REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Architektura może być fascynująca. Nie wierzysz? Sprawdź ten kanał

Jeszcze do niedawna świat architektury jawił mi się jako rzecz równie zajmująca, co etnografia wsi polskiej. Jeszcze do niedawna nie miałem o niej bladego pojęcia, ale w ogóle nie zależało mi na zmianie tego stanu rzeczy. Jeszcze do niedawna nie znałem kanału „Architecture is a good idea” Radosława Gajdy.

06.02.2015
20:01
Architektura może być fascynująca. Nie wierzysz? Sprawdź ten kanał
REKLAMA
REKLAMA

Bo i cóż interesującego może być w wykończeniach budynków? Jedne są bardziej udane, inne mniej, ale żeby się tym zaraz pasjonować? Pewnie, da się, wszystkim można się ekscytować, ale akurat ten temat nigdy nie wydawał mi się szczególnie warty zachodu. Do tego stopnia, że gdy już natknąłem się na youtube'owy kanał „Architecture is a good idea” jedynie z obowiązku zapisałem go w zakładach przeglądarki, choć ze świadomością, że najpewniej sczeźnie tam, zapomniany i zignorowany. Traf chciał, że kilka tygodni później postanowiłem pozbyć się zbędnych linków i artykułów skazanych na wieczne nieprzeczytanie i przed usunięciem tego kanału postanowiłem dać mu jedną, jedyną szansę. I wsiąknąłem.

Jeżeli mieliście w życiu trochę szczęścia, na pewno spotkaliście na swej drodze osoby, które potrafiły opowiadać o swoich pasjach w sposób tak żywy i atrakcyjny, że nie było wyjścia – choćbyście mieli gdzieś to, o czym mówiły - słuchaliście z ogromnym zainteresowaniem. Prowadzący „Architecture is a good idea” Radosław Gajda jest właśnie takim człowiekiem. Jeżeli akurat nie jest się fanatykiem architektury, to początkowo ów kanał ogląda się jedynie ze względu na osobę prowadzącego. Eleganckiego, charyzmatycznego, mówiącego ze swadą i nierzadko z przyjemnym, nienachalnym humorem.

Bardzo szybko jednak „Architecture is a good idea” zaczyna się oglądać także dla tematyki. Gajda, z wykształcenia – jak łatwo można się domyślić – architekt, bierze na tapetę zagadnienia tak ciekawe i intrygujące, że nie sposób nie dać się wciągnąć jego produkcjom. Mamy więc na przykład omówione najciekawsze przykłady architektury światowej oraz polskiej, jak na przykład najsłynniejsze drapacze chmur – Empire State Building czy Taipei 101, albo polskie starówki. Oklepane? Może chcecie widzieć na przykład jakie świetlne triki stosują architekci i do czego one służą? Albo jak prezentuje się choinka z inżynierskiego punktu widzenia? Lub w jaki sposób można przechytrzyć albo oswoić grawitację? A może ciekawi was, jaki wynalazek sprawił, że windy stały się bezpieczne? To tylko kilka pytań, na których odpowiedzi poznacie dzięki kanałowi „Architecture is a good idea”.

A to wcale nie wszystko, bowiem Radosław Gajda wziął się też za... fikcyjną architekturę, znaną z popkultury. Dzięki temu można się dowiedzieć czemu architektura znanego z „Igrzysk śmierci” Panem wygląda tak, a nie inaczej, czyli jak za pomocą architektonicznych skojarzeń przedstawiona została dystopijna rzeczywistość w filmie. Na razie dostępny jest tylko jeden film tego typu, ale mam nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne.

Na kanale znajdują się w tej chwili w sumie 42 filmy, podzielone na dwie kategorie. Pierwsza skupiona jest stricte na architekturze i urbanistyce, w drugiej poruszane są tematy architekturze bliskie, jak sztuka, nauka czy technika – w tym takie tematy jak przykład co to jest rokoko albo jaki jest najdroższy obraz 2014 roku i na czym polega jego fenomen. Każdy z tych filmów to pigułka konkretnej wiedzy, zaserwowana w przystępny i ciekawy sposób w pięć minut.

REKLAMA

„Architecture is a good idea” to zdecydowanie najlepsze odkrycie na polskim YouTube, jakiego dokonałem w ostatnich miesiącach. Fantastyczny, stale rozwijany i udoskonalany program, który – jak na poziom, z jakim jest realizowany – nie cieszy się niestety zbyt dużą popularnością. Najwyższy czas, by to zmienić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA