Wrócił Idol. Już wiem, że dla mnie czas muzycznych show minął

Recenzja/TV 16.02.2017
Nasza ocena:
Wrócił Idol. Już wiem, że dla mnie czas muzycznych show minął

Wrócił Idol. Już wiem, że dla mnie czas muzycznych show minął

Wczoraj wieczorem w Polsacie mogliśmy obejrzeć pierwszy odcinek znanego programu Idol. Od emisji ostatniej edycji programu minęło ponad 10 lat. Jak po takim czasie sprawdza się szukanie nowych talentów polskiej sceny muzycznej?

Cóż, niestety jestem w stanie stwierdzić, że nijak. Pierwszy odcinek Idola nnie wywołał we mnie sentymentu i nie zachęcił mnie, by śledzić w telewizji nową edycję show. A składa się na to kilka powodów.

Po pierwsze, to znowu muzyczny talent-show

Tak, rozumiem, ten argument może nie brzmi zbyt przekonująco, bo czego ja się właściwie spodziewałam po nowej edycji Idola? Ano niczego dobrego, w tym cały szkopuł. Przygotowanie kolejnego sezonu muzycznego programu, którego celem jest usilne produkowanie nowych polskich gwiazd, jest dla mnie co najmniej bezsensowne. Może nie z punktu widzenia tych potencjalnych gwiazd, ale dla mnie jako widza to zwyczajna nuda. Tak jak nudny stał Mam Talent!, w którym też nie wiedzieć czemu znowu promowano ludzi, którzy śpiewają. I tańczą. Programów poświęconych muzyce, nawet jeśli ich celem nie była promocja młodych talentów, oraz tańcowi było już tyle, że te zaczynają zwyczajnie wychodzić bokiem.

Po drugie, nieciekawe jury

No dobra, Elżbieta Zapendowska jest jak najbardziej na miejscu i chociaż paradoksalnie wydaje się zupełnie niemedialna w celebryckim rozumieniu tego słowa, w tego typu show odnajduje się świetnie. I ma naprawdę znakomite poczucie humoru. Ewa Farna jest sympatyczna. To dziewczyna z werwą, czuć od niej pozytywną energię. Ona jest przebojowa, pewna siebie i świadoma siebie. I to się ceni.

Natomiast dwaj pozostali panowie… Lider zespołu Video, Wojciech Łuszczykiewicz, jest postacią, niestety, niezmiernie irytującą. Jego autoironiczne żarty, świadczące jednak o daleko posuniętym narcyzmie, a przynajmniej o takiej medialnej pozie, są straszne. I nie chcę więcej do tego wracać. Sztuczność i wymuszenie rażą. Janusz Panasewicz, członek Lady Pank, po prostu jest. Czasem spojrzy z zadowoleniem na jakąś atrakcyjniejszą dziewoję, która śpiewa. Tak, to by było na tyle.

Po trzecie, nabijanie się z uczestników w sposób niewybredny

Ja doskonale rozumiem, że nikt ich tam nie zapraszał. Wiem, że przyszli sami, niektórzy wrecz proszą się o to, żeby zrobić z nich idiotów. Ale… serio? Naprawdę trzeba dwadzieścia razy zwrócić uwagę na to, że jakaś tam dziewczyna na duży biust, który odsłania olbrzymi dekolt? Naprawdę trzeba seksualizować wszystkich, żeby było – hehe – śmiesznie? To jest zwyczajnie niesmaczne. Zresztą tak jak przedstawienie w ten sposób Ewy Farny. Rozumiem, choć jest to przykre, że nierzadko muzykę sprzedaje się – za przeproszeniem – cyckami i dupą, ale to może być w takim programie śmieszne za pierwszym razem. Nie za piećdziesiątym.

Po czwarte, 2 godziny. Tak, dwie bite godziny

Już w połowie byłam znudzona. Razem z blokiem reklamowym pierwszy odcinek Idola trwał dwie godziny. Rozpoczął się o godzinie 20:00, a zakończył o 22:00. To zdecydowanie za dużo jak na jeden raz. Zmęczyłam się, wynudziłam, kilka razy odczułam zażenowanie. Zaśmiać też się kilka razy zaśmiałam, ale niestety nic nie porwało mnie na tyle, żeby zasiąść przed telewizorem ponownie.

