3% – rewelacyjna dystopia prosto od Netfliksa. To jeden z ciekawszych seriali tego roku

Recenzja/Seriale 29.11.2016
Nasza ocena:
3% – rewelacyjna dystopia prosto od Netfliksa. To jeden z ciekawszych seriali tego roku

3% – rewelacyjna dystopia prosto od Netfliksa. To jeden z ciekawszych seriali tego roku

O ile miewam obiekcje do gatunku sci-fi, to na wszelkie powstające dystopie patrzę przychylnym okiem. Tak też było w przypadku nowego brazylijskiego serialu Netfliksa, “3%”, który kilka dni temu zadebiutował w serwisie. I nie zawiodłam się – “3%” to jeden z ciekawszych serialu tego roku.

Sam koncept fabularny nie jest może przesadnie oryginalny, ale za to wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Oto mamy postapokaliptyczny świat, w którym większa część ludzkości żyje w brudzie, biedzie, parając się przestępczością. Z kolei niewielka część społeczeństwa wiedzie dostatnie i wspaniałe życie po tej lepszej stronie, na tajemniczej Wyspie. Co roku z Lądu rekrutowani są młodzi ludzie, którzy mają szansę wziąć udział w Procesie. Przejście wieloetapowego Procesu gwarantuje miejsce na Wyspie, z dala od zniszczonego i podupadającego świata.

Tylko 3% zakwalifikowanych do testów ma szansę na pozytywny wynik.

W serialu poznajemy grupę bohaterów, którzy biorą udział w Procesie, a także osoby, zarządzające przebiegiem wszystkich testów. Każda z nich ma swoją historię, którą poznajemy w trakcie Procesu w postaci restrospekcji, wyjaśniających motywy postaci. Jest Fernando, chłopak na wózku, który całe życie był przekonywany przez swojego ojca pastora, że Proces jest najważniejszym wydarzeniem w życiu. Mamy Joanę, tajemniczą dziewczynę, która wydaje się zawsze osiągać to, czego chce. Jest też Marco, który jest pewny, że przejdzie pozytywnie cały Proces, tak jak jego rodzina i Michele, zdeterminowana by zdać każdy test.

Młodzi ludzie od pierwszego odcinka przechodzą testy. Są poddawani różnym wyzwaniom – muszą rozwiązać zdania logiczne, współpracować ze sobą, choć są dla siebie nawzajem zagrożeniem i rywalizują o miejsce na Wyspie.

Podczas tych zadań poznajemy ich prawdziwe oblicze. Jesteśmy świadkami psychologicznych gierek, manipulacji. Z tym samym spotykamy się w środowisku osób związanych z Procesem. Ezequiel, czuwający nad przebiegiem testów, musi stawić czoła Aline, kobietą wysłaną przez jednego członka rady. Ten ostatni niegdyś kierował Procesem i chce utrącić Ezequiela ze stanowiska.

“3%” stawia trudne pytania. Czy gotowi bylibyśmy zabić, aby spełnić swoje największe marzenie? Czy potrafimy zawalczyć o siebie, mimo że nasi bliscy mają w stosunku do nas inne oczekiwania, niż byśmy chcieli? Co warto poświęcić dla swojego dobra? I czy jakakolwiek segregacja jest sprawiedliwa?

Serial jest idealnie wyważony. Z jednej strony mamy poważne tematy, z drugiej zaś świetną i trzymającą w napięciu rozrywkę. Zwroty akcji zapierają dech w piersiach, tu naprawdę niczego nie możemy być pewni. Relacje pomiędzy uczestnikami, ich zachowanie na testach, kiedy poddawani są próbie – to jest genialne! Świat przedstawiony w “3%” fascynuje, przeraża, ciekawi.

Produkcja mogłaby być rozwinięciem jakiegoś odcinka “Black Mirror”. Jej klimat przywodzi na myśl “The Cube”, “Filozofów” czy “Igrzyska Śmierci”.

Jestem zachwycona tym serialem. Cały sezon, składający się z ośmiu odcinków, obejrzałam w dwa wieczory. I mam ochotę na więcej. Zakończenie daje nadzieję na drugi sezon. Rewelacja!

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (14)

22 odpowiedzi na “3% – rewelacyjna dystopia prosto od Netfliksa. To jeden z ciekawszych seriali tego roku”

  1. Obejrzałem pierwszy odcinek z nudów by zobaczyć co to jest i zaraz wsiąkłem, skonćzyłem sezon w 2 dni. Świetnie skonstruowany świat, klimat science fiction jest bardzo subtelny i dobrze wyważony nie przytłaczający jak w niektórych produkcjach gdzie wszystko zlewa się w jedną nijaka całość. Największym plusem tego serialu są jednak bohaterowie, co mogę powiedzieć?po prostu są ciekawi i dlatego chcesz więcej ,by zobaczyć jakie decyzje podejmą i jaki los ich czeka. Sposób przedstawienia i poziom na jakim to zrobili pzypomina mi pierwszy sezon Lost

  2. 3%” stawia trudne pytania. Czy gotowi bylibyśmy zabić, aby spełnić swoje największe marzenie? Czy potrafimy zawalczyć o siebie, mimo że nasi bliscy mają w stosunku do nas inne oczekiwania, niż byśmy chcieli? Co warto poświęcić dla swojego dobra? I czy jakakolwiek segregacja jest sprawiedliwa?

    łeeeee, znowu?

  3. “Jestem zachwycona…” i tu zrozumiałem pozytywny opis filmu. Wpis pisała kobieta i stąd cały zachwyt tym nudnym jak flaki z olejem serialem. Kobiety już tak mają że zachwycają się byle telenowelami. Lubieją jak ludzie knuja, kopią dołki pod drugimi, spiski itp. Film cuchnie na odległość niskim budżetem. Dużo nudnej gadaniny o emocjach myślach i uczuciach, konfliktach i bla bla. Pomysł też originalny jak przepis na koncentrat pomidorowy. Nakręcić go można w 1 miesiąc w magazynie zbudowanym z dykty i płyty gipsowej.

    • No tak, kobiety już są takie okropne, że lubią emocje, intrygi i rozrywkę intelektualną z rodzaju socjalnych.

      Och, głupie my, zachwycać się relacjami między ludźmi! (kładzie rękę na czoło i opada na szezlong, słabnąc) Dobrze, że mamy takich silnych mężczyzn, którzy kochają wysokobudżetowe produkcje, jak np. Transformersy, to taki świetny film, OCH BIEDNE MY (popada w torsje na szezlongu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...