Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Książki 13.10.2016
Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Tegorocznym laureatem najważniejszego światowego wyróżnienia w dziedzinie literatury, Literackiej Nagrody Nobla, został Bob Dylan.

Bob Dylan to urodzony w 1941 roku piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jego twórczość była już nagradzana Grammy, Oscarem i Pulitzerem, jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla wymieniany był wcześniej wielokrotnie.

Wśród faworytów do tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wskazywani byli Haruki Murakami i Adonisa, czyli Ali Ahmad Said.

Literacka Nagroda Nobla uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie. Przyznawana jest od 1901 roku, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”. Jej laureat otrzymuje 8 mln koron szwedzkich – około 3,5 mln złotych. Ponadto przyczynia się ona do kolosalnego zwiększenia sprzedaży – tydzień po ogłoszeniu wyników, liczba sprzedawanych książek ubiegłorocznej zwyciężczyni, Alice Munro, wzrosła o 3-4 tysiące procent. Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas czterech polskich autorów: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Wśród potencjalnych kandydatów do otrzymania nagrody wymienia się poetę Adama Zagajewskiego i pisarkę Olgę Tokarczuk.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (1)

Jedna odpowiedź do “Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...