Netflix dla początkujących. Co to jest, ile to kosztuje, co znajduje się w ofercie?

Film 07.01.2016
Netflix dla początkujących. Co to jest, ile to kosztuje, co znajduje się w ofercie?

Netflix dla początkujących. Co to jest, ile to kosztuje, co znajduje się w ofercie?

Wczorajsze wejście Netfliksa do Polski (i 130 innych krajów) dla wielu jest jednym z najważniejszych newsów ostatnich miesięcy. Nie brak jednak i takich osób, które nie do końca rozumieją, o co to całe zamieszanie, a nawet – czym w zasadzie jest ten cały Netflix. W niniejszym tekście wyjaśniamy najbardziej podstawowe kwestie dotyczące tego tematu. 

Co to jest Netflix?

Netflix to jedna z największych i najpopularniejszych platform VOD (Video On Demand, wideo na żądanie) na świecie, działająca podobnie do znanych z polskiego rynku serwisów w rodzaju VOD.pl, Player.pl czy Ipla. W zamian za miesięczną opłatę abonamentową uzyskujemy dostęp do pełnej oferty filmów fabularnych i dokumentalnych, kreskówek oraz seriali, proponowanej w danym kraju. Największy wybór tytułów mają widzowie z USA, ze względu na ograniczenia prawne i licencyjne w innych państwach brakuje niektórych pozycji. Netflix wyróżnia się między innymi tym, że w chwili premiery serialu na tej platformie, użytkownicy uzyskują dostęp od razu do pełnego sezonu, nie muszą więc czekać na kolejne odcinki. Obecnie powoli staje się to standardem wśród amerykańskich serwisów VOD, ale to właśnie Netflix był prekursorem takiego podejścia.

logo-netflix

Na jakich urządzeniach to działa?

Netflix działa w zasadzie na wszystkim – programy można oglądać za pośrednictwem przeglądarki na dowolnym komputerze, na urządzeniach mobilnych korzystając z aplikacji (dostępnych na Androida, iOS oraz Windowsa) oraz w telewizorach Smart TV lub używając aplikacji dostępnych między innymi w PlayStation, Xboksie, Wii, Chromecast, Apple TV, czy odtwarzaczach Blu-ray.

Ile to kosztuje?

Miesięczny abonament na Netfliksa to koszt od 8 do 12 euro. Za 8 euro możemy korzystać z platformy na jednym urządzeniu, a programy są dostępne w jakości SD. Za jakość HD (minimum 720p) trzeba zapłacić 10 euro, jednocześnie Netflix będzie działał na dwóch urządzeniach jednocześnie. 12 euro daje nam możliwość oglądania filmów czy seriali nawet na czterech urządzeniach jednocześnie, w dodatku w jakości Ultra HD (4k). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie produkcje – szczególnie dotyczy to tych starszych – dostępne są w jakości HD czy UHD. Wybrany pakiet można bez problemu zmienić także po dokonaniu rejestracji.

netflix ceny

Płatności i subskrypcja

By dokonać rejestracji musimy posiadać kartę kredytową, debetową albo do płatności internetowych lub konto PayPal z podpiętą kartą kredytową/debetową. Opłaty dokonuje się z góry za cały miesiąc. Pierwszy miesiąc korzystania z Netfliksa jest bezpłatny, lecz mimo to wymaga dokonania rejestracji i podania swoich danych osobowych, wliczając w to konto PayPal lub dane karty kredytowej. Opłata za kolejny miesiąc dokonywana jest automatycznie, jeżeli wcześniej nie zdecydujemy się zrezygnować z subskrypcji. Z subskrypcji można wypisać się w dowolnym momencie (opcja ta dostępna jest w ustawieniach konta Netflix – “Cancel Membership”, lewy górny róg) – działa to natychmiastowo, jednocześnie nie tracimy możliwości oglądania programów aż do końca opłaconego (lub bezpłatnego) miesiąca.

Jak szybkie musi być moje łącze internetowe?

Wymagane minimum to 0,5 megabita na sekundę. Dla produkcji w jakości SD rekomendowana prędkość to 3 megabity, dla HD 5 megabitów, a dla UHD  – 25 megabitów.

netflix logo

Jak ustawić lepszą jakość oglądanych materiałów?

