Chcesz czytać komiksy z super-bohaterami Marvela, ale nie wiesz od czego zacząć?

Książki 16.10.2015
Chcesz czytać komiksy z super-bohaterami Marvela, ale nie wiesz od czego zacząć?

Chcesz czytać komiksy z super-bohaterami Marvela, ale nie wiesz od czego zacząć?

Na fali popularności filmowego Iron Mana, Avengersów, Thora czy Ant-Mana, masa osób patrzy z coraz większym zaciekawieniem w kierunku komiksów Marvela. Problem z nimi jest taki, że w natłoku rozmaitych serii, pod-serii, spin-offów i alternatywnych historii, naprawdę ciężko znaleźć punkt, w którym można rozpocząć własną przygodę z ilustrowanymi opowieściami. Do teraz.

Filmy takie jakie The Avengers, Strażnicy Galaktyki, Iron Man, Thor, Ant-Man czy Kapitan Ameryka tworzą spójne, filmowe uniwersum. Za jego sukcesem stoi Marvel Studios, z jasno rozpisanymi planami do 2020 roku. Efektowne ekranizacje są popularne na tyle, że coraz więcej osób skłania się ku nieco sentymentalnej wycieczce do czasu dzieciństwa, w którym czytanie komiksów było powszechne i popularne.

Niestety, przy kilkudziesięciu prowadzonych seriach, trudno znaleźć wyraźny punkt, w którym można zacząć własną przygodę z komiksami.

Marvel nie ułatwia sprawy. Fani X-Menów mieli kilka serii ilustrowanych opowieści o mutantach, częściowo wzajemnie się przeplatających. To samo tyczyło się Avengersów – wspólne zespoły tworzyło wielu herosów w wielu miejscach fikcyjnego świata, a nawet w wielu alternatywnych rzeczywistościach. Osoba, która wkraczała w świat komiksu Marvela, miała gwarancję mentliku w głowie. Gdy seria poświęcona wybranemu super-bohaterowi ma już ponad 300 rozdziałów, kilka spin-offów i zaczyna się gdzieś w 1976, łatwo się zniechęcić.

ChildWithin_07

W wydawnictwie zdawali sobie z tego sprawę od dłuższego czasu. Po sukcesie pierwszych filmów kinowych z zamaskowanymi herosami powstało wiele inicjatyw, które miały na celu uprościć wejście w świat komiksu nowym klientom. Niestety, z małą skutecznością. Najlepsze i tak pozostawały długie listy „do nadrobienia” tworzone przez internautów, zmuszające do olbrzymich zakupów i długich wizyt na Wikiach poświęconych Spider-Manowi i reszcie.

W końcu Marvel zdecydował się na jedyną słuszną decyzję – całkowity reset WSZYSTKICH opowiadanych serii o super-bohaterach.

Jesteśmy w trakcie końcówki wydarzenia Secret Wars, które zamraża cały dotychczasowy dorobek wydawcy komiksów i rozpoczyna nową kartę w papierowej historii. Od teraz każda nowa seria poświęcona konkretnemu super-bohaterowi bądź grupie super-bohaterów rozpoczyna się z numerem #1. Każdy pierwszy zeszyt ma być z kolei tak napisany, że zrozumieją go nie tylko pasjonaci ilustrowanych opowieści, ale również zupełnie nowa grupa odbiorców, zauroczona filmami Marvela.

Pierwsze komiksy z numerkami #1 już pojawiły się w cyfrowej bibliotece Marvela. Można je przeczytać również w Polsce, z poziomu aplikacji Marvel Comics. Jesienna ofensywa wydawcy jest tak zmasowana, że w natłoku restartowanych serii postanowiłem wybrać dla was te najciekawsze, warte waszych pieniędzy. Oto, od czego warto rozpocząć swoją przygodę z nowymi seriali od Marvela:

The Amazing Spider-Man (2015)

the amazing spider-man 2

Peter Parker jest już dorosłym biznesmenem, który posiada własną firmę – Parker Industries. Człowiek-pająk nareszcie korzysta ze swojej olbrzymiej wiedzy i zostaje potentatem technologii użytkowej na miarę Jobsa. Przy okazji posiada zupełnie nowy, niezwykle efektowny kostium i walczy ze złem i występkiem w skali całego globu, nie szczędząc na to wydatków.

