Kto jest mordercą w serialu “Belfer”? W Dobrowicach roi się od podejrzanych

Seriale 15.11.2016
Kto jest mordercą w serialu “Belfer”? W Dobrowicach roi się od podejrzanych

Kto jest mordercą w serialu “Belfer”? W Dobrowicach roi się od podejrzanych

Serial “Belfer” to jedna z lepszych polskich produkcji, jaka powstała w ciągu ostatnich lat. Nie ma się co oszukiwać – Polacy współcześnie potrafią robić dobre seriale kryminalne i sensacyjne, a reszta wychodzi im średnio (choć jako dwa wyjątki możemy potraktować seriale “Bodo” i “Artyści”, oba – o dziwo – Telewizji Polskiej). “Belfer” to kryminał w każdym calu, z elementami sensacji i thrillera, w którym roi się od podejrzanych. Kto jest mordercą zabitej dziewczyny? A może jest ich więcej niż tylko jeden?

To jest ten moment, kiedy masz ostatnią szansę, by wyłączyć stronę, na której jesteś. Zaraz zaroi się nie tylko od potencjanych morderców, ale i od spoilerów. Jeśli widziałeś już osiem odcinków “Belfra”, nie masz się czego bać.

Zanim wskażemy palcem osobę, która prawdopodobnie zabiła, przyjrzyjmy się samej fabule serialu. Oto mamy Dobrowice, małe miasteczko, w którym wszyscy się znają. W teorii ma być sielko i anielsko, w praktyce miejsce przesiąknięte jest korupcją, przestępczością i złymi ludźmi. Mieszkańcy zamiast działać w imię wspólnego interesu, patrzą tylko na swoje korzyści.

Pewnego dnia w mieście, w którym wszystko zamiatane jest pod dywan przez policję, zostaje zabita młoda dziewczyna, Joanna Walewska.

Joasia była zdolną uczennicą, ale dziewczyną niezbyt lubianą przez swoich rówieśników. Lubił ją za to bardzo najważniejszy przedsiębiorca Dobrowic, Grzegorz Molenda, który… miał z nią dziecko i chciał zmusić ją do aborcji (warto dodać, że Joanna była koleżanką z klasy dwójki jego dzieci z drugiego małżeńśtwa, Jaśka i Julki). Po śmierci dziewczyny do Dobrowic z Warszawy przyjeżdża tytułowy belfer, w rolę którego wcielił się Maciej Stuhr.

belfer
Tytułowy belfer, czyli Maciej Stuhr jako Paweł Zawadzki, nauczyciel języka polskiego w Dobrowicach

Przyjazd Pawła Zawadzkiego, bo tak nazywa się nowy nauczyciel języka polskiego, jest tajemniczy i w gruncie rzeczy dziwny. Mężczyzna do tej pory pracował w dobrym liceum w Warszawie, a tu nagle – pach! – przenosi się do małej mieściny za gorsze pieniądze? Wkrótce okaże się, że Zawadzki… był ojcem Walewskiej, ale ze względu na jej matkę zrezygnował z opieki nad córką. Teraz jednak chce schwytać mordercę Joasi, by pomścić jej śmierć. Belfer rozpoczyna więc śledztwo, a to obnaża zakłamanie mieszkańców Dobrowic, ich sekrety i ciemne interesy, które są podwalinami miasteczka.

W trakcie ośmiu odcinków poznaliśmy kilku podejrzanych. Część z nich została oczyszczona z zarzutów, inni być może zabrali swoją winę do grobu.

Maciek Dąbrowa

maciej-dabrowa-belfer
Maciek Dąbrowa (Józef Pawłowski), “Belfer”

Uczeń liceum, w dniu śmierci Asi Walewskiej jej chłopak. To on wraz z kolegami znajduje zwłoki nastolatki w lesie. Jest porywczy, ale dojrzały jak na swój wiek. Wrażliwy. To on stał się pierwszym podejrzanym, ale jednocześnie szybko oczyścił się z zarzutów. Mimo że Maciek wiedział, że Asia nie była wobec niego szczera, pogłębienie depresji i próba odnalezienia zabójcy stanowią jasny komunikat – to nie on jest winny. Trudno tutaj podejrzewać go o blef. Chłopak był zdesperowany, ale i przerażony, kiedy celował do Sebastiana Molendy, którego podejrzewał o zapłodnienie swojej dziewczyny. Dąbrowa jest niewinny. Tego jestem pewna.

Sebastian Molenda

sebastian-molenda
Sebastian Molenda (Cezary Łukaszewicz), “Belfer”

I tu przechodzimy do Sebastiana Molendy, syna Grzegorza Molendy (tak, tego od dziecka Asi Walewskiej) z pierwszego związku. Maciej Dąbrowa po obejrzeniu nieco dwuznacznego filmu, którego autorem był Molenda, założył, że to on był ojcem nienarodzonego dziecka Joanny Walewskiej. Zwłaszcza, że Asia pracowała w jego restauracji. Młody chłopak chciał zabić Molendę, ale podczas tej próby sam się postrzelił. Sebastian Molenda nie jest winny śmierci Walewskiej, ani nie miał z nią romansu. Mężczyzna, co odkrył Paweł Zawadzki, jest homoseksualistą.

Daniel Poręba

lukasz-simlat
Łukasz Simlat grający Daniela Porębę w serialu “Belfer”

Daniel Poręba, nauczyciel WF-u w Dobrowicach. Śliski typ. Podejrzany, choć właściwie nikt tak naprawdę nie wiedział, o co. Uczennicom nie podobało się to, w jaki sposób się do nich odnosił, rzucając różnymi seksualnymi aluzjami. Jak się okazało, Poręba był niewinny i miał alibi – mężczyzna oprócz bycia nauczycielem, był także zatrudniony jako ktoś inny. Pracował jako… striptizer. W tę noc, kiedy zginęła Asia Walewska miał nocną zmianę.

Grzegorz Molenda

grzegorz-damiecki
Grzegorz Damięcki grający Grzegorza Molendę w serialu “Belfer” / tutaj rola w serialu “Pakt”

Grzegorz Molenda był tak naprawdę pierwszym podejrzanym, który mógł być naprawdę zabójcą Asi Walewskiej. Miał romans z nastolatką, która była w wieku jego dzieci. Nie chciał, aby ktokolwiek dowiedział się, że to z nim była w ciąży. Był zdesperowany do tego stopnia, że popełnił przestępstwo i podmienił swoją próbkę krwi. Na swoje szczęście okazało się, że ma alibi – matka Asi wiedziała o ich romansie i o ciąży, a wtedy kiedy Asia była mordowana Grzegorz Molenda gościł u niej w domu.

Adrian Kuś

Sebastian Fabijański grający Adriana Kusia w serialu "Belfer"
Sebastian Fabijański grający Adriana Kusia w serialu “Belfer”

Adrian Kuś to przykład osoby, która musi ponieść karę nie dlatego, że jest winna w konkretnej sprawie, ale dlatego, że trzeba znaleźć kozła ofiarnego. A chłopak z przestępczą przeszłością i taki, któy jest w związku z nieletnią Julią Molendą, córką Grzegorza, się do tego nadaje. Do tego dochodzą jeszcze inne porachunki Molendy i Kusia. Oskarżenie Adriana nadało nowy, ciekawy tor serialowi. Próba oczyszczenia go z zarzutów to jednocześnie próba poznania prawdziwego mordercy. A od kiedy Kuś został wskazany palcem przez Molendę i policję, zrobiło się gorąco. Ma się wrażenie, że jesteśmy już o krok od poznania tożsamości tego, kto zabił Asię. Możemy być pewni, że to nie Adrian – ten wtedy był w Kaliningradzie i załatwiał swoje ciemne interesy. Jego koledzy, aby uchronić swoje tyłki skłamali na policji. A więc to może oni są winni?

Kijana i Szrek

kijana-i-szrek-1
Kijana i Szrek z Adrianem Kusiem, “Belfer”

Być może to właśnie Kijana i Szrek zabili Asię Walewską, ale… najprawdopodobniej nie. Adrian Kuś i Paweł Zawadzki zrobili zasadzkę na dwóch byłych kumpli tego pierwszego. Mężczyźni przyznali się, że coś dziewczynie zrobili, ale… nie za wszystko są odpowiedzialni. Zgodzili się powiedzieć prawdę Adrianowi. Ten, kiedy poznał całą historię (widzowie niestety jej nie słyszeli) zastrzelił obu. Pawłowi Zawadzkiemu powiedział, że to oni byli sprawcami śmierci Walewskiej. Jednak kolejne wydarzenia bardzo mocno wskazują na to, że Kuś kałamał. Od niego się tego nie dowiemy, zabity przez Jaśka Molendę, zabrał swoją tajemnicę do grobu.