Netflix nie pozwala zarządzać jakością materiału z poziomu odtwarzacza – ustawić pożądaną jakość można jedynie w opcjach konta (prawy górny róg, z rozwijanego menu – “Your Account”, następnie z zakładki “My profile” – “Playback settings”). Do wyboru mamy 4 możliwości: auto, low, medium, high. Oczywiście im wyższa jakość, tym więcej danych będzie przesyłanych, co może być nie bez znaczenia przy korzystaniu z internetu mobilnego.

Jak sprawdzić co jest w ofercie?

Nie ma niestety innej możliwości jak… zarejestrować się i zacząć przeglądać zasoby Netfliksa. Oczywiście o niektórych dostępnych w ofercie programach możecie dowiedzieć się z internetu, jednak nie będą to dane kompletne i szczegółowe. Szukając na ten temat informacji w sieci, zwróćcie uwagę, że oferta Netflixa w USA, Anglii czy Niemczech różni się od tego, co dostępne jest w naszym kraju.

Zrzut ekranu 2016-01-06 o 19.02.24

Co z polskimi napisami i lektorem?

W tej chwili nie wygląda to różowo. Z całej oferty Netflixa większość produkcji nie jest dostępna z polskimi napisami i/lub lektorem. Z czasem zapewne będzie ich coraz więcej, ale w tej chwili tak naprawdę nie wiadomo jak szybko będą one dodawane. Z całej oferty jedynie około 100 filmów i seriali możecie obejrzeć w polskiej wersji językowej. Wśród nich są miedzy innymi: “Daredevil”, “Blacklist”, “Gotham”, “Under the Dome”, “BoJack Horseman”, “Ray Donovan”, “Penny Dreadful” “AKA Jessica Jones” czy “Shrek” i “Jak wytresować smoka”, “Orange is the New Black” (część wyłącznie z lektorem lub wyłącznie z napisami). Filtrować produkcje pod kątem dostępności polskich napisów można za pośrednictwem tego odnośnika (lub z menu “Details” danego tytułu klikając “polski” w zakładce “Subtitles”) – w rozwijanym menu w lewym górnym roku nie ma naszego języka, niemniej wszystkie wyświetlane tam pozycje mają taką wersję językową.

Korzystając z rozszerzenia do przeglądarki, np. Netflix Super do Google Chrome, można dodawać własne napisy pobrane z internetu.

Dlaczego w ofercie nie ma na przykład “House of Cards”?

Brak niektórych seriali czy filmów – jak na przykład słynnego “House of Cards” w polskiej wersji Netflixa wynika z postanowień licencyjnych i ograniczeń prawnych. I tak na przykład wyłączne prawa na emisję “House of Cards” w Polsce ma na razie nc+. Brakujące tytuły będą się prawdopodobnie pojawiać z czasem, między innymi dzięki wygasaniu umów między Netfliksem i dystrybutorami. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj. 

Macie jeszcze jakieś pytania? Dajcie nam znać w komentarzach – postaramy się wyjaśnić wszystkie trapiące was kwestie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (45)

49 odpowiedzi na “Netflix dla początkujących. Co to jest, ile to kosztuje, co znajduje się w ofercie?”

 1. Ten wspomniany odnośnik obejmuje jedynie 4 języki, nie ma polskiego podobnie, jak chińskiego, japońskiego i żadnego innego spośród tych, w których są zlokalizowane niektóre filmy. W sumie u nas kompletnie nieprzydatne.

     • Bo to tylko danie możliwości Polakom na korzystanie z Netflixa. Zaraz wszystko dopracują i będzie wszystko w naszym ojczystym języku (ktoś się nie wyrobił a miał deadline na 2016).

      Naprawdę tak wszystkich boli brak polskiego menu/napisów? Mamy XXI wiek, powszechną globalizację. Przecież to nie jest platforma kierowana do obsługi petentów w ZUSie.

     • Nie wszyscy znają język angielski. Usługa dla Polaków powinna być po polsku, nie rozumiem co w tym dziwnego. Moi rodzice też chętnie by coś pewnie obejrzeli, ale nie znają angielskiego. Ale rozumiem, że XXI wiek jest tylko dla młodych, najlepiej po renomowanych uczelniach i z Warszawy. ;)

     • Póki co rozmawiamy w Internecie, na portalu o +/-filmach, więc nie wiem skąd ta wycieczka do rodziców. Jakoś wcześniej wszyscy się prześcigali jak można obejść ograniczenia regionalne i oglądać Netflixa, a gdy ten już jest to lecą kamienie bo nie po polsku (nic tylko czekać aż będzie prawny wymóg prezentowania filmów z dubbingiem). Język angielski był prestiżowy 20 lat temu, teraz dzieciaki w szkołach tłuką go w małych wioskach, więc trochę nie rozumiem złośliwości.

