Oto oficjalny, nowy Iron Man Marvela. A raczej Iron Woman

Książki 07.07.2016
Oto oficjalny, nowy Iron Man Marvela. A raczej Iron Woman

Oto oficjalny, nowy Iron Man Marvela. A raczej Iron Woman

Poprawny politycznie Marvel dokonuje wizerunkowych zmian na kolejnej kluczowej marce w swoim posiadaniu. Po Thorze, Ms. Marvel i Spider-Manie przyszedł czas na samego Iron Mana.

Iron Man równa się Tony Stark. Taki skrót myślowy wykonują fani komiksów od 1963 roku. Wtedy Iron Man po raz pierwszy zadebiutował w komiksie, trwając na kartach ilustrowanych opowieści po dziś dzień. To jednak niebawem się zmieni.

Marvel dokonuje kolejnych wielkich zmian wizerunkowych swoich kluczowych bohaterów.

Jeszcze kilka lat temu Avengersi byli klubem zdominowanym przez białych, przystojnych mężczyzn. Dzisiaj w obsadzie komiksowych mścicieli znajduje się Pakistanka Kamala Khan, będąca wyznawczynią islamu, czarnoskóry Spider-Man oraz żeński Thor. Marvel nie zamierza na tym poprzestać.

iron man riri williams 3Kolejną wielką zmianę przejdzie Iron Man. Na skutek wydarzeń z Civil War II, o których wciąż niczego nie wiemy, Tony Stark zrezygnuje (nie pierwszy raz) z życia superbohatera. Zaszczytny tytuł przekaże jednak dalej, w ręce… 15-letniej czarnoskórej Amerykanki o ponadprzeciętnej znajomości nowych technologii.

Kolejnym Iron Manem zostanie Riri Williams. Pomimo młodego wieku, nastolatka jest studentką M.I.T. Gdyby tego było mało, Riri odtworzyła pierwszą zbroję Iron Mana, pracując we własnym pokoju w akademiku. To oczywiście przyciągnęło uwagę Tony’ego Starka.

Riri Williams jako nowy Iron Man (nowa Iron Woman?) wywołała falę kontrowersji.

iron man riri williamsJest tego świadom główny scenarzysta odpowiedzialny za komiksowego Iron Mana, udzielający wywiadu na wyłączność dla magazynu TIME. Możecie przeczytać go w tym miejscu, o ile nie jest wam straszny język królów.

Mnie najbardziej ciekawi, co takiego musiało się wydarzyć, że Tony Stark zrezygnował ze swojego bojowego pancerza. W najnowszych komiksach ginie jego przyjaciel War Machine, a jego firma chyli się ku upadkowi. To chyba jednak za mało, aby weteran walki ze złem i występkiem zrezygnował z paradowania w błyszczącej zbroi bojowej.

Teksty, które musisz przeczytać:

Marvel ujawnia pierwsze szczegóły „She-Hulk”. Główną rolę zagra aktorka z „Orphan Black” i „Perry Mason”

Ostatnie dni przyniosły pierwszą poważną aktywność Marvela od czasu ogłoszenia decyzji o kolejnym przesunięciu premiery „Czarnej Wdowy”. Najpierw dowiedzieliśmy się więcej na temat serialu „WandaVision”, a teraz ujawniono tożsamość aktorki wcielającej się w rolę She-Hulk. Tatiana Maslany to aktorka, która kiedyś miała zagrać w „Łotr 1”.

Seriale 18.09.2020

Dołącz do dyskusji (42)

42 odpowiedzi na “Oto oficjalny, nowy Iron Man Marvela. A raczej Iron Woman”

 1. To już zaczyna być śmieszne. Z Thorem wyszło tak o, lepiej wypadł Loki z zmianą płci. Nowego Spidermana lubię, choć sam motyw śmierci “starego” jest śmieszny, i mocno naciągany. Ale to zaczyna iść w niepokojącą stronę.

  • Loki powinien być transwestytą. Postać pełna niespodzianek. No i pasuje do nordyckiego pierwowzoru i jego umiejętności zmiany postaci. Oryginał miał zresztą chyba jakieś dzieci z okresów przemiany w kobietę.

   • Motyw Lokiego jest super wg mnie. Bardzo pasuje do tej postaci, i cieszyłbym się jak dziecko jeżeli wykorzystano by ten motyw w filmach MCU.

    • Tylko, że tamten świat połączył się z Ziemią 616 i obecnie mamy jedno uniwersum w którym Parker nigdy nie zginął, a Miles jest jednym z wielu pajęczaków.

  • Nikt nie zabił starego Spider-Mana. Teraz mamy ich dwóch:

   Miles Morales – czarny nastolatek, który buja się po Nowym Jorku. Członek Avengersów.

   Peter Parker – dorósł, prowadzi korporację technologiczną, produkuje smartfony i inne urządzenia użytkowe, a jako Spider-Man działa na skalę światową. W swoim nowym kostiumie, wypchanym technologią.

  • Ja bym tak nie narzekał na poprawność polityczną. Może się mocno oberwać polakom jeśli będzie akceptacja dla stereotypów w komiksach.

   • Stereotyp polaka to marudny wąsaty i trochę zapuszczony pan szamający kiełbasę i pijący piwo. Raczej nie widzę wielkiego zastosowania takiej postaci w komiksach.
    Inna sprawa to fakt, że bardziej mnie ten stereotyp śmieszy niż mi przeszkadza.

    • To jest komercja, tu liczy się zapotrzebowanie tych, którzy są skłoni wydać swoją kasę. Tutaj się głosuje portfelem, jak się nie podoba to nie kupuj. Zmiana koloru skóry czy płci jest absurdem a latający facet w rajtuzach nie? Poważnie? :)

 2. Tak swoją drogą, to jak dalej będą brnąć w tą poprawność polityczną, to nie ostanie się żaden oryginalny bohater z ich uniwersum.
  Trochę szkoda, bo mimo wszystko wiele z ich nowych pomysłów wygląda trochę jak karykatura starych komiksów.

 3. Czy tylko ja się zastanawiam jak ona upchnie te włosy do hełmu? A tak swoją drogą to zabawne jest to, iż w walce ze stereotypami ma pomóc… stereotypowy obraz Afroamerykanki.

  • Ja bym powiedział, że nie zabawne, a przykre. Przy takich akcjach dopiero wychodzą kompleksy, stereotypy, a do tego zamiast łączyć, dzieli to ludzi jeszcze bardziej – biali mają żal, że zniknął ich bohater, a czarni krzyczą hurr durr nasz jest lepszy a poprzedni do kitu – średnio to widzę jeśli chodzi o łagodzenie napięć rasowych…

 4. Zabrzmi to rasistowsko, ale i zgodnie z prawdą. Czarni kradną już nawet role superbohaterów bo nie potrafią wypromować własnych. To co robią teraz tylko utwierdza stereotypy o czarnoskórych…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...