Nie ma żadnej wątpliwości: Pokemony królami rzeczywistości rozszerzonej

Gry 17.01.2017
Nie ma żadnej wątpliwości: Pokemony królami rzeczywistości rozszerzonej

Nie ma żadnej wątpliwości: Pokemony królami rzeczywistości rozszerzonej

Rzeczywistość rozszerzona jest z nami od dawna. Jednak żadne, ale to żadne zastosowanie nie może się równać, przynajmniej komercyjnie, z grą na telefon polegającą na zbieraniu śmiesznych stworków.

Zjawisko rzeczywistości rozszerzonej istnieje odkąd telefony mają dostatecznie wydajne procesory, by móc przetwarzać na żywo rejestrowany przez matrycę fotograficzną obraz. Jednak ta rzeczywistość rozszerzona nigdy nie okazała się jakimś spektakularnym hitem.

Jasne, niektóre aplikacje, takie jak Layar czy Here City Lens cieszyły się relatywnie dużym zainteresowaniem, ale nic, ale to nic, nie porwało tak serc i dusz użytkowników na całym świecie, jak Pokémon Go.

Jednak nie każdy sukces przekłada się na zysk, o czym doskonale wiedzą chociażby właściciele Twittera. Ktoś, a konkretniej App Annie, w końcu policzył, ile gotówki zapewniła twórcom gra Pokémon Go. Jest tylko jeden komentarz.

Wow. 950 milionów dolarów przychodów w roku 2016.

A tak na dobrą sprawę, to w pół roku, bo gra pojawiła się do pobrania szóstego lipca. Pamiętajmy, że pomysł na grę był, jak to najczęściej bywa w takich przypadkach, relatywnie prosty.

Gra wykorzystuje moduł GPS w telefonie i dane kartograficzne, by zapewnić nam możliwość łapania Pokemonów na całym świecie. Dodatkowo, jeżeli nasz telefon jest dość nowoczesny, proces ich łapania odbywa się w „realu” poprzez nakładanie gry na obraz widziany przez obiektyw urządzenia.


Ponad pół miliarda osób przeszło łącznie ponad 8,7 miliarda kilometrów poszukując kolejnych stworków do złapania. W efekcie gra zapewniła 600 milionów dolarów w kwartał (dla porównania, Candy Crush Saga osiągnęła ten wynik w 400 dni).

W 110 dni gra mogła się pochwalić zapewnieniem 800 milionów dolarów przychodu, a rok zamknęła z wynikiem 950 milionów dolarów.

Za sukcesem Pokémon Go nie stoi tylko znana marka.

Choć niewątpliwie jest ona jednym z głównych przyczyn sukcesu. Można z całą pewnością założyć, że gdyby w grze nie chodziło o Pokemony, a o krasnoludki, nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu. Ale też nie odniosłaby go gdyby nie pomysł i prostota i zręczne wykorzystanie techniki rzeczywistości rozszerzonej, które użytkowników faktycznie zafascynowało jak w żadnym innym produkcie mobilnym.

Teksty, które musisz przeczytać:

Wasze ukochane seriale przeszły do świata gier mobilnych. Produkcje na bazie „Bleach”, „Gry o tron” i innych serii są wielkimi hitami

Popularne seriale od pewnego czasu cieszyły się coraz większą popularnością na rynku gier mobilnych, ale w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem nowych tytułów. Nowe produkcje na swojej licencji dostały m.in. „Bleach”, „Gra o tron”, „U nas w Filadelfii” czy „Archer”. Jakie gry mają największe powodzenie i czego wynika cały trend?

Artykuł/Gry 03.09.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...