Nareszcie wideo, które zrozumiale tłumaczy “podróżowanie w czasie” w serialu “Gra o tron”

Seriale 15.06.2016
Nareszcie wideo, które zrozumiale tłumaczy “podróżowanie w czasie” w serialu “Gra o tron”

Nareszcie wideo, które zrozumiale tłumaczy “podróżowanie w czasie” w serialu “Gra o tron”

“The Door” to jak dotychczas najlepszy odcinek szóstego sezonu serialu “Gra o tron”. To w nim pojawił się motyw podróży w czasie, który naprawdę zamieszał wśród fanów widowiska.

W “The Door” zobaczyliśmy, że widzący przeszłość Bran Stark może w ograniczony sposób wpływać na to, co już było. Przykładem tego był Hodor i scena z drzwiami, a także młody Ned Stark, odwracający się w kierunku głosu swojego (wtedy jeszcze nienarodzonego) syna.

W jednym z tekstów na sPlay.pl snułem przypuszczenia, że wyjątkowa moc Brana to najpotężniejsza nadprzyrodzona właściwość w całym uniwersum “Gry o tron”. Bran może wpływać na losy świata, tyle tylko, że w bardzo skomplikowany, niejednoznaczny sposób.

lolPodróżowanie w czasie Brana skojarzyło mi się z podróżowaniem w czasie w grze “Quantum Break”. Tam bohaterowie mogli cofać się do przeszłości, lecz nawet wędrując wstecz, nie byli w stanie zmienić rzeczywistości, składającej się z jednej, stałej linii czasowej (koncepcja alternatywnych rzeczywistości odpada). Teraz wchodzimy nieco głębiej…

Bohaterowie “Quantum Break” nie tyle nie byli w stanie zmienić przeszłości, co… już tę przeszłość zmienili. Podróżując w przeszłość, dokonywali pewnych modyfikacji, które wpływały na teraźniejszość. Co za tym idzie, teraźniejszość jest już „tą zmienioną”. Nie można w niej nic zmienić, ponieważ wszelkie zmiany… już zostały dokonane! Jeżeli mamy możliwość cofania się w naszą przeszłość i jej modyfikowania, to przecież już to zrobiliśmy. Kolejne cofnięcie się w czasie niczego nie zmieni.

“Gra o tron” proponuje podobny, pozbawiony czasowych paradoksów sposób na podróż w czasie.

Tak jak w grze “Quantum Break”, los bohaterów R. R. Martina jest już „zapisany” w czasie i nasze podróże niczego nie zmienią. Mogą doprowadzać do wydarzeń z teraźniejszości, potwierdzać wydarzenia z teraźniejszości i umacniać je w rzeczywistości, ale nigdy zmieniać i modyfikować. Wszelkie interakcje, które Bran dokonuje w przeszłości, jedynie utwierdzają teraźniejszość w jej kształcie.

W skrócie – każda „czasowa wycieczka” Brana została już zapisana w teraźniejszości. Najlepszym przykładem tego jest Hodor. Cofnięcie się w czasie przez Brana i zniszczenie jego umysłu było już wcześniej wyrażone w teraźniejszości. Czasowa podróż jedynie tę teraźniejszość jeszcze bardziej ukonstytuowała.

Z tej perspektywy wydaje się, że niesamowita możliwość Brana Starka wcale nie jest taka spektakularna. Wszakże chłopak może jedynie obserwować przeszłość, bez realnego na nią wpływu. Nic bardziej mylnego! Bran posiada realny i gigantyczny wpływ na przeszłość. Tyle tylko, że z perspektywy widza serialu “Gra o tron” ten wpływ już się dokonał. Akcja serialu i akcja książek to wypadkowa działań Brana. Wypadkowa, której efekt końcowy dopiero poznamy.

Co miało być zmienione, już zostało zmienione. Teraz pozostaje nam patrzeć, jak wszelkie wątki splatają się w całość, niczym dobrze odegrane role, zaplanowane wcześniej przez kogoś innego, poza deskami teatru.

Teksty, które musisz przeczytać:

Daisy Ridley uspokaja, że zakończenie „Skywalker. Odrodzenie” nie będzie tak kontrowersyjne jak finał „Gry o tron”

Wciąż docierają do nas informacje dotyczące nowych projektów związanych ze „Star Wars”. Ostatnie wieści dotyczą przede wszystkim filmu „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”. Daisy Ridley grająca główną bohaterkę produkcji porównała jej zakończenie do „Gry o tron”, a reżyser J.J. Abrams wypowiedział się o „Ostatnim Jedi” w kontekście Epizodu IX.

News/Film 30.08.2019

Dołącz do dyskusji (7)

7 odpowiedzi na “Nareszcie wideo, które zrozumiale tłumaczy “podróżowanie w czasie” w serialu “Gra o tron””

  1. Byłoby piękne jakby sie okazało że to pod wpływem Brana, Rhaegar porzucił księgi i wybrał miecz (w książce była o tym mowa że Rhaegar w pewnym momencie zmienił się) Koniec końców wszystko co sie stało, wszystko złe, to wina Brana :)

  2. Dla mnie wcale nie jest najważniejszą postacią. Co z tego jego zaglądania do przeszłości jeśli i tak nic nie może zmienić? Jedynie ukazuje nam dodatkową historię, ale i tak nic nie zmienia. Jakby cofnął się do “pierwszego sezonu” to i tak by spadł z okna wieży i został sparaliżowany. Więc jakie niby daje mu to korzyści?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...