Nagroda Literacka “Nike” 2015 dla Olgi Tokarczuk za “Księgi Jakubowe”

Książki 05.10.2015
Nagroda Literacka “Nike” 2015 dla Olgi Tokarczuk za “Księgi Jakubowe”

Nagroda Literacka “Nike” 2015 dla Olgi Tokarczuk za “Księgi Jakubowe”

Najważniejsze polskie wyróżnienie literackie – nagroda “Nike” –  trafiło w tym roku do Olgi Tokarczuk, autorki powieści “Księgi Jakubowe”. Dla Tokarczuk to już druga taka statuetka.

olga tokarczuk księgi jakubowe “Księgi Jakubowe” to opus magnum Tokarczuk, nad którym pracowała przeszło 6 lat. To prawie 1000-stronicowa powieść historyczna, jednak wykraczające poza granice tego gatunku. Jej akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Polsce, gdzie obok siebie egzystują chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Wielowątkowa i wielopłaszczyznowa opowieść, której motywem przewodnim jest formowanie się i dzieje Frankistów, heretyckiej, żydowskiej grupy religijnej przewodzonej przez Jakuba Franka, uważającego się za trzeciego mesjasza.

W tegorocznym, 19. już, finale Nagrody Literackiej “Nike” “Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk okazały się lepsze od powieści  “Matka Makryna” Jacka Dehnela, “Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej, “Sońka” Ignacego Karpowicza, “Szum” Magdaleny Tulli, “Drach” Szczepana Twardocha oraz tomu wierszy “Przez sen” Jacka Podsiadło.

Nagroda Literacka “Nike” przyznawana jest od 1997 roku, a jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Pierwszym laureatem “Nike” był Wiesław Myśliwski za powieść “Widnokrąg”. W ubiegłym roku tryumfował Karol Modzelewski, autor “Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Tokarczuk po raz pierwszy została uhonorowana tym wyróżnieniem w 2008 roku za powieść “Bieguni”.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (1)

Jedna odpowiedź do “Nagroda Literacka “Nike” 2015 dla Olgi Tokarczuk za “Księgi Jakubowe””

  1. Tak żonglować słowami, by te ułożyły zdania, które złożą się na dzieło zasługujące na nagrodę Nike. Nie kojarzę autorki, nie kojarzę jej książki. Tak czy inaczej – gratuluję. I jeśli jest to druga nagroda, pozostaje życzyć – do trzech razy sztuka. Ale nie pisząc dla sławy czy nagrody. Pisząc dla samej siebie i dla innych. Najważniejsze to nie zatracić się w tym, co się kocha. W pisaniu. Po prostu w pisaniu.

    Over and out!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...