Z Dupy, czyli humor dla gimbazy, którego się wstydzimy?

YouTube 13.11.2014
Z Dupy, czyli humor dla gimbazy, którego się wstydzimy?

Z Dupy, czyli humor dla gimbazy, którego się wstydzimy?

Z Dupy to kanał na YouTubie tworzony przez Maćka Dąbrowskiego. Kanał niebanalny, bo taki, który choć jak sam sugeruje jest do bani, zyskuje coraz większą popularność w Internecie. Obecnie Z Dupy (śmieję się, ilekroć piszę tę nazwę, jest bardziej absurdalna niż Abstrachuje) ma ponad 300 tys. subskrybentów i kilkadziesiąt filmów za sobą. O co chodzi w Z Dupy i dlaczego Maciej stał się tak popularny?

Mimo że od wielu lat związany był z telewizją, dopiero jego własny kanał na YouTubie przysporzył mu sławy. Dotychczas pracował z gwiazdami show-biznesu, np. z Szymonem Majewskim i wylansował niektóre telewizyjne postaci, takie jak Bilguun Ariunbaatar, czyli “Bill”, który znany jest widzom z telewizyjnego programu “Szymon Majewski Show”. Nigdy jednak Maciej nie był tak popularny jak teraz. Swoją internetową działalność rozpoczął niecały rok temu, w maju odnotował ok. 100 tys. subskrybentów, a dziś uwielbiają go setki tysięcy osób.

Człowiek Warga w Internecie dzieli się nie tylko swoimi przemyśleniami na temat otaczającej go (i nas) rzeczywistości, ale także czteroletnim synkiem i żoną, której zazdroszczą mu koledzy i widzowie.

Humor Z Dupy to jedna z najbardziej dyskusyjnych rzeczy, jakie spotkałam w Internecie. Pamiętam, jak trafiłam na niego dopiero, gdy rozpoczynał swoją youtube’ową karierę. Znajdowały się tam może cztery filmiki, w których jakiś wytatuowany świr (tak wtedy pomyślałam, jak babcię kocham) opowiadał o różnych nowinkach ze świata mediów czy stricte Internetu. Śmiał się niepokojąco z różnych absurdów, sam popadając w kolejne.

Gówno, dupa, penis, dowcipy odwołujące się do seksu we wszelkich odmianach to jest jego chleb powszedni, on tym się karmi. Gdyby spotkał cię na ulicy z brodą ubrudzoną jogurtem, dobrze wiesz, co byś usłyszał. Na pewno nie podałby ci chusteczki.

Maciej Dąbrowski lubuje się we wszelkich ohydztwach, parszywych określeniach, chamstwie, wulgarnych żartach i mało smacznych opisach. Niektórzy określiliby go mianem prostaka. A ja, choć rozumiem ich punkt widzenia, śmieję się z jego programu. Z Dupy to coś, z czego chichoczemy w domowym zaciszu, mając świadomość, że niektórych naszych odruchów powinniśmy się wstydzić. I to właśnie jest w kanale Maćka najlepsze. Jego humor obnaża większość nas samych. Nas, którzy zarzekając się, że tak naprawdę nie bawią ich te obleśne i żenujące żarty, z rozbawieniem odpalają kolejny filmik Człowieka Wargi.

Z Dupy, odbierany jako humor dla gimbazy, którego powinniśmy się wstydzić, jest tak naprawdę niezłą satyrą na rzeczywistość. Jasne, momentami dość prostą i wulgarną, ale ta konwencja świetnie się sprawdza. Ugrzeczniony Człowiek Warga byłby nudny, poza tym, jak taki świr mógłby zachowywać się inaczej (po trzydziestym odcinku dalej tak o nim myślę i w tej materii raczej nic się nie zmieni)?

Niech miarą jego sukcesu będzie grupa hejterów, uznająca go za idiotę. Dobrze wiemy, że ich też śmieszą sztuczne penisy. Może po prostu nie chcą ich oglądać na ekranie? Nie chcę się upierać, że obrażanie się na ten humor i taką estetykę oznacza ich niezrozumienie, nie. Ale doskonale rozumiem, że przyznanie się do lubienia Z Dupy może budzić politowanie ze strony niektórych osób i spowodować wrzucenie nas do wora z mało inteligentnymi gorylami. Bywa, że Z Dupy momentami żenuje, ale w gruncie rzeczy Maciek Dąbrowski wydaje się być po prostu pozytywnie zakręconym gościem, jakkolwiek używać tego określenia nie cierpię. A na pewno gościem z łbem na karku, który wie, jak spodobać się pragnącej rozrywki gawiedzi. Sub!

