8 ciekawostek dla Potteromaników z filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Film 21.11.2016
8 ciekawostek dla Potteromaników z filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

8 ciekawostek dla Potteromaników z filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Jeśli kiedykolwiek wątpiłeś, że uniwersum Harry’ego Pottera poradzi sobie bez Chłopca, Który Przeżył, to niezawodny znak, że jesteś niemagiem!

W tekście pojawiają się spoilery dotyczące filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

Doskonale dobrana obsada to najmocniejszy punkt całego filmu. Rozbrajający Newt Skamander i jego późniejsza, urocza żona Porpentina Goldstein to tylko przystawka. Dalej mamy uwodzicielską Queenie i jej absztyfikanta z polsko brzmiącym nazwiskiem, Jacoba Kowalskiego.

Najjaśniejszą gwiazdą jest jednak Percival Graves grany przez Colina Farrella. To potężny, elegancki i bystry czarodziej. Najzdolniejszy z całego swojego pokolenia.

W takim człowieku mógł się zakochać Dumbledore

(Rowling przyznała poza kartami książki, że Dumbledore był zakochany w Grindelwaldzie, który w Nowym Jorku podszywał się pod Gravesa)

Tymczasem wystarczyła jedna scena Grindelwalda w wykonaniu Johny’ego Deppa, aby położyć całą ekskluzywność tej postaci. Na myśl przyszły role Szalonego Kapelusznika i nie mniej szalonego kapitana Sparrowa, ale na pewno nie bezwzględnego czarnego charakteru.

fantastyczne-zwierzeta
To akurat nie Grindelwald, ale Michael Pitt z Hannibala, który bardzo mocno przypomina nowe wcielenie Deppa.

Pomyśleć, że z Deppem będziemy musieli się parać przez (prawdopodobnie) kolejne cztery filmy…

Obskurusy, z którymi nie może mierzyć się żaden czarodziej

Obskurusy to krążąca po świecie czarna magia, która przejmuje kontrolę nad młodymi czarodziejami, doprowadzając w końcu do ich śmierci. W filmie opanowała Credence’a – równać się z jego mocą nie mógł nawet Grindelwald.

W przeszłości obskurus mógł również “opętać” Arianę – młodszą siostrę Dumbledore’a.

Dumbledore i Grindelwald poznali się w Dolinie Godryka, a zgodnie z jedną z teorii to właśnie Arianna miała bardzo zainteresować przyszłego mistrza czarnej magii, bardziej niż Albus.

Zgodnie z książkowymi informacjami, po ataku mugolskich chłopców Arianna nie potrafiła kontrolować swojej mocy, a rodzice nie pokazywali jej światu zewnętrznemu. Nie trafiła do Hogwartu, a sąsiedzi nie wiedzieli nawet o jej istnieniu. Pewnego dnia ze zdenerwowania zabiła nawet swoją matkę – Kendrę.

Właśnie tym zdenerwowaniem mógł żywić się obskurus, co z kolei przyciągnęło Grindelwalda, który pod przykrywką przyjaźni z Dumbledorem chciał badać Ariannę. W czasie jednej z kłótni pomiędzy mężczyznami dziewczynka została trafiona zaklęciem i zginęła. Nie wiadomo, który z czarodziejów bezpośrednio za to odpowiada.

W czasie przesłuchania Newta dowiadujemy się zaś, że przeciwko jego wyrzuceniu z Hogwartu opowiadał się ówczesny nauczyciel transmutacji – właśnie Dumbledore. Być może dostrzegł on wówczas zainteresowania Newta w kierunku pomocy ludziom opętanym przez obskurusy, co pomogłoby mu w zrozumieniu sytuacji swojej zmarłej siostry.

Zaawansowana, niewerbalna magia

W świecie Harrego Pottera prawie każde zaklęcie było głośno wypowiadane. Magia niewerbalna była zaś zarezerwowana jedynie dla najpotężniejszych czarodziejów takich jak Dumbledore czy Voldemort. W “Fantastycznych zwierzętach…” jest zupełnie inaczej – trudno usłyszeć jakiekolwiek zaklęcie.

Czyżby w czasie prawie 70 lat jakie dzielą obie opowieści magia tak mocno poszła do tyłu?

Odpowiedz jest inna. W Hogwarcie używało się zaklęć werbalnych ponieważ Harry i spółka dopiero uczyli się magii. Tymczasem już na szóstym roku na lekcjach Obrony Przed Czarną Magią każdy z uczniów przechodzi kurs zaklęć niewerbalnych. Można więc zakładać, że po zdaniu Owutemów (Okropnie Wyczerpujące Testy Magiczne – czarodziejska matura zdawana na koniec siódmego roku) zaklęcia niewerbalne to dla większości fraszka (Naistily Exhausting Wizarding Test – NEWTS, po polsku fraszki).

MACUSA – amerykański Kongres Magiczny

Brytyjczycy mają swoje Ministerstwo Magii, a Amerykanie mają MACUSĘ, której budynek wznosi się w samym centrum Nowego Jorku. Budynek jest gargantuiczny i podobnie jak w sali jadalnej Hogwartu, tak i tam nie ma sufitu, a zamiast niego hen wysoko krążą chmury.

Poniżej widzicie Panią Prezydent MACUSY, na gremium przedstawicieli wszystkich krajowych organizacji czarodziejskich. Widać tam, że czarodzieje organizują się także w Azji i Afryce.

Sala egzekucji

Jedna z sal MACUSY. Wydaje się kojąca, podczas gdy naprawdę wciąga ludzi w swoje sidła, kiedy ci się w swoje najlepsze wspomnienia.

Mugole a Niemadzy

Nazewnictwo to tylko jedna z różnic pomiędzy amerykańskimi, a brytyjskimi czarodziejami. Najważniejszą jest jednak stosunek do ludzi, którzy nie władają magią. W Wielkiej Brytanii czarodzieje byli ich ciekawi (patrz mugoloznawstwo) i zdarzało im się nawet wchodzić w interakcje. W Ameryce takiemu niemagowi od razu wymazano by wspomnienia.

Czarodzieje w USA używają także innej waluty – Dragotów, a nie Galeonów, Sykli i Knutów.

Ilvermorny, czyli amerykański Hogwart

W jednej ze scen bohaterowie kłócą się o to która ze szkół czarodziejstwa jest lepsza – szkocki Hogwart, powstały w średniowieczu, czy może amerykański Ilvermorny, który założono dopiero w 17 wieku.

Więcej o Ilvermorny możecie przeczytać TUTAJ.

Dziewczyna Newta?

W swojej przepastnej walizce Newt przechowuje zdjęcie Lety Lestrange, z którę kiedyś prawdopodobnie coś go łączyło. W książkowej sadze to nazwisko ma jednak bardzo niemiłe konotacje. Bellatrix Lastrange to bowiem jedna z głównych pomocnic Voldemorta.

Można przypuszczać, że Leta była spokrewniona z Rudolphusem – mężem Bellatrix. Lestrange’owie to zaś bardzo stary ród – jeden z 28 o czystej krwi (podobnie jak Blackowie).

Teksty, które musisz przeczytać:

Kto nie wyrósł z gówniarskiego piractwa, ten ściąga z Chomika. Ale nie udawajmy świętoszków, w Polsce wciąż jest słaba dostępność kultury

W obliczu ostatnich wydarzeń związanych z nielegalnym udostępnianiem treści, ACTA 2 i portalem Chomikuj.pl coraz trudniej oprzeć się wrażeniu, że Polacy wyssali piractwo internetowe z mlekiem matki. W rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Dwa główne powody popularności tego zjawiska biorą się jeszcze… z szalonych lat 90.

Felieton/Seriale 28.06.2019

Dołącz do dyskusji (17)

19 odpowiedzi na “8 ciekawostek dla Potteromaników z filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć””

  • Yates słabym reżyserem jest i basta. ALE. Moim zdaniem w dalszym ciągu zwierzaki są lepszym filmem niż którykolwiek z jejtsowych potterów. Może bliżej mu do amerykańskich blockbusterów – może. Ale jako film sprawdza się zdecydowanie lepiej

   • Dokładnie to mam na myśli. Nie czepiam się odstępstw od książki, bo pierwsza czwórka też takie miała. Tylko że potem gdzieś wyparował cały klimat i wszystko było takie jakieś suche i zimne…

   • Masz rację. Dyskutowałem z córką po filmie. Ariana przeżyła szok, nigdy nie poszła do szkoły, a więc nie nauczyła się panować nad magią. Harry nieświadomie też używał magii przed szkołą. A więc może być obskurusem, bo prawdopodobnie wzbraniano jej używania magii. Poza tym obskurus z “Fantastycznych zwierząt” też przeżył szok i chyba był chory psychicznie.
    “Dumbledore mógł nie chcieć wyjawić prawdy o siostrze.”
    Ciekawie będzie zobaczyć kolejne części i być może końcowy pojedynek Dumbledore’a i Grinewalda. Zapowiadają, że druga część będzie się działa w Paryżu. Może spotkają młodą panią Maxime. Może Rowling wyjawi rzeczy, które nie wynikają z HP.

 1. Niestety Colin Farrell mnie kompletnie nie przekonał, przez cały film miałem wrażenie, że wybitnie nie pasuje do tego uniwersum. W zasadzie nic, co zrobił na ekranie, nie zmieniło u mnie tego myślenia. Johny Depp też może nie jest “wyborem numer 1”, jeśli chodzi o Grindelwalda, ale zobaczymy co pokaże w kolejnych częściach – na razie ciężko cokolwiek powiedzieć.

  Najlepszy i tak był niuchacz. :D

  …ale tekst o małżeństwie Porpentiny i Newta to już nie tyle spoiler aktualnie wyświetlanego w kinach filmu, a spoiler kolejnych części. :c

  • Deppa jeszcze totalnie nie skreślam, ale przez cały seans zdążyłem się już zżyć z Grindelwaldem w wykonaniu Farella.

   A co do spoilera – końcówka to sugerowała, a sama Rowling gdzieś potwierdziła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...