Storytel idzie w ślady Netfliksa i stawia na własne seriale. Poznajcie Storytel Original

Artykuł/Audiobooki 14.03.2017
Storytel idzie w ślady Netfliksa i stawia na własne seriale. Poznajcie Storytel Original

Storytel idzie w ślady Netfliksa i stawia na własne seriale. Poznajcie Storytel Original

Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było! Storytel idzie w ślady Netfliksa i stawia na własne seriale. Naturalnie – w formacie audiobooka. Poznajcie Storytel Original.

Storytel Original to seriale audio, pisane na specjalne zamówienie Storytel Polska. Każdy sezon składa się z 10 odcinków, które – wzorem Netflixa – udostępniane są za jednym zamachem, by odbiorca nie musiał czekać na kolejny epizod.

Własne produkcje to kluczowa część strategii, którą Storytel.pl chce przekonać do siebie polskich czytelników i nakłonić jak najwięcej osób do spróbowania audiobooków. Trudno o lepszą formę, niż serial, by zachęcić potencjalnych subskrybentów usługi.

Na początek Storytel proponuje 3 pozycje, które już teraz można wysłuchać w całości w aplikacji.

Graffiti Girl Blues

Napisana przez Emila Strzeszewskiego, a czytana przez Filipa Kosiora opowieść to mroczny thriller, opowiadający o zaginięciu córki pracownika zakładu pogrzebowego, Tomasza, który mierzy się z własnymi emocjami i problemami alkoholowymi. Zdążyłem już przesłuchać pierwszy odcinek tego serialu i nie mogę się doczekać wolnej chwili, by zagłębić się w drugi. Historia napisana jest po mistrzowsku; Emil Strzeszewski co i rusz rzuca błyskotliwymi metaforami i zaskakuje niebywale zręcznym warsztatem pisarskim. Dodajmy do tego fenomenalnego Filipa Kosiora w roli lektora i mamy naprawdę mocny „otwieracz” dla całej serii Storytel Original.

Dobry Glina

Dobry Glina to oparta na faktach historia Augustyna Glińskiego, twórcy pierwszego w Polsce kryminalno-śledczego wydziału policji. Serial zabiera odbiorcą do XIX wieku, kiedy kryminologia jeszcze raczkowała, a światem przestępczym rządzili Książęta dziadowscy. Historia rozpoczyna się od próby rozwikłania tajemnicy zamachu na francuską księżną. Dobry Glina napisany został przez Andrzeja W. Sawickiego, zaś audiobook czyta Andrzej Chyra.

Pani Doktor

Weronika Wierzchowska głosem Ady Fijał przedstawia odbiorcy postać Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, pierwszej Polce praktykującej w zawodzie lekarza w czasach, kiedy kobiety nie były mile widziane nigdzie poza domowym zaciszem i okolicy kuchennych blatów. To historia o miłości i przeciwnościach losu, która – przynajmniej z opisu – przypomina nieco opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie; silnej kobiecie, rzuconej w nieprzyjazny świat mężczyzn. Brzmi ciekawie!

Trzy seriale, które zostały dziś udostępnione odbiorcom to dopiero początek. Na przestrzeni kolejnych miesięcy będą pojawiać się nowe produkcje, a docelowo co miesiąc mamy dostawać nowy serial.

Widać też, że nawet trzy pierwsze produkcje Storytel Original mają za zadanie trafić do różnych grup docelowych. To także część planu polskiego oddziału Storytel. Jak mówi Marcin Zwierzchowski, manager projektu Storytel Original:

Na razie mamy trzy zupełnie różne historie: kryminał, thriller i literaturę kobiecą. Naszym priorytetem w ramach Storytel Original jest różnorodność, tak by każdy znalazł w Storytel coś dla siebie. Bardzo ważna jest dla nas także unikatowość, dlatego cały czas poszukujemy nowych historii i nowych autorów.

Pierwszych odcinków można będzie posłuchać za darmo na kanale w serwisie YouTube.

Pierwsze odcinki każdego serialu będą udostępniane na kanale YouTube Storytel.pl, ale jeśli ktoś bardzo się uprze, zdąży przesłuchać cały sezon wybranej produkcji w ramach 14-dniowego okresu próbnego, który jest w pełni darmowy. Późniejsza subskrypcja to koszt 29,90 zł, w zamian za które otrzymujemy nielimitowany dostęp do nieustannie rosnącej bazy audiobooków.

Czegoś podobnego jeszcze nie było na polskim rynku, a z biegiem czasu w usłudze będzie pojawiać się coraz więcej książek i coraz więcej seriali. Jeśli brak ci czasu na czytanie papierowych książek, albo dużo czasu spędzasz na dojazdach do szkoły czy pracy, zdecydowanie powinieneś spróbować audiobooków. A Storytel Original to świetny wstęp do tego formatu.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

23 odpowiedzi na “Storytel idzie w ślady Netfliksa i stawia na własne seriale. Poznajcie Storytel Original”

 1. “Czegoś podobnego jeszcze nie było na polskim rynku, a z biegiem czasu w usłudze będzie pojawiać się coraz więcej książek i coraz więcej serial”
  To nie do końca prawda. Audiobooki w postaci seriali miała już dawno temu Audioteka, najgłośniejszy to Święty Chaos. Całość chyba jednak się nie sprawdziła bo szybko zrezygnowano z takiego wydawania.

  • Równie dobrze możesz o to zapytać Netfliksa ;) Sama formuła serialu jest w pełni zrozumiała, bo to obecnie najchętniej przyswajalny przez masowego odbiorcę format.

   A co do Świętego Chaosu – pamiętam o tym projekcie i nie wiem, co na to sama Audioteka, ale mnie się on wydał za ambitny. Super-produkcja w odcinkach, przy tak niewielkim rynku, tak niewielu odbiorcach, pochłaniająca ogromny budżet na realizację… to nie mogło się utrzymać. Nie mówiąc o tym, że to był jednorazowy strzał, a Storytel od razu wypuszcza kilka produkcji i w przygotowaniu są już kolejne.

   • Film i serial odróżnia wiele elementów. Pytanie czy tutaj da się to oddać i na tyle zmienić konstrukcję “książki”/”scenariusza” by miało to jakiś większy sens niż podzielenie książki na rozdziały.
    Nie pozostaje mi nic innego ja przesłuchać któryś i samemu ocenić ;).

    A co do Świętego Chaosu. Jasne był ambitny, możliwe że zbyt ambitny jak na czasy i rynek, ale był. Gryzie mi się to z “Czegoś podobnego jeszcze nie było…”

    • Patrząc na skalę projektu – nie było ;) Aczkolwiek ciekaw jestem, jak serial przyjąłby się w Audiotece dziś, kiedy baza odbiorców jest znacznie większa i też audiobooki zaczynają się coraz lepiej przebijać do masowej świadomości.

 2. obawiam się, że autorowi w opisie “Dobrego gliny” chodziło o raczkującą kryminalistykę (chociaż kryminologia też dopiero rodziła się w XIX w., to jednak jej przydatność w pracy “wydziału kryminalno-śledczego” jest – w stosunku do kryminalistyki – marginalna)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...