“Obecność 2” to arcydzieło horroru. Nie straszy, ale jest piękne

Film 16.06.2016
“Obecność 2” to arcydzieło horroru. Nie straszy, ale jest piękne

“Obecność 2” to arcydzieło horroru. Nie straszy, ale jest piękne

Pierwsza część “Obecności” była jednym z najstraszniejszych horrorów. jakie widziałem. Dwójka idzie w inną stronę i daje widzom zniewalające studium opętania z perspektywy sceptyków.

“Obecność 2” kontynuuje opowieść o Edzie i Lorraine Warren, którzy w latach 70. ubiegłego wieku starali się pomagać osobom podającym się za opętane. Przez długi czas para pozostaje jednak na dalszym planie, bo na pierwszy wysuwają się ofiary demonów wypełnione scenariuszowymi kliszami.

Mamy więc matkę czwórki dzieci, która po odejściu męża z trudem wiąże koniec z końcem, jąkającego się i wyśmiewanego w szkole chłopczyka, a także wchodzącą w okres buntowniczy dziewczynkę, która (prawie) popala papierosy na tyłach szkoły.

Dom, który zamieszkują jest nawiedzony. Co za niespodzianka, prawda?

“Obecność 2” bardzo wolno się rozkręca. Na początku widzimy raczej „pranki na małych dziewczynkach” w wykonaniu złych mocy. Tu poleci krzesło, tam zaskrzypi podłoga, ktoś przemówi charczącym głosem. To, co trzyma widza od początku ze wzrokiem wbitym w ekran, to pokazanie standardowych chwytów w nowy sposób, co mój ulubiony reżyser gatunku James Wan robi doskonale.

Weźmy rozmowę opętanej dziewczynki z medium jakim jest Lorraine (piszę z pamięci): „To chce cię zabić”, „Kiedy to usłyszałaś”, „Teraz”. Kiedy już myślimy, że zza pleców bohaterki wyskoczy straszydło i wbijamy palce w fotel, macając oczyma każdy skrawek ekranu… nic takiego nie następuje, a symfonia strachu nakręca się dalej.

Ogromna w tym zasługa pracy kamery, która np. tak standardową scenę jak poruszany przez duchy samochodzik pokazuje w nowatorski sposób. Autko ma już wyjechać z ciemnego namiotu – siedliska zła, ale kamera nie może się zdecydować, czy czekać aż to nastąpi, czy pokazywać trzęsącego się chłopczyka. Mistrzostwo!

Niestety zdecydowanie za długi jest drugi, środkowy akt historii, przez co film trwa nieco ponad 2 godziny.

O wiele lepiej oglądałoby mi się “Obecność 2”, gdyby Wan zdecydował się na pozbycie się kilku fragmentów.

To właśnie środek filmu najbardziej nie pasuje w całej układance. Jest jakby sielski i nieco komiczny. Reżyser nie wyśmiewa tu jednak klisz, a bardziej stara się zainteresować nas życiem bohaterów. Genialnie sprawdza się tu Ed grany przez Patricka Wilsona, który jest złotą rączką, śpiewa piosenki Elvisa i kładąc na ramię ogromną, starą kamerę rzuca: „Łał, jaka mała i lekka”.

Prawdziwym majstersztykiem jest finał, który wygląda jakby Wan zamieszał ręką w przepastnym kufrze z pomysłami na horrory i powybierał kilka pomysłów, które tylko pozornie nie mogą grać ze sobą w jednym filmie. Bowiem “Obecność 2” jest horrorem niezwykłym. Jak niewiele filmów ze swojego gatunku opowiada historię.

Co zrobić, kiedy nikt nie wierzy w zło, które cię opętało? Jak osądzić, co jest prawdą, a co grą aktorską paranoiczki?

Twórcy “Obecności 2” świetnie wykorzystali do tego szeroko opisywany przypadek „strachów z Enfield” i zinterpretowali historię nawiedzonej dziewczynki w nowy sposób. Grająca ją, młoda Madison Wolfe zapewne zgarnie wiele prestiżowych nagród, bo nie widziałem jeszcze dziecka, które tak dobitnie pokazywałoby przerażenie.

A czy sama Obecność 2 straszy? Raczej nie.

Podskoczycie w kilku momentach z wrażenia, ale film nie zaszczepi w waszych umysłach chęci spania przy zapalonym świetle. Wcale nie jest to wadą, bo wydaje mi się, że Wan tworzy zupełnie nowy gatunek „pięknych horrorów” z przekazem.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (16)

17 odpowiedzi na ““Obecność 2” to arcydzieło horroru. Nie straszy, ale jest piękne”

 1. Hmm… dziwny ten tytuł. W jednym zdaniu, że niby arcydzieło horroru, a w drugim, że nie straszy. Może się nie znam, ale główną rolą horroru jest straszenie. To że ładnie wygląda to inna kwestia. No i optowałbym za tym by rozważniej używać słowa arcydzieło, bo rzuca się nim w mediach na prawo i lewo, a to naprawdę określenie zarezerwowane dla najwybitniejszych dokonań. Wiem że brzmi to dobrze i przyciąga uwagę czytelnika, ale prośba o rozwagę w korzystaniu z niego, bo to tylko deprecjonuje to słowo. No chyba, że Obecność 2 to rzeczywiście jeden z najlepszych horrorów ever ;)

  P.S. Pierwsza obecność rzeczywiście była dobra, ale jeśli był to jeden z najbardziej przerażających filmów jakie widział autor w swoim życiu to znaczy, że ma jeszcze sporo do nadrobienia bo wiele nie widział ;)

   • Przede wszystkim francuską nową falę ekstremalnego horroru z martyrs na czele, high tension, frontieres. Poza tym Eden Lake, Inside, Zejście, znajdzie sie też masa dobrych z Korei czy Japonii, jak np. Tale of Two Sisters, Gozu,I saw the Devil. Plus klasyka amerykańska i brytyjska z lat 60 i 70. Po nich mam nadzieję stwierdzisz, że Obecność, choć jest dobrym filmem, to do arcydzieła sporo brakuje. Arcydzieło to coś idealnego, jak Ojcec Chrzestny, jak Odyseja Kubricka, a nie po prostu dobry czy znakomity film. Ja bym już prędzej uzył słowa wybitny, jeśli na serio jest bardzo dobry, ale nie ma co się nad tym roztrząsać ;)

 2. Nie lubię Obecności:)
  Jakby ktoś posklejał fragmenty innych horrorów w całość:) a finał to bardziej film akcji
  Raczej nie ma się czego bać

 3. Akurat wczoraj byłem w kinie i nawet mi się podobał. Nie przesadzili ze straszeniem, była akcja i do końca m ie wiedIalem, co stanie się z Edem. Nie rozumiem tylko motywu z zakonnicą.
  [SPOILER]
  To ona nawiedzała dom, więc dlaczego pojawiła się już na początku filmu w wizji tej kobiety?

 4. Egzorcysta, Emily Rose, Alien, Amityville, Omen, Mucha – to są prawdziwe horrory!
  No i oczywiście jeszcze Piątek 13tego, Świt żywych trupów, Evil Dead – też klasyki:)

   • Dziś heretyków nie pali się na stosach:) co nie zmienia faktu, że dalej są heretykami. Też nie lubię wszystkich klasyków (np: Godfathera), ale stare horrory IMO miały jaja, były bardziej brutalne i wstrząsające, a dziś wszystko idzie pod PG13, albo R :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...