      Z czasem pewnie każdy będzie mógł korzystać z tej usługi (napisy/dubbing) ale ta fala krytyki za brak polskiego (jeszcze wśród młodych) jest dla mnie absolutnie niezrozumiała.

     • A ja nie rozumiem, czemu Cię to dziwi. Rodzice nie mogą czytać o filmach w Internecie, lubić filmów i jednocześnie nie rozumieć języka angielskiego? Uważam, że fajnie, że Netflix wkroczył do Polski, ale wolałabym poczekać dłużej na pełnoprawną usługę.

 2. co do wyboru jakości z poziomu profilu… to co, ustawię na potężnym urządzeniu UHD to na tableciku muszę zmieniać w profilu bo mnie zaleje zbyt ciężkim materiałem? bez sensu

 3. Toć artykuły dotyczące Netflixa liczone są już w dziesiątkach w grupie SW, a w żadnym parametrów materiałów wyświetlanych. Słabo.

 4. Też mocno polecam instalację wtyczki Super Netflix pod Chrome, która daje możliwość wygodnej zmiany jakości dźwięku, obrazu i serwera. A także podgląd do detali odtwarzanego pliku i właśnie dodawanie własnych napisów. https://chrome.google.com/webstore/detail/super-netflix/aioencjhbaolepcoappllicjebblphoc

  Poza tym, nie rezygnowałbym jeszcze z Hola, czy innego VPN’u, jeśli chce się oglądać nadal ofertę z innych krajów.

 5. Jaka jest różnica między najtańszą a najdroższą ofertą? Które produkcje są klasyfikowane jako premium a które jako standard i basic?

  • Nie ma różnicy programowej między najtańszą a najdroższą ofertą. W najtańszej ofercie masz jakość SD i możliwość oglądania tylko na jednym urządzeniu w danym czasie, w najdroższej – HD/4K i możliwość oglądania na maksymalnie czterech urządzeniach w tym samym czasie.

 6. Witam,

  Przy rejestracji i potwierdzeniu płatności z PayPal mam taki komunikat:

  “Aby dokonać płatności błyskawicznej, powiąż ze swoim kontem PayPal nową kartę debetową lub kredytową”.

  Mam konto na PayPal, ale niestety nie mam powiązanej z nim karty kredytowej, której notabene nie posiadam w ogóle…
  Pytanie, czy posiadając środki na koncie PayPal, przelane z konta bankowego, będę mógł wtedy bez problemu zarejestrować się do Netflix, czy mimo wszystko konto PayPal koniecznie musi być powiązane z kartą kredytową lub debetową??

  • ‘Aby sfinalizować tę płatność, dodaj do konta PayPal kartę debetową lub kredytową. Karta zostanie obciążona tylko wtedy, kiedy kwota transakcji przekroczy saldo Twojego konta.’

   Jest jeszcze taki komunikat, wychodzi na to, że karta kredytowa jest raczej niezbędna.

   Wtedy błędna byłaby informacja w tym artykule powyżej:

   ‘By dokonać rejestracji musimy posiadać kartę kredytową, debetową albo do płatności internetowych lub konto PayPal z środkami wystarczającymi na pokrycie wybranej miesięcznej opłaty abonamentowej.’

   Proszę o weryfikację informacji.

   • Jest konieczna. Nie wiem, kiedy ostatnio korzystałes z PayPala, ale kiedyś rzeczywiście było inaczej. Wystarczy że podepniesz kartę płatniczą, która jest debetowka. Ale musisz mieć na tej karcie ustawiony jakiś limit płatności internetowych, który wystarczy, żeby potem ściągnąć Ci kasę z normalnego konta internetowego i opłacić miesiąc.

    Z TIDAL-em jest to samo.

   • Istotnie, dla potwierdzenia skontaktowałem się z supportem Netfliksa i karta kredytowa/debetowa musi być podpięta do PayPala, by dało się zarejestrować. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

 7. Czy ktoś pomoże mi połączyć iPhone z telewizorem, aby móc oglądać netflix??
  Aktualnie to wygląda jak w poniższym screnie, a mianowicie telefon wykrył mój telewizor, ale niby cały czas łączy się z telewizorem bez skutku :/

 8. Mam pytanie odnośnie używania netflixa na wielu
  urządzeniach. Załóżmy taką sytuację że mój brat ma konto wykupione (to
  najdroższe) i ogląda u siebie na komputerze w Poznaniu filmy ja zaś oglądam w
  tym samym czasie w Krakowie na konsoli PS4. Czy taka opcja jest możliwa?