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (51)

51 odpowiedzi na “Z Dupy, czyli humor dla gimbazy, którego się wstydzimy?”

 1. Puściłem z ciekawości i wytrzymałem całe 3 sekundy. Nie, ten humor mnie nie bawi. Nawet pokryjemu w domu. Chyba jestem na to za głupi.

 2. “Dąbro” powiedział kiedyś fajne zdanie, które brzmiało mniej więcej tak: “Inteligenty odbiorca wyniesie z mojego programu coś więcej niż tylko wulgaryzmy i kawały gimbazjalne”. Maciek w swoim programie bardzo często porusza fajne, często niezauważalne dla przeciętnego odbiorcy, treści z popkultury. W programie “Z Dupy” mozńa bardzo często spotkać się z nawiązaniem do znanych filmów, jak np. K-Pax, lub również do awangardowych zespołów muzycznych z “Die Antwoord” na czele. Na koniec chciałbym zwrócić się do Pani Joanny. Pani Redaktor, proszę się lepiej zapoznać z danym programem, przed wyrażeniem dłuższej opinii na jego temat, bo, że “warga” opowiada o penisach to wszyscy wiemy, a o kwestiach wspomnianych przeze mnie powyżej, nie każdy “Gimbus” może mieć pojęcie.

  • Mam wrażenie, że tytuł wszystkim zafundował klapki na oczach. Moja ocena Z Dupy jest przecież ostatecznie pozytywna i zauważyłam, że program jest satyryczny, a nie skierowany do samych tępaków, których bawią tylko żarty analne i nic poza tym. A jaka jest specyfika programu też nie każdy wie, jak można wnosić po komentarzach niektórzy pierwszy raz o tym słyszą, więc i jej formę należy przybliżyć.

   • Jesteś kretynką i obrażasz nieświadomie za dużo ludzi. Ja pisząc artykuł, który zobaczy tak dużo osób pomyślałbym ze 2 razy, poza tym twoje stwierdzenia opierają się na stereotypach i błędnej ideologii podobnej do katolickiej w stylu “to niestosowne żeby ktoś mówił w obraźliwym języku w kierunku młodzieży”. Nie chce mi się więcej pisać ale takim czymś mnie po prostu wkurwiłaś, podobnie dużą część użytkowników, więc wypierdalaj…

   • Powyzszy komentarz wlasnie swiadczy i tym dla kogo to jest proram – gimbus który nie potrafi czytać ze zrozumieniem krytykuje autorkę tekstu, która chwali przecież prgram. A BT awangardowy to nie jest Die Antwoord” tylko John Cage albo Penderecki.

 3. Z dupy jest dobre. Szkoda, ze udostepnilas pierwszy odcinek zamiast najnowszego, bo jest duża rożnica w jakosci. Zawsze na poczatku wychodzi najgorzej

 4. Jolka, Jolka bój się Boga. Promować takie gówno na łamach poczytnego serwisu. Ech… Rozumiem, jak to mówią “klepanie się po pleckach ludzi z branży” ale wiesz, o tym co Ciebie śmieszy pisać tutaj? Dowal jeszcze nagie selfusie na insta a zostaniesz moją gwiazdą numero uno w sieci a.d. 2014. To nie jest promowanie kultury, to nie jest promowanie dobrego kału tzn. kanału, to nie jest promowanie wartościowego człowieka w społecznych kategoriach. Rozumiem, internet, gimbaza, nie dla każdego i inne z dupy wyjęte powody. I jak teraz żyć i czytać Twoje artykuły gdy pod rozczochraną kołacze się jedna wizja: Jolka oglądająca kanał Maćka i rycząca ze śmiechu do monitora… Rżenie z bąków puszczanych w kinie to że nu a ale przed monitorem to już nie. Fcuk. Oby śmieszył Cię mój komentarz bo k…a skasują konto na disqusie. Na konie c powiem w tajemnicy, że turlam się po podłodze ze śmiechu przy bluzgach na filmach Kevina Smitha i wszyscy się na mnie dziwnie paczą… Nie znacie się palanty. Aby zrozumieć trzema mieć studia… ukończone.