Idol w 2017 roku to po prostu odgrzewany kotlet.

Nic poza tym. Rozumiem, że ponownie znajdą się fani tego typu rozrywki, ale dla mnie format się wyczerpał. Wyniki oglądalności mówią zresztą same za siebie – ludzie chcą Idola oglądać. Pytanie tylko, czy to zainteresowanie utrzyma się w trakcie trwania programu. Jeśli tak: win-win. Ja oglądać nie będę. Ale jeśli program da nam kolejną Brodkę, to obrażać też się nie będę.

 

Grafika główna: materiały promocyjne producenta

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (13)

30 odpowiedzi na “Wrócił Idol. Już wiem, że dla mnie czas muzycznych show minął”

 1. Tez odczuwam przesyt spiewanych programow…..ale mloda dziewczyna z ukulele i jej kumpel z gitara pozamiatali wczorajszy odcinek.

  • Oni mieli chyba za mało czasu na argumentację i dobrali złe słowa. Też byłabym na nie, ze względu na repertuar, brak charyzmy i patetyczne wykonanie. To są równie ważne elementy, jak głos, można nie zafałszować i niestety źle wypaść. Szkoda, że takiej argumentacji zabrakło i zamiast chłopaka naprowadzić na inny tor i zaproponować powrót w przyszłej edycji, albo powiedzieć, że szukają innej osobowości, dzieciak usłyszał – o Boże, zabiłeś mnie wykonem, idź i nie wracaj.
   Może tak się buduje napięcie w programie…

 2. No cóż, dla nas to odgrzewany kotlet, dla gimbów już nie, bo oni nie znajo poprzednich edycji ;) Inna rzecz, że oglądali pewnie X-factor czy Mam Talent… Więc może i dla nich odgrzewany?

  Btw, raczej za pierwszym razem. Za jednym, to można na przykład kupić i ziemniaki i mleko w tym samym sklepie :)

 3. A mi się podobało. Program stonowany, oldschoolowy, skupiony na uczestnikach. Kto oglądał Mam Talent czy innego X factora pamięta że połowa występu to były przebitki na twarze jurorów.

 4. Mi się generalnie podobało, cieszę się też z Maćka Rocka nadal prowadzącego program – taka “dobra dusza” Idola :) Co do jury, generalnie zgadzam się, że Panasewicz mało tam robi, a Łuszczykiewicz chwilami przesadza z żartami, ale jak Wojewódzki robił to samo to jakoś nie było uwag ;)

  Uważam, że program nie jest wcale gorszy od poprzednich edycji, a przynajmniej “wiemy co włączamy” – nie musimy się denerwować jak w “Mam talent!”, że znowu wszystkie laury zgarniają śpiewacy czy tancerze.

 5. Emisja Idola w dzień roboczy jasno wskazuje, że nie jest to żaden priorytet dla Polsatu. Must be the music był ważniejszy. Idol buduje OD POCZĄTKU, korzystając tylko trochę z “dorobków” MBTM i dawnego Idola. Jest Maciek Rock, Ela Zapendowska, ale nie ma Kuby Wojewódzkiego, nie ma Jacka Cygana. Jest za to Farna z X-Factora. Dziwię się jednak, że ten debiut nowego Idola posłużył autorce artykułu do oceny wszystkich tego typu programów rozrywkowych obecnie emitowanych.

 6. poważnie autor tego artykułu uważa że ludzie związani z branżą muzyczną będą czerpać argumenty z portalu pseudo-technologicznego i i w ogóle TU zajrzą aby wyrobić sobie opinię na temat eventu stricte muzycznego? Jakim wy jesteście autorytetem jeśli chodzi o muzykę? ocenianie nieswojej bajki zakrawa na bezczelność i wydumane ego. Chcecie być wyrocznią w czymś o czym w ogóle nie macie pojęcia. Gratuluje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...