Wraca Kaliber 44. Posłuchaj 10 klasyków polskiego hip-hopu

Akcja partnerska 13.02.2016
Wraca Kaliber 44. Posłuchaj 10 klasyków polskiego hip-hopu

Wraca Kaliber 44. Posłuchaj 10 klasyków polskiego hip-hopu

Dzisiaj na sklepowe półki trafił “Ułamek tarcia” – czwarty krążek legendarnego Kalibra 44, jednego z najważniejszych polskich zespołów rapowych. Z tej okazji przypominamy 10 klasyków polskiego hip-hopu – albumów, które na stałe zapisały się w historii i które w swoim czasie miały ogromny wpływ na rozwój gatunku.

Uprzedzam, że poniższe zestawienie jest bardzo subiektywne i obejmuje tylko płyty dostępne w streamingu – na sPlay staramy się pisać przede wszystkim o muzyce, której możecie legalnie posłuchać w internecie. Z tego powodu zabrakło tu między innymi Pezeta, Łony, Grammatika czy Eisa. Na szczęście klasyków w dziejach polskiego hip-hopu nie brakuje, zatem wszyscy miłośnicy tego gatunku i tak powinni być usatysfakcjonowani.

tidal-play

Lubisz hip-hop? Teraz każdy klient sieci Play może cieszyć się swoją ulubioną muzyką, która dostępna będzie na jego smartfonie, także w wersji offline, bez potrzeby korzystania z internetu. Premium w TIDAL dla użytkowników Playa jest zupełnie za darmo aż przez całe dwa lata. W ofercie TIDAL znajdziesz wszystkie wymienione tu albumy.

Więcej o tej usłudze i możliwościach platformy TIDAL dowiecie się z tej strony.

kaliber 44 księga tajemnicza prologKaliber 44 – Księga Tajemnicza. Prolog

Skoro asumpt do napisania tego tekstu dała nowa płyta Kalibra, “Ułamek tarcia”, trudno, żeby zabrakło w nim “Księgi tajemniczej” – pierwszego albumu grupy, wydanego w 1996 roku. Tak, tak – mija już dwadzieścia lat, odkąd katowicka formacja dostarczyła nam ten genialny materiał. Utrzymany w konwencji specyficznego stylu, wykreowanego i używanego zresztą praktycznie wyłącznie przez Kalibra, określanego jako psychorap, zdobył uznanie także daleko poza kręgami miłośników hip-hopu. Największym atutami płyty są: psychodeliczny klimat, mocne teksty i nieskrępowana zabawa słowem i dźwiękami.

paktofonika kinematografiaPaktofonika – Kinematografia

“Kinematografia” to debiutancki album studyjny Paktofoniki, wydany w 2000 roku. W historii polskiego hip-hopu nie ma chyba płyty bardziej znanej i choć po części odpowiadają za to kwestie pozamuzyczne, jej wpływ na gatunek jest nie do przecenienia. I choć w ciągu tych 16 lat ukazało się wiele materiałów zdecydowanie lepszych technicznie, to właśnie “Kinematografia” – wspaniałe połączenie stylów trzech raperów: Magika, Fokusa i Rahima – pozostaje tym najbardziej wpływowym.

wwo we własnej osobieWWO – We Własnej Osobie

Druga płyta WWO to przełom dla warszawskiej grupy. Ogromny skok jakościowy, przy zachowaniu wykształconego na “Masz i pomyśl” charakteru. “We własnej osobie” to rewelacyjna mieszanka różnych stylów i narracji, w której udało się zachować elementy tak ważne dla hip-hopu: szczerość i autentyczność.

ostr tabaskoO.S.T.R. – Tabasko

Z łódzkim raperem jest ten problem, że ma na koncie przynajmniej kilka albumów, które mogłyby się znaleźć na liście największych klasyków polskiego hip-hopu. Zamiast na przykład kultowego “Jazzu w wolnych chwilach” wybrałem “Tabasko”, bo w mojej opinii to właśnie ta płyta dała solidne fundamenty pod przyszłą, wspaniałą karierę Ostrego i w pewnym sensie wytyczyła kierunek, w którym podąża. Idealne wyważenie artystyczne, otwartość na eksperymenty i nonkonformistyczne teksty. Zresztą to właśnie z “Tabasko” pochodzi utwór Kochana Polsko.

tede sportTede – S.P.O.R.T.

