Kaliber 44 wraca. Utwór “Nieodwracalne zmiany” zapowiada nowy album

Muzyka 04.01.2016
Kaliber 44 wraca. Utwór “Nieodwracalne zmiany” zapowiada nowy album

Kaliber 44 wraca. Utwór “Nieodwracalne zmiany” zapowiada nowy album

Co za niespodzianka! Po kilkunastu latach przerwy Kaliber 44, kultowa polska grupa hip-hopowa, powróci z nowym albumem. I to już niebawem. W sieci opublikowano pierwszy promujący płytę klip do kawałka Nieodwracalne zmiany.

Ostatni krążek, zatytułowany “3:44”, Kaliber 44 wydał w 2000 roku. Trzy lata później grupa zaprzestała działalności, by po dekadzie, w 2013 roku, ogłosić swój powrót. Asumptem do tego było entuzjastyczne przyjęcie zespołu na Open’er Festival. Informowano wówczas, że trwają prace nad nowym albumem, którego roboczy tytuł brzmiał “4:44” i którego premiera miała odbyć się w 2014 roku. Po opublikowaniu zapowiedzi w formie wideo zapadła jednak w tym temacie cisza.

I choć wydawało się, że z wielkiego powrotu jednak nic nie wyjdzie, dziś możecie obejrzeć klip do Nieodwracalnych zmian, pierwszego utworu z nowej płyty. Jej premiera zapowiedziana jest na 44 dzień roku, czyli na sobotę, 13 lutego.

Kaliber 44 uważany jest za jeden z najważniejszych hip-hopowych zespołów w Polsce, uchodzi także za jednego z prekursorów tego gatunku w naszym kraju. Grupa powstała w 1994 roku z inicjatywy braci Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „AbradAba” Martena, wkrótce potem skład uzupełnił Piotr „Magik” Łuszcz. Kaliber 44 ma na koncie trzy albumy – “Księga Tajemnicza. Prolog”, “W 63 minuty dookoła świata” i “3:44”.

Teksty, które musisz przeczytać:

„Zdemaskowana” Masłowska tańczy i rapuje w walce z COVID-19. Pisarka dołączyła do Hot16Challenge2

To już pewne – akcja pod hasłem Hot16Challenge nie okazała się chwilowym trendem, lecz w pełni opanowała polski internet. Do rapujących szesnastowersowe zwrotki uczestników dołączyła Dorota Masłowska. Pisarka, która zasłynęła już wplataniem hip-hopowego rytmu do swoich książek i nieszablonowym projektem muzycznym „Mister D.”, po raz kolejny udowodniła, że melorecytacja to jej drugie imię.

Artykuł/Muzyka 11.05.2020

Dołącz do dyskusji (5)

5 odpowiedzi na “Kaliber 44 wraca. Utwór “Nieodwracalne zmiany” zapowiada nowy album”

  1. Fajny projekt, bo oceniam to bardziej jako “projekt” niż reaktywację. Zapewne przygarnę jeden “krążek” do serca, bo miło wspominam poprzednie płyty, oraz solowe występy AbradAba.

  2. Troszkę to moim zdaniem daleko muzycznie od oryginalnego Kalibra, a umiejętnościami to oni już od dawna odstają od reszty sceny hip-hopowej, niestety na minus. No i trochę za dużo tych nawiązań, wyszła taka troszkę sklejka linijek z innych kawałków, zwłaszcza u Daba.

  3. Dla mnie super, bez chamstwa, wulgaryzmów I syfu jaki reprezentuje obecna (od lat) scena tego gatunku muzycznego.
    Wyróżnia się ta grupa zabawą, bawieniem się językiem Polskim bez obrazania innych. Obecny hip hop to mistake, jedni wyzywaja drugich, śpiewają o czymś co można sobie w tyłek wsadzić.
    Brawo Kaliber 44!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...