Aktor znany ze zjawiskowej roli Janusza Tracza w Plebanii powróci w ekranizacji pasty o ojcu wędkarzu

Film 07.02.2017
Aktor znany ze zjawiskowej roli Janusza Tracza w Plebanii powróci w ekranizacji pasty o ojcu wędkarzu

Aktor znany ze zjawiskowej roli Janusza Tracza w Plebanii powróci w ekranizacji pasty o ojcu wędkarzu

Serial Plebania nie był najbardziej udaną produkcją Telewizji Polskiej. Próba pokazania kulisów funkcjonowania kleru była jednostronna i tendencyjna.

Kler z serialu Plebania żerował na naiwności prostego ludu z miejscowości Tulczyn. Z jednej strony pouczał wszystkich odnośnie zasad życiowych i moralności, a z drugiej zupełnie nie przeszkadzało im, że pół wioski spędza każde popołudnie w pobliskim barze Kufelek – pijani byli skłonniejsi do kontroli. Kler porozumiał się także z handlowym syndykatem Tośka i pani Grzybowej, dyktując ceny w niewielkiej mieścinie.

Ale był tam jeden antagonista, który nie godził się na dominującą rolę Kościoła. Jeden, który starał się przeciwstawić armii ministrantów trzymającej w szachu cały Tulczyn. Nie był podatny na manipulację. A kiedy ksiądz Adam chciał odbić mu jego żonę, walczył o nią niczym lew do samego końca. Przegrał, ale to tylko dopełniało tragizmu tej postaci. Błędnie oczerniany z powodu zajęcia ojcowizny pana Walencika, dopiero po latach zrehabilitowany, gdy okazało się, że Proboszcz Antoni sam chciał położyć ręce na ojcowiźnie, powyrywać własnoręcznie zasadzone przez ojca pana Walencika drzewa i zbudować tam autostradę.

Janusz Tracz, bo o nim mowa, to próba przeniesienia na grunt Polski B prometejskiego mitu o antagoniście bogów stającym w opozycji w obronie mniejszości.

Tutaj zadanie jest tym trudniejsze, że zmanipulowana i ogłupiona mniejszość go nienawidzi. Nie ma się co oszukiwać – zjawiskowy w tej roli Dariusz Kowalski “ukradł” swego czasu serial TVP. Wokół tandetnych scenariuszy typowej polskiej telenoweli zbudował przekonującą rolę, która na zawsze zapisała się w kanonach polskiej kinematografii.

Nie dziwi zatem, że internauci po latach wspominają kreację Dariusza Kowalskiego z równym sentymentem, co Bruna z “Na dobre i na złę”, choć w tym przypadku aktor przynajmniej w prawdziwym życiu nie twierdzi, że objawiło mu się intergalaktyczne niebieskie światło, które nakazało mu zniszczyć Kościół Katolicki, by nie mógł czytać naszych myśli.

Entuzjazm na wieść o ekranizacji pasty o ojcu wędkarzu był wielki. Ale tym większy jest, gdy docierają do nas kolejne informacje na temat tej produkcji.

Wczoraj twórcy ogłosili, że do obsady dołącza nie kto inny, a Dariusz Kowalski, serialowy Janusz Tracz, który wcieli się w rolę Adama – szefa lokalnego oddziału PZW. Piotr Cyrwus może czuć się zagrożony, Kowalski znów ma szansę skraść dla siebie całą produkcję.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (10)

61 odpowiedzi na “Aktor znany ze zjawiskowej roli Janusza Tracza w Plebanii powróci w ekranizacji pasty o ojcu wędkarzu”

  1. haha rozbawiło mnie klimatyczne streszczenie fabuły tego serialu, ciekawe czy netflix pokaże kolejny sezon :D

  2. Zagram Kapitana Oczywistość i wyjaśnię, że Tracz był tam szwarc charakterem z kartonu (choć i tak najciekawszą postacią), a całość była cukierkową laurką na cześć Kościoła i wszystko to w czasach na długo przed TVPiS. Bo jeszcze ktoś gotów uwierzyć, że dawniej TVP była światopoglądowo zniuansowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...