Elegia dla Arktyki – włoski pianista gra na tle topniejącego lodowca

Muzyka 27.06.2016
Elegia dla Arktyki – włoski pianista gra na tle topniejącego lodowca

Elegia dla Arktyki – włoski pianista gra na tle topniejącego lodowca

Do niezwykłego i historycznego wydarzenia doszło u wybrzeży Norwegii, gdzie słynny pianista Ludovico Einaudi zagrał kompozycję dryfując na tafli oceanu wokół topniejących lodowców.

Zamieszczony na YouTubie film pokazujący pianistę podczas wykonywania Elegy for the Arctic na tle lodowca Wahlenbergbreen robi piorunujące wrażenie. Piękny i delikatny utwór wprost porażająco kontrastuje z rozpadającymi się na jego oczach fragmentami lodowej góry. Takie obrazki mówią więcej niż tysiące słów, a ich sugestywność dosłownie poraża i uzmysławia nam cały problem.

Unikalny, poruszający i przyprawiający o gęsią skórkę mini-recitalmiał miejsce dzięki współpracy muzyka z Greenpeace. Utwór, który Einaudi wykonuje podczas dryfowania na specjalnie skonstruowanej na jego potrzeby “tratwie” nosi tytuł Elegy for the Arctic i powstał z inspiracji milionami ludzi, którzy każdego dnia walczą o ochronę arktycznych lodowców, które każdego roku topnieją wskutek zmian klimatycznych.

To było dla mnie niezwykłe doświadczenie. Będąc na miejscu mogłem zobaczyć czystą doskonałość, ale i wrażliwość tego miejsca na własne oczy. Umożliwiło mi to zupełnie nową interpretację utworu oraz zagranie go na najlepszej z możliwych scenie na świecie. To niezwykle ważne byśmy zrozumieli to, jak istotna dla całej Ziemi jest Arktyka, tak byśmy zatrzymali proces jej niszczenia i mogli ją chronić – mówi Ludovico Einaudi

Miejmy nadzieję, że może tym razem dzięki muzyce uda się coś zdziałać na rzecz naszej planety.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (2)

27 odpowiedzi na “Elegia dla Arktyki – włoski pianista gra na tle topniejącego lodowca”

 1. “2012” czy “Pojutrze” to są filmy. To jest fikcja oglądana podczas beztroskiego konsumowania popcornu i głośnego siorbania coli.

  http://iv.pl/images/07516343448521222094.jpg

  Tutaj mamy prawdziwego pianistę znajdującego się obok prawdziwego lodowca, zwracającego uwagę na prawdziwy problem. Czy ciarki na plecach? Aż tak nie. Ale z pewnością zapamiętanie tej sceny na zawsze. I tego jak się na początku przestraszył, bo coś się oderwało w dali.

  http://iv.pl/images/84264027441151552687.jpg

  I później, gdy grał, znów kawałki lodu odpadały od ogromnych brył, których były częścią. Tak się dzieje. To nie fikcja czy efekty CGI.

  Aż chce się krzyknąć do pianisty…

  Człowieku! Widzisz, co się dzieje, więc nie siedź tam, tylko spier…

  Oczami wyobraźni widzi się jak przylatuje helikopter i ewakuuje go w bezpieczne miejsce. Tak jak na filmach. Jest tylko jeden mały szczegół, wspomniany wyżej. To nie jest film. To jest aktualna sytuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...