Muzyczna Mapa Świata od Spotify, czyli czego słucha się w różnych krajach i miastach

Muzyka 08.12.2016
Muzyczna Mapa Świata od Spotify, czyli czego słucha się w różnych krajach i miastach

Jakiej muzyki najczęściej słucha się w Katowicach, a jakiej w Las Palmas? Jaki utwór jest najbardziej popularny w Polsce i w Finlandii? Wreszcie – kawałki z jakiego kraju są najpopularniejsze na świecie? Odpowiedzi na te możecie poznać dzięki Muzycznej Mapie Świata od Spotify. 

Muzyczna Mapa Świata to aplikacja od Spotify, która umożliwia sprawdzenia, jakiej muzyki najchętniej słuchają mieszkańcy kilkudziesięciu państw i około 1000 miast na świecie. Dane dotyczą przede wszystkim trzech kontynentów: Europy i obu Ameryk, w przypadku pozostałych są one, w najlepszym razie, bardzo fragmentaryczne. Wciąż jednak, to bardzo interesujące informacje, pozwalające dodatkowo poznać nową muzykę.

Korzystanie z Muzycznej Mapy Świata jest banalnie proste – nawigacja odbywa się poprzez przeciąganie mapy, którą możemy dodatkowo przybliżać lub oddalać za pomocą przycisków umieszczonym w lewym górnym rogu.

By otworzyć playlisty wystarczy kliknąć nazwę wybranego miasta lub kraju. W tym pierwszym przypadku mamy dostęp jedynie do listy z najpopularniejszą muzyką, w tym drugim zaś możemy uzyskać dane podzielone na kilka kategorii: muzyka charakterystyczna dla regionu,muzyka wschodząca, muzyka popularna oraz muzyka viralowa.

I tak w poszczególnym polskich miastach dominuje rodzimy hip-hop, który w ostatnich tygodniach zdominował Taco Hamingway i jego “Marmur”, za to jeśli chodzi o cały kraj – najpopularniejszy jest “Starboy” The Weekend. A jeśli na przykład zastanawialiście się, czego słuchają na dalekiej północy, to w Alcie w Norwegii najpopularniejszym wykonawcą jest Kevin Boine. Z kolei w Dunedin w Nowej Zelandii tryumfy święci Gromz. Zarówno Boing, jak i Gromz, to lokalni, nieszczególnie – delikatnie mówiąc – znani u nas artyści, których twórczości w inny sposób prędko byście raczej nie poznali.

Ta już druga wersja Muzycznej Mapy Świata. W stosunku do pierwszej, dostępnej tutaj, różni się ona między innymi liczbą dostępnych danych i kategorii. Aktualna odsłona mapy aktualizowana jest co tydzień.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...