Najnowszy, ósmy odcinek “Belfra” przyniósł wiele emocji i sprowokował wiele nowych pytań, a także nasunął pewne odpowiedzi. Jeśli nie Kijana i Szrek są odpowiedzialni za śmierć Walewskiej (a wszystko wskazuje na to, że nie) jej morderczynią może być…

Julia Molenda

julia-molenda

Tak! Córka Grzegorza Molendy. Jaki mogłaby mieć motyw? Jej ojciec miał romans z Asią Walewską, koleżanką z jej klasy. Czy coś innego mogło ją sprowokować do zabójstwa dziewczyny? Tego nie wiemy. Istotne jest jednak to, że po pierwsze Adrian Kuś zabija Kijanę i Szreka. Prawdopodobnie mężczyźni powiedzieli mu, że to Julka zabiła Asię, a ten chcąc ja chronić ich odstrzela. Po drugie po tym, jak Kijana i Szrek zwierzyli się Adrianowi, ten udaje sie do swojej dziewczyny, którą w domu więzi ojciec. Każe jej na sebie czekać przez 2-3 miesiące i obiecuje jej, że do niej wróci. Wygląda, jakby był przerażony nową sytuacją, w której się znalazł. Widać to zwłaszcza wtedy, kiedy wychodzi z jej domu.

gif-belfer

Czy to Julia Molenda jest winna śmierci Asi? To tylko moje przypuszczenia, jeszcze nic nie wiadomo. Cała sprawa wyjaśni się w kolenych odcinkach. Do końca sezonu pozostały jeszcze dwa epizody. Najbliższy już w tę niedzielę o godzinie 21:30 w Canal+.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (18)

18 odpowiedzi na “Kto jest mordercą w serialu “Belfer”? W Dobrowicach roi się od podejrzanych”

 1. Ciekawa interpretacja. Ja bym jednak odniósł się do czegoś innego:

  SPOILER!!!
  koniec ósmego odcinka: Kuś, widząc Jaśka Molendę z pistoletem w ręku rzuca coś w stylu “zabiłeś już kogoś?” Ten tylko pociąga za spust… niezaskoczony, nieprzestraszony, nieprzerażony… jakby już to zrobił ;)

  • SPOILER!!!

   Też o tym pomyślałam przez chwilę. Chyba, że ten Jasiek zabił Asię i Kuś się boi, że zrobi krzywdę tej Julce. Bo o tym wie. Ale czy wtedy, by ją z nim zostawił? Z drugiej strony pytanie świadczy o tym, że nie wiedział, że Jasiek zabił Asię. Ale to czego dowiedział się od Kijany i Szreka, że do niej zaraz pobiegł?

   • Julka widzi jak Jasiek wychodzi z bronia za Kusiem!!!!! Jasiek ma jakis konflikt z Kijana i Shrekiem i to przywiazanie do drzewa przez ruskich. Dziewczyny jakos wykluczam one sie znecały z pomoca Kijany i Shreka ale chyba zadna nie zabiła tylko one same o tym nie wiedza. To bedzie Jasiek motyw romans ojca ktory mogl zepsuc interesy, Kusia zabił za okradanie firmy według ojca.Mam to w dupie natura nie lubi prozni!!!l Kus wiedział ze to ktos z dwojki Julka lub Jasiek jedzie do Julki czy sprowokowac jej brata?

  • Skłaniam się raczej ku wersji, że Julka zabiła Asię. To wyjaśniałoby dlaczego Kuś zabił kumpli i nie powiedział Pawłowi, co wyśpiewali.

 2. “Serial „Belfer” to jedna z lepszych polskich produkcji, jaka powstała w ciągu ostatnich lat.”

  Lepszych? Co tak słabo oceniliście? Ten serial jest prześwietny! Porównać można śmiało do chociażby Mostu nad Sundem, który również trzymał w napięciu. Polacy jak chcą, to potrafią. Poproszę o więcej takich seriali.

  Co do 8. odcinka, to… Szkoda Kusia :c Fajna postać się z niego zrobiła. Początkowo taki bad boy, a z czasem całkiem ciekawa osoba, mimo że zarabiał i załatwiał interesy nieczysto.

  Również przyszło mi do głowy, że to mogła być Julka, ale też mogłaby być ta dziwna uczennica, która niezbyt często się pojawiała.

  • Nie znamy na razie powodu dla którego Kuś – czy ktokolwiek – miałby ją chronić więc ciężko. Julka jest dobrą opcją – ale dalej myślę że Jasiek bardziej realną.

