy raz, kiedy w Detroit wybuchają zamieszki na tle rasowym. Nikt jednak nie przypuszczał, że 23 lipca 1967 będzie początkiem potwornej eskalacji przemocy.

Krwawe zamieszki w Detroit trwały nieprzerwanie przez pięć kolejnych dni.

Gubernator George Romney (ojciec TEGO Mitta Romneya, kandydata na urząd prezydenta USA) sprowadził do miasta Gwardię Narodową. Prezydent Lyndon B. Johnson wysłał do Detroit regularnie oddziały wojska, wyposażone w pojazdy pancerne, czołgi oraz broń maszynową.

W czasie starć spalono ponad 2000 budynków. Dokonano ponad 7000 aresztowań, z kolei prawie 500 osób zostało rannych. Najbardziej przerażający jest jednak bilans zabitych. W 1967 roku w Detroit zginęły aż 43 osoby. Połowa z nich to przypadkowi cywile. Zastrzelonych zostało 2 żołnierzy oraz 2 strażaków. Resztę ofiar stanowią osoby biorące udział w zamieszkach.

To właśnie o wydarzeniach na ulicach tego miasta opowie film Detroit.

Szykuje się widowisko na naprawdę wysokim poziomie. Reżyserką tej produkcji jest Kathryn Bigelow, która ma na swoim koncie takie tytuły jak The Hurt Locker oraz Zero Dark Thirty. Głównym bohaterem została z kolei gwiazda Star Wars – John Boyega.

Detroit zadebiutuje już 4 sierpnia 2017 roku. Zapowiada się bardzo dobre kino.

Teksty, które musisz przeczytać:

Christopher Nolan uważa, że gwiazdor „Tenet” powinien zagrać Zieloną Latarnię. Hollywood szuka wymarzonego Johna Stewarta

Zielona Latarnia to bohater DC, który na przestrzeni lat doczekał się wielu różnych wersji. Do dbającego o porządek we wszechświecie korpusu należy także John Stewart, czyli jeden z najważniejszych czarnoskórych bohaterów w historii komiksów. W Hollywood trwa właśnie dyskusja, kto powinien go zagrać. I tylko Christopher Nolan nie ma wątpliwości.

News/Seriale 03.09.2020

Dołącz do dyskusji (5)

15 odpowiedzi na “Niesamowita moc bije z tego zwiastuna. Detroit z gwiazdą Star Wars opowie o krwawych zamieszkach w USA”

  1. “odpowiadają przemocą na przemoc funkcjonariuszy policji”
    Policja ma prawo użyć przemocy. Na tym polega problem czarnych w USA. Są agresywni, także wobec policji. Potem dostają cięgi i grają ofiary, a wystarczyłoby się podporządkować. Niestety nie leży to w ich naturze. Warto może przypomnieć, że więcej czarnych ginie zabijanych przez innych czarnych, ale oczywiście nagłaśnia się tylko te sytuacje, gdy murzyna zabił biały policjant.

  2. Nawet nie musiałem odpalać trailera, aby domyśleć się, że film będzie wybielał Murzynów (nie dosłownie) i obciążał “rasistowski” reżim. Czy oni nie rozumieją, że w ten sposób nie likwiduje się podziałów, tylko je tworzy? A może na tym im zależy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...