YouTube to nie tylko śmieszkowanie przed kamerą

YouTube 05.02.2015
YouTube to nie tylko śmieszkowanie przed kamerą

YouTube to nie tylko śmieszkowanie przed kamerą

Wielu internautów deprecjonuje wartość YouTube i działalność youtuberów, twierdząc, że ta sfera Internetu ogranicza się do śmiesznych filmików. Komentarze, które odnoszą się do zarobków internetowych osobowości czy ich działalności pełne są negatywnych opinii. Polski YouTube to bardzo kontrowersyjne środowisko – niektórzy użytkownicy budują milionowe społeczności fanów skupionych wokół youtuberów, inni internauci twierdzą, że na rodzimym poletku nie ma żadnych wartościowych treści. Ci ostatni niech przekonają się, jak bardzo mogą się mylić.

Radek Kotarski, twórca kanału Polimaty, w którym w przystępny i interesujący sposób wyjaśnia widzom różne pojęcia, zagadnienia oscylujące wokół tematyk naukowej i historycznej, opublikował dziś post, pokazujący, że działalność youtuberów naprawdę może być przydatna. Że to nie tylko “głupie filmiki”, a także treści wartościowe.

Jakiś czas temu Kotarski na swoim kanale opublikował odcinek, dotyczący udaru mózgu. Dziś dostał wiadomość od fana, który wyjaśnia, że to właśnie dzięki temu wideo rozpoznał pierwsze objawy choroby i zaczął leczenie.

Post użytkownika Polimaty.

List od widza to głos pokazujący, że YouTube ma wpływ na wielu młodych ludzi, którzy to właśnie w serwisie wideo spędzają swój wolny czas. Zresztą dane mówią same za siebie. Według ostatniego badania IRCenter, które zostało przeprowadzone w ubiegłym roku, wynika, że YouTube jest najpopularniejszym medium wśród aktywnych internautów. 92% badanych korzysta z YouTube przynajmniej raz w miesiącu.

Popadanie w patos i melancholię na pewno nie przysporzy youtuberom więcej fanów, ale warto czasem przychylniejszym okiem spojrzeć na niektóre treści. Jasne, są wśród nich i te niewarte polecenia, ale są też takie, które bronią się jakością zarówno merytoryczną jak i sposobem przygotowania. Ale są i takie, które mogą mieć istotny wpływ na nasze życie. Nawet, jeżeli mają charakter rozrywkowy. Bo rozrywka niekoniecznie musi oznaczać głupie śmieszkowanie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (8)

8 odpowiedzi na “YouTube to nie tylko śmieszkowanie przed kamerą”

 1. Oglądam go od kiedy jeden z pierwszych jego filmów był na joemonster. Ma lepsze i gorsze odcinki, ale zawsze perfekcyjnie przygotowane i zawsze wartościowe. Jest jednym z tych youtubowych autorów który nie razi mnie jak występuje w innych mediach, a nawet bardzo się z tego cieszę, bo jako jeden z nielicznych (nawet w skali mediów ogólnie) zasługuje na zauważenie.

  • Nie musisz. Uważam po prostu, że głupio jest generalizować, a wiele osób wrzuca wszystkich youtuberów do jednego wora.

  • Fajne zagadnienie.

   Chociaż od razu razi mnie słowo „bezwartościowość”. Momijając fakt, że na prawdę trzeba nie znać YT, żeby uważać go jedynie za serwis ze śmiesznymi filmikami typu „20XX fail compilation”, to nawet takie materiały niosą w sobie pewną treść, informację. Ja chyba nie uważam treści i informacji za coś bezwartościowego, choć w kontekście filmików z przewracającymi się ludźmi bardziej od wideo interesują mnie reakcje osób je oglądających.

   Czy rozrywka jest bezwartościowa?
   Przypominając sobie pewne fakty na temat neurobiologii, skłaniam się do wersji, że nie, za punkt odniesienia uznając mózg, dla którego rozrywka zdaje się pożądaną forma aktywności.
   (Jak piszę głupoty to proszę mnie wyśmiać, bo moja śmiałość w wypowiadaniu się w tym temacie nie jest proporcjonalna do wiedzy. Chcę zimny prysznic)

   Zakładając, że historia w mailu jest prawdziwa, to po przeczytaniu zdania „Jeden email i mamy zmienić poglądy na temat bezwartościowości youtuba?” można uznać, że pomoc w uratowaniu życia wydaje się czymś bezwartościowym, nieważnym.


   Chyba jakoś dziwnie piszę. Nieluzacko. Ciekawe, kiedy zacznę pisać konkretnie. Lubię ślizgać się po temacie. Bez sensu.

   • Mogę się z Tobą nawet zgodzić :)

    A o wartościowości czegoś świadczy test zniknięcia.
    Czy gdyby youtube zniknęło to ludzie by odczuli tą stratę? Ja – nie.
    Ale nie mówię, że inni nie mieliby inaczej.

 2. Takie pokolenie które faworyzuje wszędobylską “bekę”, a co nią nie jest jest moherowe, zbyt poważne, trumienne. Spowodowane jest to oddanie głosu zbyt młodym dzieciom, które kreują świat obecnie, to właśnie technologia dała dzieciom możliwość wypowiedzenia się. Znana jest ogólna niechęć dzieci do osób starszych a co za tym idzie wszystkiego co ze starszymi od siebie. Kiedyś w wieku 19 lat chłopaczek trafiał do wojska, w wieku 21 lat był już facetem, dzisiaj 28 latki często nadal psychike mają dziecięcą, rozpieszczeni do granic możliwości. Niezdolni do wysiłku fizycznego bez wspomagaczy, często wszystko robią na skróty. Z niedojrzałością idzie w parze chęć beztroskiego bawienia się do późniejszego wieku niż kiedyś. Szkoda że często czyimś kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...