Reżyser “Bogów” nakręci film o lotnikach z Dywizjonu 303

Film 16.03.2015
Reżyser “Bogów” nakręci film o lotnikach z Dywizjonu 303

Reżyser “Bogów” nakręci film o lotnikach z Dywizjonu 303

Łukasz Palkowski, reżyser znakomicie przyjętych “Bogów”, tym razem nakręci film o lotnikach ze słynnego Dywizjonu 303, najlepszej jednostce lotniczej biorącej udział w bitwie o Anglię.

Film znajduje się we wczesnej fazie produkcji, stąd nie wiele jeszcze wiadomo na jego temat. Autorami scenariusza, który skupia się na losach trzech pilotów, wychowanków dęblińskiej “Szkoły Orląt” – Jana Zumbacha, Witolda Urbanowicza oraz Witolda Łokuciewskiego, są Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManus. Filmowa historia będzie opowiadać nie tylko o samej bitwie o Anglię, ale również o poprzedzających ją wydarzeniach. Łukasz Palkowski ubiega się o dofinansowanie “Dywizjonu 303” z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zakładany budżet to około 14 milionów dolarów. Jak informuje Wyborcza, w obsadzie filmu znajdą się prawdopodobnie Łukasz Simlat i Tomasz Kot, a także Jaśmina Polak.

Dywizjon_303_łukasz palkowski

Przypomnijmy, że nad inną produkcją o bardzo podobnej tematyce pracuje też od kilku miesięcy Władysław Pasikowski. Jego “Krucha chwała” również będzie inspirowana historią Dywizjonu 303, jakkolwiek opowiadać będzie o fikcyjnych bohaterach. W roli głównej wystąpić ma Maciej Stuhr, obok którego zagra między innymi Bogusław Linda.

Polscy lotnicy pojawili się wcześniej m.in. w “Bitwie o Anglię” z 1969 roku i “Ciemnoniebieskim świecie” z 2001 roku, ale nigdy wcześniej nie doczekali się filmu fabularnego w całości im poświęconego.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (1)

Jedna odpowiedź do “Reżyser “Bogów” nakręci film o lotnikach z Dywizjonu 303”

  1. Co do Pasikowskiego to dużych oporów nie mam, ale pozostali dwaj panowie, moim skromnym zdaniem, to nie jest najlepszy pomysł. Stuhr na pewno i nie mam tu na myśli jego występu w Pokłosiu. Co do obu produkcji, to mam nadzieję, że nie będą to gnioty pokroju Bitwy Warszawskiej czy Wiedeńskiej, a przedstawieni lotnicy nie będą tylko bohaterami, ale także ludźmi z ich zaletami i wadami. Obawy wynikają z tego, że mamy problem z przedstawianiem naszej historii bez zadęcia. Osobiście chętnie zobaczyłbym ekranizację przygód Jana Zumbacha, który był bohaterem wojennym, ale też przemytnikiem i najemnikiem. Tyle, że zapewne taki film zostałby z marszu okrzyknięty antypolskim i bluźnierczym. Polecam wspomnienia Zumbacha – niezła rozrywka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...