Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Książki 13.10.2016
Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Tegorocznym laureatem najważniejszego światowego wyróżnienia w dziedzinie literatury, Literackiej Nagrody Nobla, został Bob Dylan.

Bob Dylan to urodzony w 1941 roku piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jego twórczość była już nagradzana Grammy, Oscarem i Pulitzerem, jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla wymieniany był wcześniej wielokrotnie.

Wśród faworytów do tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wskazywani byli Haruki Murakami i Adonisa, czyli Ali Ahmad Said.

Literacka Nagroda Nobla uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie. Przyznawana jest od 1901 roku, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”. Jej laureat otrzymuje 8 mln koron szwedzkich – około 3,5 mln złotych. Ponadto przyczynia się ona do kolosalnego zwiększenia sprzedaży – tydzień po ogłoszeniu wyników, liczba sprzedawanych książek ubiegłorocznej zwyciężczyni, Alice Munro, wzrosła o 3-4 tysiące procent. Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas czterech polskich autorów: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Wśród potencjalnych kandydatów do otrzymania nagrody wymienia się poetę Adama Zagajewskiego i pisarkę Olgę Tokarczuk.

Teksty, które musisz przeczytać:

W tym roku zostaną przyznane dwie Literackie Nagrody Nobla

W zeszłym roku działalnością przyznającej Literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej wstrząsnął seksualny skandal. Sprawa była tak poważna, że w ogóle nie przyznano słynnego wyróżnienia. W tym roku literacki Nobel powróci i to z dwoma laureatami równocześnie. Ale problemy Akademii jeszcze się nie skończyły.

News/Książki 05.03.2019

Dołącz do dyskusji (1)

Jedna odpowiedź do “Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...