Captain America – Sam Wilson (2015)

Kapitan Ameryka to w tym samym stopniu bohater, co symbol. Wojenny weteran Steve Rogers przekazuje swój tytuł czarnoskóremu przyjacielowi Samowi Wilsonowi. Ten boryka się z olbrzymią odpowiedzialnością, jaka na nim ciąży, jednocześnie starając się zyskać przychylność opinii publicznej oraz polityków. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę kolor skóry.

The Uncanny Avengers (2015)

W komiksowym świecie Marvela istnieją przynajmniej trzy grupy Avengersów. Formacja „Uncanny” ma na celu pokazać światu, że współpraca między ludźmi i mutantami jest możliwa. Z tego powodu weteran wojenny i były Kapitan Ameryka, Deadpool, Spider-Man, Rogue, Człowiek Pochodnia oraz inii łączą siły, aby świecić przykładem. Co nie jest łatwe, kiedy drużynę rozrywają wewnętrzne spory.

The Invincible Iron Man (2015)

invincible-iron-man-1-cover-1024x792

Tony Stark powraca z najnowocześniejszym pancerzem bojowym, jaki kiedykolwiek udało mu się stworzyć. Ten posiada właściwości wszystkich poprzednich specjalistycznych uniformów, zachowując przy okazji olbrzymią elastyczność i spójność wizualną. Zmienić próbuje się również arogancki miliarder, z wątpliwymi sukcesami.

Doctor Strange (2015)

Kinowy Doctor Strange zmierza do nas wielkimi krokami, przy akompaniamencie prawdziwie gwiazdorskiej obsady. Marvel ma co do tej postaci olbrzymie oczekiwania, co wyraźnie czuć w kapitalnym komiksie o tej samej nazwie. Nowa seria przygód byłego chirurga zapowiada się naprawdę ciekawie i budzie najlepsze skojarzenia ze świetnym filmem Constantine.

Guardians of the Galaxy (2015)

Komiksowi Strażnicy galaktyki znacząco różnią się do tego, co mogliście zobaczyć w pogodnym filmie kinowym. Chociaż w zespole wciąż możemy zobaczyć Gamorę, ulubionego kosmicznego szopa i Groota, szeregi drużyny zasila Ben z Fantastycznej Czwórki, a nawet Venom. Zgadza się. Ten sam, który dawniej był największym wrogiem Petera Parkera a.k.a. Spider-Mana.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

5 odpowiedzi na “Chcesz czytać komiksy z super-bohaterami Marvela, ale nie wiesz od czego zacząć?”

 1. Mnie najbardziej uderza to, jak teraz świat komiksów goni MCU – tak jak serial Gra o Tron stał się ważniejszy od książek. We wspomnianym Uncanny Avengers mamy już wgląd w to, że mutanci zeszli (jeszcze bardziej!) do podziemia, chorują od Terrigen Mist, a Inhumans (nie-ludzie?) wysunęli się na pierwszy plan. Mamy takie niezbyt subtelne “fuck you” Marvela w stronę Foksa i fanów X-Menów.

  • X-Men ciągle mają swój spory zakątek w uniwersum. Z głowy przypominam sobie zaplanowane tytuły: Deadpool, Extraordinary X-Men, All-New X-Men, All-New Wolverine, Old Man Logan, Uncanny-Xmen. Fani będą mieli co czytać, bo nad jakością nie chcę się za bardzo rozwodzić. Historie o mutantach od lat rzadko do mnie trafiają.

   Fakt, że Inhumans są teraz bardzo promowani, koniec końców nie jest czymś złym. To nie tylko dobra biznesowa decyzja, gdy ta rasa pojawia się w telewizji, a królewscy Inhumans za kilka lat pojawią się w kinach. Mamy tu ciekawy punkt do opowiadania historii, gdzie mutanci stają się ofiarami terrigenu. To może prowadzić do ciekawych konkluzji pomiędzy jednymi i drugimi.

   Ponadto nowa fala Inhumans dała sporo ciekawych nowości, ze świetną Ms. Marvel na czele. Choć zanim to wszystko zaczęło się rozwijać w ten sposób o wiele bardziej chciałem, żeby Eternals zyskali kiedyś na znaczeniu. Tak teraz, już nie narzekam, bo koniec końców liczy się dobra historia, a tych Marvel ostatnio zbyt wiele nie ma. Powiew świeżości nie musi ale może to zapewnić.

   Zresztą. Kto chciałby w kółko czytać to samo?

   • Odpowiedz na to pytanie jest bardzo trudna i niemożliwa bez długiego elaboratu – zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny event komiksowy Secret Wars który ciagle trwa i zmienia status quo. Jak? Dowiemy się w przeciągu najbliższych tygodni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...