“Artyści” – nowy serial TVP, któremu mówię “tak”!

Seriale 06.09.2016
“Artyści” – nowy serial TVP, któremu mówię “tak”!

“Artyści” – nowy serial TVP, któremu mówię “tak”!

Ramówka Telewizji Polskiej nie przykuwa specjalnie mojej uwagi. Zresztą to samo mogę powiedzieć o telewizji w ogóle. Raz na jakiś czas usłyszę jednak, że coś nowego wkracza na srebrny ekran i postanowię to sprawdzić. Zwykle z opóźnieniem. I tak też sprawa się ma z nową produkcją publicznej stacji, “Artyści”.

Fakt, że TVP ostatnio zdobył sobie moje uznanie genialnym “Prokuratorem”, do którego senariusz napisali bracia Miłoszewscy i równie dobrym serialem “Bodo” z Antonim Królikowskim i Tomaszem Schuchardtem w rolach głównych, sprawił, że nieco chętniej sięgam po polskie seriale Telewizji Polskiej. Można sobie narzekać na standard publicznej telewizji, ale jeśliby porównać produkty TVP z tym, co oferuje nam TVN, trudno jednak nie mieć wrażenia, że ci pierwsi robią produkcje skierowane po prostu do dorosłego widza. Widza, który chce czegoś więcej niż stereotypów ubranych w modne ciuchy, więcej niż  przedstawienia obrazu dizajnerskiej “warszawki”, która zaciąga kolejny kredyt w swoim mieszkaniu trzy razy większym od mojego, będąc na granicy ubóstwa (tu aż się prosi, żeby nawiązać do nowego TVN-owskiego serialu “Na noże”, który być może nie jest taki zły, ale korzysta – niestety – z podobnych schematów).

Rozrywka, jaką oferuje nam TVP jest – chcąc, nie chcąc – nieco bardziej wymagająca. Porusza inne tematy, a nie mówi tylko o tym jak żyć modnie i wygodnie.

artysci-tvp-1

“Artyści”, choć nie jestem bardzo teatralna (parę wypadów do teatru i nałogowe oglądanie “Kobry” znawcy ze mnie nie robi), przypadli mi do gustu właśnie ze względu na temat. Serial, który liczyć będzie osiem odcinków, a na razie mogliśmy zobaczyć dopiero pierwszy epizod, opowiada o pracownikach warszawskiego teatru. Pewnego razu na scenie dochodzi do tragedii. Jedna z aktorek zauważaw czasie spektaklu, że nad sceną wisi… trup, dotychczasowy dyrektor teatru. Mężczyzna popełnił samobójstwo, to nie ulega wątpliwości. Na jego miejsce trzeba więc znaleźć nowego.

I nowy się znajduje. Jest nim Marcin Konieczny (w tej roli Marcin Czarnik), który przybył do stolicy z prowincji. Nowego, jak to zwykle bywa, nikt za bardzo nie lubi. Aktorzy reagują na jego pomysły i osobę dość wrogo.

Wkrótce okazuje się, że wszystko nie działa tak, jak powinno. Praca, która miała być dla Marcina wyzwaniem, ale też radością i podniesieniem kompetencji, staje się koszmarem. Jako dyrektor teatru jest nieszanowany, nikt nie pozwala mu decydować za instytucję i siebie, załoga jest nieprzyjazna, tak jak i miasto, które nie ma pieniędzy na teatr i pomysły dyrektora. Wszystko idzie nie tak, a atmosfera nie sprzyja budowaniu czegoś nowego.

artysci-tvp-2

W serialu czuć napięcie pomiędzy aktorami. Wewnętrzne motywacje bohaterów ciekawią. W “Artystach” panuje dziwna, niepokojąca atmosfera. Zdaje się, jakby każdy miał coś do ukrycia. Jakby każdy nie mówił wprost o tym, czego oczekuje. Do tego dochodzą jeszcze mary z przeszłości, które nawiedzają teatr. Czy tego miejsca nie a się opuścić, a zmiany są niemożliwe? Na to właśnie wygląda, choć nowy dyrektor wszystkie przesłanki o dziwności tego miejsca próbuje odsunąć na bok.

Specyficzny, mroczny nastrój podkreśla muzyka Jana Duszyńskiego, który odpowiada też za m. in. ścieżkę dźwiękową “Pokłosia”.

