Najciekawsze polskie filmy, na które warto czekać w 2017 roku

Film 30.12.2016
Najciekawsze polskie filmy, na które warto czekać w 2017 roku

Najciekawsze polskie filmy, na które warto czekać w 2017 roku

Rok 2016 był dobrym czasem dla polskiej kinematografii. Czy kolejny również okaże się udany? Sądząc po zapowiedzianych premierach, są na to szanse. I to całkiem spore. Przed wami najciekawiej zapowiadające się polskie filmy 2017 roku. 

Powidoki

powidoki-oscary-wajda-linda

Ostatni film zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Samo to sprawia, że warto będzie go obejrzeć. A na tym przecież nie koniec – Bogusław Linda w roli głównej, scenariusz napisany przez Andrzeja Mularczyka, zachęcający zwiastun… “Powidoki” to opowieść o malarzu Władysławie Strzemińskim, żyjącym w czasach PRL, który nie godzi się z socrealizmem i za wszelką cenę pragnie pozostać wierny własnej ścieżce artystycznej. To może być naprawdę ciekawe widowisko. Polski kandydat w walce o tegorocznego Oscara (niestety, “Powidoki” odpadły już z rywalizacji). Oficjalna premiera “Powidoków” odbyła się w 2016 roku, ale do polskich kin film trafi w połowie stycznia 2017.

Amok

“Amok” reżyseruje Kasia Adamik, córka Agnieszki Holland, której ostatnim filmem był nieudany “Janosik. Prawdziwa historia”, stworzony wspólnie z matką. Od tego czasu skupiła się na serialach, ma na koncie między innymi współpracę przy takich produkcjach jak “Wataha”, “Krew z krwi” czy “Głęboka woda”. “Amok” powstaje według scenariusza Richarda Karpala, napisanego na podstawie głośnej powieść Krystiana Bali o tym samym tytule. Głównym bohaterem będzie właśnie Bala, autor książki, w której opisane zostało morderstwo – jego przebieg jest bliźniaczo wręcz podobny do zabójstwa, które wydarzyło się naprawdę. Policja postanawia zbadać, czy istnieje związek pomiędzy nimi.

Pokot

W 2017 również Agnieszka Holland przedstawi widzom swój nowy film. Będzie to “Pokot”, do którego scenariusz Holland napisała wspólnie z Olgą Tokarczuk, jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych pisarek polskich, zresztą na podstawie jej książki, zatytułowanej “Prowadź swój pług przez kości umarłych”. W spokojnej dotąd okolicy dochodzi do serii morderstw, których ofiarami są myśliwi. Czy to możliwe, że – jak chce główna bohaterka, Janina Duszejko, przez sąsiadów uznawana za nieszkodliwą wariatkę – jest to zemsta zwierząt na swoich oprawcach? W obsadzie są między innymi Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Tomasz Kot, Borys Szyc i Marcin Bosak.

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

SZTUKA KOCHANIA - © Fot Jaros?aw Sosi?ski / Watchout

Nowy film Marii Sadowskiej, reżyserki “Dnia kobiet”. “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to opowieść o najsłynniejszej seksuolog czasów PRL-u, kobiecie, która odmieniła sposób myślenia Polaków o własnej seksualności. W roli tytułowej: Magdalena Boczarska, której partnerują między innymi Jaśmina Polak, Piotr Adamczyk, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska i Arkadiusz Jakubik. Premiera – 27 stycznia 2017 roku.

Volta

Wielki powrót Juliusza Machulskiego? Miejmy nadzieję! Reżyser “Seksmisji”, “Vabank” czy “Kilera” (oraz, niestety, “Ambassady”) szykuje nową komedię kryminalną, z historią polski w tle. Oby było równie dobrze, jak w “Vinci”! W rolach głównych grają Andrzej Zieliński i Olga Bołądź, obok których pojawią się Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Czeczot, Michał Żurawski, Aleksandra Domańska, Jacek Braciak, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, i Marcin Dorociński.

Podwójny Ironman

Łukasz Palkowski – reżyser taki produkcji, jak “Bogowie”, “Rezerwat”, czy ostatnio serial “Belfer”, w 2017 pokaże nam swój nowy film. “Podwójny Ironman” będzie historią Jerzego Górskiego – sportowca, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Zachwycił wszystkich, choć w Polsce pozostaje praktycznie nieznany. A jego sukces nie byłby możliwy, gdyby nie dwie kobiety… Grają: Gierszał, Gajos, Cielecka, Jakubik, Kot, Żmijewski, Woronowicz i Próchniak.

Pitbull 3

pitbull majami

Kto po tragicznych “Niebezpiecznych kobietach” czeka na kolejnego “Pitbulla”? Podnoszę rękę, choć bardzo nieśmiało. Bo jednak “Nowe porządki” mi się podobały i liczę, że sequel był tylko fatalnym wypadkiem przy pracy, którego potencjał zmarnowano chcąc zbyt szybko wypuścić go do kin. O filmie wiadomo na razie niewiele ponadto, że jego reżyserem i scenarzystą będzie oczywiście Patryk Vega. Oby tym razem wypaliło.

Konwój

W jednym z największych aresztów śledczych w Polsce zostaje zamordowany więzień. Denat oskarżony był o morderstwo dokonane na dwóch funkcjonariuszach służby więziennej. Uznany za niepoczytalnego, miał trafić do szpitala psychiatrycznego. Ale nie wszystkim taki obrót spraw odpowiadał. Rozpoczyna się żmudne śledztwo, w którym prokurator musi przebić się przez ścianę milczenia. Grają: Gajos, Więckiewicz, Simlat, Czop i Ziętek. Reżyseruje Maciej Żak. Premiera już niebawem, bo 13 stycznia.

Teksty, które musisz przeczytać:

Polacy otrzymali trzecią szansę w walce o Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Grecję reprezentować będzie „Niepamięć”

Grecy zdecydowali, jaki film będzie ich reprezentował w nadchodzącym wyścigu po Oscary. Powinniśmy kibicować wybranej przez nich „Niepamięci”. W realizację tytułu zaangażowani byli bowiem Polacy. Co więcej to już trzecia koprodukcja z udziałem naszego kraju, która może zostać nominowana do statuetki w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

News/Film 05.11.2020

Dołącz do dyskusji (4)

9 odpowiedzi na “Najciekawsze polskie filmy, na które warto czekać w 2017 roku”

  1. Chciałbym, żebyśmy stworzyli dobry film s-f. Najlepiej, żeby to był jakiś nowy pomysł. Ewentualnie na podstawie którejś z powieści Stanisława Lema.

    Zobaczcie, ile musiało minąć czasu, zanim zaczęliśmy tworzyć gry z najwyższej półki jak choćby serię Snajper czy Wiedźmin. Potrafimy.

    Na początku wypowiedzi napisałem, że chciałbym, jednak na koniec wypowiedzi napiszę inaczej. Wierzę, że stworzymy kiedyś dobry film s-f. I że będzie to jakiś nowy pomysł.

  2. Nie wszystko Musi ci sie podobać. Mi podobały się wszystkie części, każda jest inna i tak ma być. Jedna o mężczyznach, druga o kobietach. Nie mogą być takie same, genialne. Ale i tak są bardzooo dobre.:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...