  • Cebuliz w czystej postaci odnoszący do poziomu intelektualnego na papierze. Szczerze nie jeden gimnazjalista lub tez inny licencjat/ docent/ magister lub itp… nie różni się niczym od kogoś innego. Ale jeżeli rażą Cię żarty Pana Macieja świadczy to tylko o Pana poziomie dystansu do danych spraw I tematów wymienianych przez w/w Pana Wargę. Miłego wieczoru

   • Panowie, panowie coś jest nie tak. Jak oglądacie z dupy to rozumiecie aluzje, ironie, podteksty, niedopowiedzenia, oczywistości, nawiązania, porównania i inne wymyki. Gdy lekko stronniczy nabijają się z Kotarskiego ile wlezie to też rozumiecie dlaczego to robią. Jak Maciek daje abstachujom popalić to jest to ok. Ale już komentarz zwykłego zjadacza treści z sieci to zabolał i poczuliście zapach po którym się płacze. No proszę was. Nie jest to może dopracowana wypowiedź ale na Boga – nie mówcie, że twórca treści to guru a bardziej wysilone czy tam silące się na coś tam komentarze pod nim to polska b, czosnek i słoma z butów. Jesteście pewni, że trzeba wam wytłumaczyć co poeta miał na myśli jak krowie na rowie? Czy musi to być tak precyzyjnie napisane abyście nie mieli absolutnie żadnych wątpliwości co ktoś chciał przekazać? Bo ja Twoje zdanko o wykształceniu to złapałem… A może jednak nie.
    Na koniec dodam, że za (kra) nie mam dystansu i (kra) wam wszystkim w (kra) ;).

    • Ciekawa nazwa, ma się odnosić do poziomu wykształcenia? Bo chyba nie do intelektu, kreuje się pan na człowieka obytego, na poziomie, z klasą, bżydzącego się chamstwem, buractwem i prostactwem a sam “żuca pan mięsem” naprawdę godne pogratulowania.

    • Tak na marginesie, to ta wypowiedź miała by jakiś sens, gdyby nie fakt że warga, jedzie wszystkich do dokoła a naj bardziej w sumie siebie. Teraz się zastanawiam czy obejrzał pan coś więcej niż moment do pierwszego przekleństwa i stwierdził pan że “uwłacza to pańskiej inteligencji”.

     • Tak wiem powinienem odwołać się do swojej wypowiedzi mój błąd, “przepraszam nie krzywdźcie”

  • a Ty do Joanki czy Jo’olki?

   A ja sie turlam ze śmiechu z różnych rzeczy i nie bede ich ubierał w słowa.
   Bez studiów; nawet nierozpoczętych. Nawet nie napiszę kurwa, by nie wyjść na Frustrata.

   Jak Ci sie nie podoba to Wypierdalaj, lista -3.

 5. mnie też bawił, na samym początku. gdy przypadkiem trafiłam na jego kanał pomyślałam, że jest nietuzinkowy a to jego specyficzne poczucie humoru podobało mi się, co się zmieniło? jako osoba, która obejrzała wszystkie jego filmiki zauważyłam, że zmienił grupę docelową,i teraz nie da się tego oglądać, 30letni facet, który na siłę próbuje być jak gimnazjalista.

 6. Mnie się wydaje, że zamysł tego wszystkiego jest taki, że to ma wyglądać jak durny program dla gimbów, a tak naprawdę jest to świetna satyra z całego otoczenia i zdecydowanie mniej osób zauważy prawdziwy humor całokształtu. To jak Warga celnie punktuje wszystko co jest dookoła nas, jest w tym wszystkim najpiękniejsze. Patrzcie między wierszami. Nie dość, że kupa śmiechu z tego co ten gość odwala, to jeszcze tyle prawdy w tym.

 7. Mnie opętał “latkowskim vs abw” Apple Best Workers , tłok jak w dupie Piaska – Mistrz. Świetny artykuł pani Joanno. Akurat ja nie jestem z tych co się wstydzą takiego poczucia humoru i sam często jak z rękawa sypę takim dowcipem w zależności od sytuacji. Zawsze budzi to salwę śmiechu również wśród tych “ułożonych” znajomych. A czasem nawet im się wypsnie cos ostrego… Tak że podpisuję się obiema rękami że chyba w większości z nas to gdzieś uśpione siedzi. A Maciek na jutubsa z tym wypłynął i chwała mu za to.