Serial Moniki Strzępki (reżyseria) i Pawła Demirskiego (scenariusz) świetnie obnaża też nasze polskie przywary i pokazuje, jak funkcjonują publiczne instytucje i z jaką (nie)dbałością ludzie u władzy troszczą się nierzadko o kulturę. Zwroty wydarzeń w “Artystach” świetnie ilustrują nieprzyjazność działań publicznych instytucji i jednostek, z którymi walka przypomina nierzadko walkę z wiatrakami.

artysci-tvp-3

“Artyści” zapowiadają się naprawdę interesująco.

To produkcja, która wciąga. Która ma w sobie jakąś zagadkę. A widz chce ją rozwiązać. Ja chętnie dowiem się co dalej z niezwykłym teatrem i jego widmami. A pierwszy i drugi odcinek zobaczyć można TUTAJ.

Teksty, które musisz przeczytać:

Kapuczyna raz! Jestem Grażyną i się tego nie wstydzę

Społeczna izolacja już tak chyba ma, że wyciąga z człowieka jego prawdziwą naturę. Czego nauczyłam się o sobie podczas pandemii? Nieoczekiwanie „diagnoza” przyszła ze strony redakcyjnych koleżanek, które jednomyślnie okrzyknęły mnie Grażyną. I wiecie co? Wcale się tego nie wstydzę.

Felieton/Trendy 22.10.2020

Dołącz do dyskusji (16)

15 odpowiedzi na ““Artyści” – nowy serial TVP, któremu mówię “tak”!”

 1. poczekam na cos podobnego do H+
  na razie wirtualna polska zrobila lepsze darmowe 2 filmy niz tvp ostatnio. Moze wreszcie dobra zmiana zrobi jakis dobry serial.

 2. “Artyści” też bardzo mi się podobali ze względu na niezwykła atmosferę, ale niestety to nie jest serial. Od pierwszego ujęcia widać, że przygotował go duet związany zawodowo z teatrem. Przesycenie myśleniem scenicznym jest bardzo wyraźne w “Artystach” i dlatego przypominają bardziej teatr telewizji w odcinkach, a mniej serial. Szkoda, bo nadal w serialach posucha. Za to produkcja telewizyjna – jak na razie świetna.

  • Jestem po drugim odcinku – nadal trzyma poziom. Genialny, surrealistyczny, groteskowy. Klimat mi się kojarzy z “Wizytą starszej pani”.

  • Może zamiast głupio mędrkować zajrzyj do słownika:

   Serial telewizyjny – wieloodcinkowy telewizyjny serial filmowy lub wieloodcinkowa telenowela. Serial
   filmowy jest realizowany przy pomocy technik filmowych, ujęcie po
   ujęciu, najczęściej przy pomocy jednej kamery, na taśmie światłoczułej
   35 lub 16 mm, obecnie także na nośniku magnetycznym i cyfrowym.

 3. I co z tego jak i tak nie osiągnie wystarczającej oglądalności i zdejmą po 1 sezonie? W dzisiejszych czasach jak serial nie przychodzi z zza granicy lub jeśli nie jest wystarczająco uniwersalny to nie ma szans u polskich widzów. Teatr to zbyt hermetyczny temat żeby przebił się do szerszej publiczności. Serial jest świetny ale bardziej pasuje do TVP Kultura, gdzie zresztą ledwo dawała sobie radę ambitna “Utopia”… Jak dodamy jeszcze słabą promocję to mamy prosty przepis na szybki koniec serialu.

 4. Pani Joanna obudziła się po 2 latach w śpiączce i załapała się na powtórki, czy ten artykuł przeleżał w archiwum i wszedł z datą 06.09.2018? Przecież “Artyści” był prezentowany w TVP 2 lata temu.

 5. Aż sprawdziłem datę publikacji (bo obok, na stronie głównej, przypałętał się news o Bodo z 2016 r.)… I nie wierzę. Odświeżacie artykuły sprzed 2 lat? Co jest z wami nie tak?

  • Wszystko w porządku. Kasa się zgadza. Szkoda,że nikt nie oznaczył tekstów o vodTvp jako akcja partnerska.
   Swoją drogą ciekawe czego SW nie zrobi dla kasy?

 6. A ja myślałem że cofnąłem się w czasie…:-) przez chwile już miałem nadzieje ze to nowy sezon..później, eee na pewno to windows po aktualizacji..;-)…uff nie….., to tylko “artykuł” na spidersweb….XD…:——————————-)

 7. Żenada roku na SW. Najpierw tygodniami pani Joasia krytykuje TVN jak leci, a teraz promo TVP łącznie z publikacją wpisów sprzed 2 lat. Albo to rażący brak szacunku do czytelnika, albo grupa SW za chwilę sfinalizuje transakcję jej przejęcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...