Nowa opowieść George’a R.R. Martina już w tym roku? Tak, ale jest haczyk

Książki 27.01.2017
Nowa opowieść George’a R.R. Martina już w tym roku? Tak, ale jest haczyk

Nowa opowieść George’a R.R. Martina już w tym roku? Tak, ale jest haczyk

George R.R. Martin wziął się wreszcie do pisania, ale nie mamy dobrych wiadomości dla fanów czekających na Wichry zimy. W tym roku do księgarni trafi co prawda nowa książka o Westeros, ale nie będzie to szósty tom sagi Pieśń lodu i ognia.

W to, że Wichry zimy trafią do księgarni jeszcze w tym roku, nie wierzy nawet sam autor. Już jakiś czas temu pytany o termin premiery kolejnego tomu cyklu Pieśń lodu i ognia powiedział, że planuje ukończyć powieść w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Problem w tym, że autor Gry o tron to samo planował rok wcześniej – a wyszło jak wyszło.

Na otarcie łez dla fanów swojego fikcyjnego uniwersum przygotował inną pozycję opowiadającą o Westeros. Będzie to część antologii fantasy, której redakcją zajmie się Gardner Dozois. Antologia ukaże się 10 października.

Zawarte w niej będzie 15 opowiadań, a autorem jednego z nich będzie właśnie George R.R. Martin. Co więcej, to opowiadanie będzie związane z Westeros, czyli krainą fantasy z Gry o tron i kontynuacji.

To nie pierwsze rozwinięcie sagi Pieśń lodu i ognia.

Obecność twórcy Gry o tron wśród autorów antologii nie jest specjalnie zaskakująca. W przeszłości George R.R. Martin publikował już inne opowiadania dziejące się w świecie Westeros, które nie były częścią cyklu Pieśń ognia i lodu.

Zaskakujące w sprawie jest jednak to, że George R.R. Martin ma czas zajmować się takimi rzeczami, chociaż kolejny tom sagi miał debiutować już na początku 2016 roku przed premierą szóstego sezonu serialu Gra o tron.

Fani książek są niepocieszeni, bo serial HBO na podstawie twórczości George’a R.R. Martina nie tylko dogonił, ale też przegonił książkowy pierwowzór, a autor zdaje się robić wszystko, byle tylko nie pracować nad kontynuacją.

Niewykluczone jednak, że opowiadanie zawarte w antologii nie będzie nowym dziełem, a George R.R. Martin po prostu sprzedaje coś, co zalegało od lat na dnie jego szuflady…

Teksty, które musisz przeczytać:

Nie oburzajcie się na sceny seksu we „Władcy Pierścieni” Amazona. U Tolkiena seks istniał, choć nie wprost

Czytelnicy fantasy od lat na różne sposoby porównują powieść „Władca Pierścieni” z cyklem „Pieśń lodu i ognia”. Najnowsza dyskusja rozgorzała w kontekście medialnych doniesień o scenach seksu w serialu „Władca Pierścieni” od Amazon Prime Video. Czy na pewno parafrazując Boromira, Tolkien nie miał seksu i Tolkien seksu nie potrzebuje?

Artykuł/Seriale 16.10.2020

Dołącz do dyskusji (7)

20 odpowiedzi na “Nowa opowieść George’a R.R. Martina już w tym roku? Tak, ale jest haczyk”

 1. Mnie się niestety wydaje, że on po prostu nie wie jak zakończyć tę opowieść. Rozpisał tyle postaci i watkow, że mówiąc szczerze sam się zastanawiam jakby to sensownie dało się zamknąć. A poza tym leni się skubaniutka, woli czerpać kasę z HBO, gdzie zysk jest pewien, niż tracić czas na dokończenie książki, która może się przyjmie, a może nie. Dobry przykład przypadku, w którym komercja skonsumowała twórczość.

   • Ja się nie zdziwię, jeśli historia nie znajdzie finału w ogóle tylko będzie się ciągnąć w nieskończoność. Jak zakończyć się serial Martin pewnie napisze na szybko zakończenie w miarę zgodne ze scenariuszem, oczywiście niesatysfakcjonujące, a potem sprzeda licencję i pozwoli innym pisać dalej, sam ciągnąc benefity.

    • Zdecydowanie nie znasz kolesia, poogladaj sobie wywiady z jego udziałem jesli znasz angielski. Pisanie zajmowało mu tak długo jeszcze przed emisją serialu także nic nowego, a jeśli by mu chodziło o kasę to by wydawał co najmniej jedną książkę na rok nie przejmując się jej poziomem literackim, sprzedawałyby się jak świeże bułeczki, tym bardziej teraz kiedy serial jest tak popularny.

     • Tak, ale Jego czas się kończy. Facet wygląda jak chodząca reklama niezdrowego trybu życia. Może odwalić kitę w każdym momencie… Mam nadzieję, że zdradził zakończenie scenarzystom, którzy będą mieli szansę dokończyć wszystkie wątki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...