 9. Witam.zalogowałam się dzisiaj przez telewizor LG. Chciałam sprawdzić przez darmowy miesiąc. Niestety trzeba podać kartę i dane, ale na moim profilu nie ma opcji wypisanie się, aby za miesiąc nie płacić? Czy ktoś wie jak zrezygnować ze przez smart tv lg?

 10. Witam ponownie. Nadal nie dostałam odpowiedzi- jak zrezygnować z netfixa?
  logowałam się poprzez tv Lg- na moim koncie nie ma tu cancel membership.
  Chciałam najpierw sprawdzić przez darmowy miesiąc netfixa,ale chcę zrezygnować z kolejnych płatnych miesięcy. Jak mam na stałę się wylogować,aby opłaty automatycznie nie były pobierane?

 11. Jeżeli na przykład wie się że przez ten miesiąc nie będzie się miało czasu oglądać, to można anulować subkrypcje, a potem za miesiąc wznowić?

 12. Moje pytanie brzmi: Jeżeli używam urządzenia Chromecast aby poprzez telefon przesyłać na ekran telewizora materiały z netflixa to czy liczy się to wtedy jako używanie dwóch urządzeń na raz?

 13. CZYLI DLA POLSKIEGO ODBIORCY JEST BARDZO MAŁO (OKOŁO 100 FILMÓW) I NIE WIADOMO KIEDY BĘDZIE WIĘCEJ. WIADOMO TYLKO, ŻE JEST WYSOKA OPŁATA, ZA KTÓRĄ MOŻNA MIEĆ WSZYSTKIE DOSTĘPNE W POLSCE KANAŁY FILMOWE. JEST JESZCZE SPRYTNE WYCIĄGANIE DANYCH OSOBOWYCH, BO ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z OFERTĄ, TRZEBA SIĘ ZAREJESTROWAĆ, UDOSTĘPNIAJĄC DANE: “Nie ma niestety innej możliwości jak… zarejestrować się i zacząć przeglądać zasoby Netfliksa”

  • Piszesz bzdury i nawet nie sprawdzisz tego o czym piszesz. W chwili obecnej dla polskiego odbiorcy jest ponad 2,7 tys. tytułów filmów i seriali do oglądania, z czego kilkaset pozycji w jakości UHD/4 K. Prawie wszystkie mają polskiego lektora lub polskie napisy. Co do opłaty to 43 PLN ( pakiet średni) ale pierwszy miesiąc masz za darmo, później możesz zrezygnować i na tle konkurencji wcale to nie jest drogo. W porównaniu do np. HBO Go – 29,90 PLN (plus abonament na komórkę lub NC+) gdzie filmów jest mniej czy Showmax za 25 PLN ale tylko ok. 250 filmów. Co do Twoich wypocin o rejestracji czy danych osobowych to nawet nie chce mi się tego komentować. Ktoś kto korzysta z takich serwisów jak i-Pla, TVNPlayer czy HBO Go wie, że bez podania danych i rejestracji nic nie obejrzy. Jeszcze jedno, możesz mi wskazać gdzie mogę kupić “wszystkie dostępne w Polsce kanały filmowe ” w cenie około 40 PLN?

   • chodzi Ci o kanał Kino Polska ? Inee filmowe nie przychodzą mi do głowy…Netflix opóznienia Polskich premier po 2 miesiące , NC+ Silverlight nie dziala na explorerze chromie i operze(czyli działa tylko na mozilli) HBO GO w tym zestawieniu wypada najbardziej stabilnie. Można wszystkie kupić ok 100zł + abonament internetowy ,utrzymanie linii , Xbox access i zaraz ręty zabraknie. Polecam piratów z Panamy 10 zl rocznie i masz praktycznie wszystko

 14. Jak się pozbyć tego wciśniętego na siłę dobrodziejstwa o nazwie NETFLIX z pilota od telewizora marki Philips. Tak sobie myślę że pozostała mi jedynie opcja cudownego kleju SUPER GLUE.
  A może Philips powinien ukryć przycisk gdzieś z boku pilota, a nie umieszczać go w centralnym miejscu, aby nawet kot mógł go włączyć ? ! ! !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...