“Gra o tron” – zobacz jak tłumacze serialu poradzili sobie z przekładem “Hold the door”

Seriale 09.08.2016
“Gra o tron” – zobacz jak tłumacze serialu poradzili sobie z przekładem “Hold the door”

“Gra o tron” – zobacz jak tłumacze serialu poradzili sobie z przekładem “Hold the door”

Tłumacze serialu “Gra o tron” musieli się nieźle nagimnastykować, by przekładając słynną frazę “Hold the door” zachować jednocześnie kontekst wypowiedzi, jak i jej brzmienie. Zobaczcie, jak prezentuje się to zdanie w 21 językach. 

W tekście znajdują się spoilery dotyczące serialu “Gra o tron”

Wyemitowany pod koniec maja bieżącego roku piąty odcinek szóstego sezonu serialu “Gra o tron” przyniósł wiele emocji. Abstrahując od swoistego zamętu, który wprowadził w związku z podróżą w czasie, niezwykle istotny był sam wątek wyjaśniający wiele kwestii z przeszłości jednej z postaci – Hodora. Końcowa scena tłumaczy między innymi skąd wziął się przydomek tego olbrzyma i dlaczego jednym wypowiadanym przez niego słowem jest jego imię.

gra o tron hodor

Przypomnijmy – do kryjówki Trójkiej Wrony, w której przebywali Bran i Hodor, wpadają żądni mordu Inni. Bohaterowie rzucają się do ucieczki. W pewnym momencie dochodzą do wyjścia z tunelu, do którego dostępu bronią drzwi. Bran przejmuje umysł Hodora, wydając mu komendę “Hold the door” – “trzymaj drzwi”, która powtarzana wielokrotnie w końcu zlewa się właśnie w Hodor. Oddziaływanie i moc młodego Starka są tak silne, że ich konsekwencje oddziałują na… przeszłość.

gra o tron hold the door

Kluczowe w tłumaczeniu tej frazy było zarówno zachowanie jej kontekstu, choćby bardzo ogólnie, oraz brzmienia – w przeciwnym wypadku widz mógłby nie zrozumieć, dlaczego Hodor nie nazywa się na przykład Trzwi. Biorąc pod uwagę liczbę języków, na którą “Gra o tron” jest przekładana, zadanie było dość karkołomne. Tłumacze wykazywali się jednak sporą dawką kreatywności – na przykład włoscy odbiorcy zamiast “Hold the door” usłyszeli “Trova il modo!” – “znajdź drogę”. Z pozostałymi przekładami, zebranymi w galerię, możecie się zapoznać w tym miejscu. 

gra o tron hodor włochy
Źródło: http://imgur.com/gallery/T6GPX

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

5 odpowiedzi na ““Gra o tron” – zobacz jak tłumacze serialu poradzili sobie z przekładem “Hold the door””

  1. Nie można było dać po prostu “Hodor, trzymaj drzwi” “Hodor, drzwi”, “Hodor rzwi” “Hodor, Hodor, Hodor.”? Prostsze i lepsze niż dziwaczne zamienianie hamowania umarłych w Hodora

      • Nie mówię, że jest to idealne (jak każde tłumaczenie, dlatego najlepiej oglądać po angielsku) ale moim zdaniem sensowniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza w książce, gdzie nie można na słuch się domyślić i takie rozwiązanie jakie przedstawili byłoby dziwaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...