   Ty, bardziej że zakładając motyw ogniska – kto mógłby być z Shrekiem i Kijaną? Tylko ostatecznie on – próbujący się wybić i zabłysnąć w “przestępczym półświatku”.

   No chyba ze Molendowa.

   Za akcje Grześka (wszyscy wiemy że nie ma takich tajemnic)
   Zawsze była bitchface
   No i element suspensu kiedy Paweł dowiedziałby się prawdy.
   Do tego to tłumaczy dlaczego Kuś nie powiedział Julce ocb.
   To tłumaczy zachowanie Jaśka skoro istnieje szansa że czegokolwiek się domyśla.
   No i wywoła akcje na koniec serialu.

   Problem na chwilę obecną jest taki że kto to nie będzie to albo będzie to “proste” albo “przekombinowane”. Wyczerpaliśmy za dużo tropów na to żeby być realnie zaskoczonym rozwiązaniem. A nie każdy kryminał to Luther – gdzie świadomość kto jest winny nie zabiera przyjemności z oglądania jak mu się dobierają do dupy :D

 3. Jak dla mnie to, że Grzegorz Molenda nie szuka sprawcy jest dziwne (bo ma środki i powód, by to zrobić). To wskazuje z kolei na to, że wie kto to zrobił. A to z kolei na jedną z trzech rzeczy:
  1. Ta osoba zrobiła to za jego przyzwoleniem.
  2. Chce chronić tę osobę (czyli wskazywałoby to na Julkę).
  3. Ta osoba jest w hierarchii wyżej niż Molenda i jej nie znamy (lub znamy, ale nie jesteśmy świadomi jej roli).
  Za punktami 2 i 3 przemawia fakt, że Kijana, Szrek i Kuś nie chcieli zdradzić tej informacji tytułowemu Belfrowi.

  • Ale Kijana i Shrek pomogli Julce z hakiem na drzewie nie koniecznie musiała zabic. W tym uczestniczyli tez inni z tej klasy napewno dziewczyny. Zabic mogl ich tylko na wszelki wypadek. Jednak to Jasiek jest bardziej za ojcem

 4. Akcja w 8 odcinku wskazywała by (nie bezpośrednio), że zabiła matka Kusia, ten aby prawda nie wyszła na jaw zabija kijane i szreka… Wiadomo bezpośrednio fakt iż ich zabił wskazywałby trop na Julię, ale już następna scena gdzie nie zabiera ze sobą Julki, nie mówi jej nic że wie, i zostawia ją na 3 tygodnie wiedząc, że śledztwo jest w toku – wszystko to wskazuje na jego matkę. Pozdrawiam

 5. A moje podejrzenia wzbudza Aspirant Papiński.
  Jest zawsze w centrum zdarzeń, wie więcej niż inni, zawsze zaangażowany…. no i to dziwne skinienie głową jak puszczał Adriana wolno… Wydaje mi się, że jest w tym drugie dno, a o Papińskim wiemy tak mało, bo większa dawka informacji mogłaby zdradzić sekret. Zauważyliście chyba już, że wzorem policjanta nie jest- przekazuje potajemnie dowody “Belfrowi”. Do tego prawie wszystkich “głównych” bohaterów poznaliśmy w ich życiu prywatnym (podczas różnych okazji) a Papińskiego widujemy tylko jak jest to konieczne… na moje to “skrywanie go” w historii budzi teorię o tym, że prawda mogłaby nas przerazić :)

  • Jest wzorem policjanta jak Mietek Nocul :) skinął głową bo wiedział że to nie Adrian i chcą go wrobić oglądaj uważnie :) myślę że zrobią go nowym komendantem

 6. A może Kuś jednak się pomylił myśląc, że to młoda Molędówna. Denatka Asia miała obcięte włosy, a w pierwszym odcinku Ewelina dowiadując się o jej śmierci dziwnie reaguje, a następnie leci do Oli i spotykają się prywatnie same w zakładzie fryzjerskim. Może coś tu jest na rzeczy

 7. Skoro nie słyszeli widzowie to skad wiadomo ze powiedzieli cała prawde? Wedlug mnie zdradzili mu ze oboje rodzenstwa tam byli Dwa to nie Kijana i Shrek wskazali Kusia tylko tak im kazał policjant na uslugach Molendy. Molenda mataczy bi chroni dzieci i siebie jedni z jego dzieci zabiło i wedlug mnie Jasiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...