Luz, tupet, arogancja, nonszalancja. To wszystko, z czego dziś znany jest Tede, można było usłyszeć już na jego debiutanckim solowym albumie – “S.P.O.R.T.”. W momencie premiery przed środowisko odbierany jako album czysto komercyjny, dziś wspominany z nostalgią i przywoływany jako niezwykle istotny, a niekiedy wręcz wzór, przez raperów młodego i starego pokolenia.

eldo eterniaEldo – Eternia

Wydana w 2003 roku, w trudnym dla rapera okresie, “Eternia” stała się nie tylko zaskakującym sukcesem komercyjnym, ale też jasno pokazała, jakim artystą chce być Eldo. Bezkompromisowym, emocjonalnym, wrażliwym, szukającym w muzyce i w życiu “czegoś więcej”. To właśnie ten krążek otworzył słuchaczy i innych hip-hopowych twórców na surową poetyckość gatunku.

trzeci wymiar inni niż wszyscyTrzeci Wymiar – Inni Niż Wszyscy

Trzeci Wymiar przez długi czas kojarzony był przede wszystkim z żenującym klasykiem nurtu hip-hopolo, czyli Dla mnie masz stajla, od którego gorsze były chyba tylko “Suczki” Ascetoholix. Tymczasem wałbrzyska grupa ma na koncie sporo charakterystycznych, uznanych kawałków (jak choćby Czarne chmur nad miastem właśnie z płyty “Inni Niż Wszyscy”) i przez długi czas uchodziła za wzór tego, jak należy pisać teksty, by swoją autentycznością trafiały do odbiorców.

molesta skandalMolesta – Skandal

“Skandal” ukazał się w 1998 roku i być może dziś nie brzmi już tak dobrze jak kiedyś, ale jest to absolutny klasyk, mający nie tylko olbrzymi wpływ na hip-hop w Polsce, ale także – albo raczej: przede wszystkim – na życie osiedli i blokowisk jak kraj długi i szeroki.

 

hemp gru kluczHemp Gru – Klucz

To nie jest moja ulubiona płyta, to nie jest nawet płyta, która szczególnie często gościłaby na moich słuchawkach w jakimkolwiek okresie mojej fascynacji hip-hopem. Ale gdy pojawiła się na rynku w 2004 roku, w dobie lawinowo rosnącej popularności rapu i masowego wydawania albumów słabych oraz zbyt śmiało romansujących z muzyką przaśną i bazarową, stanowiła swoisty manifest powrotu do korzeni, do tego, co w tym gatunku ważne: prostoty i siły wyrazu.

warszafski deszcz nastukafszyWarszafski Deszcz – Nastukafszy

Gdyby nie “Nastukafszy” hip-hop w Polsce prawdopodobnie wyglądałby zupełnie inaczej, gorzej. Choć to chyba najsłabiej brzmiący dziś krążek z całej tej listy – 17 lat, które minęły od daty premiery i tragiczny mastering zrobiły swoje – to z całą pewnością wśród największych klasyków zabraknąć go nie może.

Teksty, które musisz przeczytać:

Portal wPolityce wpisał Kazika i nieżyjącego Magika na listę poparcia dla składania wieńców w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Kazimierz Piotr Staszewski to w ostatnich dniach zdecydowanie najgorętsze nazwisko na polskiej scenie muzycznej. Wokół Kazika zrobiło się jednak głośno nie tylko ze względu na nadchodzącą płytę, ale też polityczne zamieszanie wokół Trójki i opublikowanej przez wPolityce.pl listy poparcia złożenia wieńców na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

News/Muzyka 20.05.2020

Dołącz do dyskusji (4)

4 odpowiedzi na “Wraca Kaliber 44. Posłuchaj 10 klasyków polskiego hip-hopu”

 1. Wszystko wspaniale, ale Hemp Gru w tym zestawieniu? Naprawdę? Ta płyta jest żenująca.

  Pierwszy album Molesty nagrała grupka zbuntowanych nastolatków, był surowy i autentyczny chociaż wiele osób mogło go uznać za szokujący (i tak było w tamtym czasie, ile choćby GW poświęciła miejsca na rozprawy nad tym “chuligańskim” albumem oraz jego wpływem na młodzież).

  Ale Wilku i Bilon (Hemp Gru) to jest jakaś pomyłka i pozerka kolesi, którzy już dawno powinni wydorośleć.

  • Przynajmniej są charakterystyczni i bezkompromisowi, nie jak dzisiejsi “raperzy” nawijający o… właściwie nie wiadomo o czym.

   I nie powinni, bo nic nam do tego kiedy kto powinien wydorośleć (co to w ogóle znaczy).
   Może pierwsza płyta była mocno “uliczna” ale następne zostały zrobione całkiem dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...