“Kapitan Ameryka” to dzieło faszystów – tak przynajmniej twierdzi reżyser John McTiernan

Film 13.07.2016
“Kapitan Ameryka” to dzieło faszystów – tak przynajmniej twierdzi reżyser John McTiernan

“Kapitan Ameryka” to dzieło faszystów – tak przynajmniej twierdzi reżyser John McTiernan

“Mad Max: Na drodze gniewu”? Pfff… Twórca takich klasyków jak “Szklana pułapka”, “Predator” czy “Polowanie na Czerwony Październik” nie szczędzi ostrych słów na temat współczesnych hollywoodzkich widowisk.

W najnowszym wywiadzie opublikowanym na łamach francuskiego magazynu Premiere, reżyser kultowych filmów akcji lat 80., nie zostawia suchej nitki na filmach o superbohaterach. Szczególnie mocno wadzi mu postać Kapitana Ameryki.

Kult amerykańskiej hipermęskości to jedna z najgorszych rzeczy jakie prztrafiły się światu przez ostatnie 50 lat. Setki tysięcy ludzi na całym świecie zginęło wierząc w tę głupią iluzję. Jak więc mógłbym być w stanie oglądać film, który nosi tytuł “Kapitan Ameryka”? – powiedział w wywiadzie McTiernan.

Przyznam, że sam osobiście nie jestem fanem sztucznych ideałów, tym bardziej jeśli giną przez nie ludzie, ale też trochę dziwi mnie podejście McTiernana w sytuacji, w której sam przecież odpowiada za jedne z najbardziej “męskich” filmów akcji, czyli “Szkalną pułapkę”.

Z drugiej strony, reżyser przyznaje, że nadal jest fanem starej szkoły “akcyjniaków”, szczególnie tych wyprodukowanych przez Joela Silvera (producenta “Szklanej Pułapki” i “Predatora” – przypadek?). Jest też wielbicielem pierwszego “Mad Maxa”. Niestety, zapytany o to, co sądzi na temat najnowszej odsłony filmu George’a Millera, czyli “Mad Max: Na drodze gniewu”, John McTiernan odpowiedział tylko:

Pfff… Korporacyjny produkt.

Jeśli zaś chodzi o cały gatunek filmów na podstawie komiksów, twórca “Predatora” powiedział bez ogródek:

Te filmy robione są przez faszystów. Komiksowi bohaterowie to zwykły biznes.

Obecnie kariera McTiernana jest w totalnym dołku. Na początku 2000 roku został skazany za nielegalny podsłuch m.in. producenta filmowego Charlesa Rovena oraz składanie fałszywych zeznań agentowi FBI, przez co, w 2013 na prawie rok trafił do więzienia i przy okazji zbankrutował. Zobaczymy, czy Hollywood da mu drugą szansę, i czy zdoła powrócić z nowym filmem.

john_mctiernan_news
Reżyser John McTiernan

Teksty, które musisz przeczytać:

To oficjalne – „Mad Max: Na drodze gniewu” dostanie prequel. George Miller zdradził szczegóły filmu „Furiosa”

Plotki o powstaniu prequela „Mad Max: Na drodze gniewu” poświęconego przedstawionej tam bohaterce granej przez Charlize Theron krążyły po sieci od kilku lat. Aż do teraz nie otrzymaliśmy jednak żadnego oficjalnego potwierdzenia, że film powstaje. Reżyser George Miller zdradził swoje plany na produkcję i czy Theron powróci do roli Furiosy.

News/Film 15.05.2020

Dołącz do dyskusji (4)

4 odpowiedzi na ““Kapitan Ameryka” to dzieło faszystów – tak przynajmniej twierdzi reżyser John McTiernan”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...