Oto Mad Sheila – chińska kuzynka Mad Maxa

Film 25.11.2016
Oto Mad Sheila – chińska kuzynka Mad Maxa

Oto Mad Sheila – chińska kuzynka Mad Maxa

Poznajcie Mad Sheilę, która zadebiutowała właśnie w trailerze chińskiej podróbki filmu “Mad Max: Na drodze gniewu”.

“Mad Max: Na drodze gniewu” był jednym z najlepszych filmów 2015 roku. Pojawił się dość nieoczekiwanie, ale bez problemu zmiótł konkurencję w gatunku filmów akcji. Niestety, ze względu na ciągle istniejącą cenzurę w Chinach i wynikającą z niej procedurę dopuszczania na tamtejszy rynek zaledwie kilkunastu produkcji zagranicznych (głównie hollywoodzkich) rocznie, czwarta odsłona “Mad Maxa” w ogóle nie pojawia się w chińskich kinach.

Jednak dla chcącego nic trudnego. W sieci zadebiutował trailer “chińskiej podróbki” nowego “Mad Maxa”, który nosi tytuł “Mad Sheila”. Film, nakręcony za nieduży budżet, w rejonach Mongolii, z amatorami bądź tanimi aktorami z chińskich produkcji telewizyjnych, będzie próbował wypełnić lukę po braku oryginału. Ewidentnie autorzy wzorują się na warstwie formalnej z czwartego “Mad Maxa”. Do tego, jego główna bohaterka nawiązuje do postaci Furiosy. Nawet plakat promujący film jest bezwstydną zżyną.  Zresztą, sami zobaczcie trailer:

“Mad Sheila” tworzona jest z myślą tylko i wyłącznie o rynku chińskim i raczej nie ma planów, by pokazywać ten film w innych częściach świata. Choć przyznam, że z czystej ciekawości, sam bym go chętnie obejrzał.

mad_sheila_1

Interesujące w tym wszystkim jest to, że Chiny nadal, pomimo niesamowitego rozrostu tamtejszej kinematografii (są w tej chwili drugim największym rynkiem zbytu na świecie), inwestują w dość liche i ryzykowne produkcje, będące na krawędzi plagiatu i piractwa. Kiedyś, gdy rynek ten był bardziej odizolowany, nie było z tym takiego problemu, natomiast dziś, gdy Chiny coraz bardziej się otwierają i zawierają poważne umowy i współprace z Hollywood, mogą sobie tylko szkodzić. Zobaczymy co z tego wyniknie.

mad_sheila_plakat

Teksty, które musisz przeczytać:

Gdy „Mad Max” spotyka „Deadpoola”. Oceniamy serial „Daybreak”

„Daybreak” to serial Netfliksa opowiadający o kataklizmie, który sprawił, że dorośli zginęli w dziwnych okolicznościach. Po zbliżonych wizjach świata, przedstawionych w „The Rain” i „The Society”, które starały się podejść do tematu w sposób poważny i dramatyczny (z różnym skutkiem), „Daybreak” stanowi miły powiew świeżości ze swoją luźną komediową formułą.

Recenzja/Seriale 24.10.2019

Dołącz do dyskusji (5)

5 odpowiedzi na “Oto Mad Sheila – chińska kuzynka Mad Maxa”

  1. “Interesujące w tym wszystkim jest to, że Chiny … inwestują w dość liche i ryzykowne produkcje, będące na krawędzi plagiatu i piractwa.”
    .
    Mam wrażenie, że autor sądzi, że decyzja o nakręceniu tego, zapadła na posiedzeniu Komitetu Centralnego KPCh, bądź była decyzją rządu…
    .
    Nie, po prostu, ktoś miał, niezbyt duże skądinąd, pieniądze, i uznał że na tym zarobi…

  2. Przecież w samym Hollywoodzie powstają tysiące filmów “na krawędzi plagiatu i piractwa.” – ileż powstało remake-ów, rebootów i przeróbek europejskich filmów, o wiele gorszych od oryginału?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...