Kogo widzielibyście w nowym serialu Smarzowskiego o Piastach? Jakubik jako Mieszko I?

News/Seriale 04.04.2017
Kogo widzielibyście w nowym serialu Smarzowskiego o Piastach? Jakubik jako Mieszko I?

Kogo widzielibyście w nowym serialu Smarzowskiego o Piastach? Jakubik jako Mieszko I?

„Polscy Wikingowie”, albo „Polska Gra o tron” – tak najczęściej bywa określany nowy projekt Wojciecha Smarzowskiego – serial o Piastach. Czy reżyser tym razem na warsztat weźmie problem chrystianizacji i pozornej wiary?

Smarzowskiego znamy głównie ze świetnych filmów portretujących trudne dla Polski i Polaków tematy w Wołyniu, Pod Mocnym Aniołem, Drogówce czy Róży. Teraz jeden z najlepszych polskich reżyserów zabiera się za serial historyczny.

Na razie pracują szare komórki w mojej głowie i w głowie Wojtka Rzehaka, z którym razem to piszemy. Chyba jesteśmy ustawieni na trzy sezony i szukamy pieniędzy, ponieważ to przedsięwzięcie jest karkołomne, bardzo kosztowne, międzynarodowe, z aktorami z całej Europy – mówi Smarzowski w rozmowie w Tok FM.

Serial o Piastach to na razie plany Smarzowskiego, który szuka sponsora na ich realizację. Prawdopodobna wydaje się współpraca z ShowMax, gdzie reżyser opublikował niedawno krótkometrażowego Księdza.

Co wiemy o nowym projekcie Smarzowskiego?

Serial zaplanowany jest na trzy sezony, a zdjęcia do niego ruszą najwcześniej w 2018 roku. Fabuła ma koncentrować się na początkach polskiej państwowości za czasów Mieszka I. Produkcja ma być międzynarodowa nie tylko jeśli chodzi o ekipę, ale również obsadę.

Już teraz można się zastanawiać kogo Smarzowski zaprosi do projektu, wiedząc, że lubi korzystać ze stałej obsady. Piasta mógłby zagrać Marian Dziędziel, Mieszka I Arkadiusz Jakubik, Bolesława Chrobrego Marcin Dorociński, a Dobrawę Kinga Preis.

Czego nie wiemy, ale możemy się domyśleć?

Zastanawiam się też nad możliwą fabułą. Początki państwa polskiego to krwawy okres, kiedy chrześcijaństwo wprowadzano nie tylko za pomocą głoszenia Słowa Bożego, ale także ogniem i mieczem. Wywracano posągi bożków, aby pokazać ich niemoc i skłonić ludzi do uwierzenia w jedynego Boga. Biorąc powyższe pod uwagę spodziewam się ponadczasowej opowieści o pruderyjności i udawanej religijności.

Z drugiej strony Mieszko I zjednoczył wiele plemion pod egidą własnego państwa, więc może to być również opowieść o okrucieństwie pierwszych historycznych władców. Zwłaszcza, że w środowiskach historycznych coraz większą karierę robi teza jakoby Piastowie mieli być… Wikingami.

W szkole uczyli nas że Mieszko i spółka byli mądrymi i roztropnymi władcami, ale jak pisał Machiavelli: “Trzeba przeto być lisem, by wiedzieć, co sidła, i lwem, by postrach budzić u wilków”.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

343 odpowiedzi na “Kogo widzielibyście w nowym serialu Smarzowskiego o Piastach? Jakubik jako Mieszko I?”

  1. To naprawdę mogliby być polscy wikingowie. Tak głosi jedna z teorii, że linia piastów wywodzi się od wikingów. Gdyby wziąć pod uwagę, że córka Mieszka, a siostra Chrobrego była królową Danii i Szwecji, a jej syn Kanut Wielki podbił Anglię z pomocą wojsk swojego wujka Bolesława Chrobrego to nawet się to kupy trzyma. Nikt nie wie jak było naprawdę, więc piszący scenariusz mogą sobie pozwolić na dużo swobody. Fajnie byłoby zobaczyć np. bitwę pod Cedynią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...