 8. Z Dupy jest w mojej opinii najlepiej od strony technicznej zrobionym kanałem na youtubie. Bardzo dobry montaż, świetna muzyka. Widać, że pan Maciej poświęca sporo czasu na stworzenie naprawdę dopracowanego programu.

 9. Mnie ta formuła bardzo przypadła do gustu bo tak naprawdę jest to forma tak naprawdę dobrze nam znana w nieoficjalnych relacjach. Szczera i luźna do bólu. Wardze należy się duży punkt za kojarzenie faktów i ubierania całości w nieprzeciętny humor.

 10. Ja tam uwielbiam z dupy :) i tak naprawdę nie jest wcale humorem dla gimbazjuszy, bo większość z nich go nie rozumie :) wystarczy podejść z odrobiną dystansu

 11. Kanał jest dobry i mimo ponad 30 odcinków dalej mnie śmieszy. Oglądam innych youtuberów ale po kilkunastu odcinkach odnosiłam wrażenie, że się wypalają i przestają mnie ciekawić i śmieszyć. Maciek oby tak dalej ;)

 12. “Maciej Dąbrowski lubuje się we wszelkich ohydztwach, parszywych określeniach, chamstwie, wulgarnych żartach i mało smacznych opisach. Niektórzy określiliby go mianem prostaka.”

  Dlatego nie jestem w stanie znieść nawet jednego odcinka – powyższy cytat z artykułu idealnie obrazuje moje myśli na ten temat.

  Sam autor kanału w YouTube wydaje mi się bardzo obliczonym na oglądalność, którą chce osiągnąć. Przecież inteligentna mowa się nie sprzeda, natomiast jak by to powiedzieli we Włatcach Móch – “ku**a, dupa, gówno, cycki” przyciągną sporą część gimnazjalną i spółkę, zatem oglądalność rośnie. O to przecież chodzi :-)

  Może i jestem starym piernikiem, niech on sobie ten kanał prowadzi i OK, jednak dla mnie to takie gadanie alternatywnego kolesia, niedostosowanego do codziennej rzeczywistości i społeczeństwa.

 13. Ja uważam, że ”Z dupy” jest mądrym programem. Może nazwa sugeruje coś głupiego, ale w samym programie jest wiele mądrych rzeczy. Kiedyś Maciek powiedział: ,,Jak murzyn umiera na Ebolę nie ma skandali, a jak psa mają uśpić to afera na pół Europy” czy coś w tym stylu. I jak powiedział w jakimś wywiadzie (Z Machałą bodajże?) mądry widz wyłapie z programu mądre rzeczy. To nie tylko żarty erotyczne, ale też PRZEKAZ. Nie sugerujmy się nazwą. Ona nic nam nie powie. Sugerujmy się tekstem, scenariuszem, słowami. A od Abstrachujów proszę się odczepić. Fragment: ,,śmieję się, ilekroć piszę tę nazwę, jest bardziej absurdalna niż Abstrachuje” , bo ich film pt. ”Gdyby politycy i media mówili prawdę” lub ”jak tyrać dzieci” ujawnia całą prawdę. I nie wiem, czy Pani Joanna wie, ale fragment:
  Gówno, dupa, penis, dowcipy odwołujące się do seksu we wszelkich odmianach to jest jego chleb powszedni, on tym się karmi. Gdyby spotkał cię na ulicy z brodą ubrudzoną jogurtem, dobrze wiesz, co byś usłyszał. Na pewno nie podałby ci chusteczki.
  Zrealizował w…chyba 35 odcinku.
  Po prostu trzeba umieć wyłapać mądre rzeczy.

 14. Jak wiadomo przekaz może mieć różną postać.
  “Warga” to owoc naszej dzisiejszej rzeczywistości, edukacji oraz “wolności” i robi to po mistrzowsku. Zapotrzebowanie na wulgaryzmy jest spore. Więc mamy osobę odpowiednią na odpowiednim stanowisku o odpowiednim przekazie i kwalifikacjach. Sam go lubię ale przeraża mnie fakt , ze ta forma może stać się w niedalekich czasach przekazem standardowym.eh… Będzie masę naśladowców. Witamy w idiokracji a może raczej w idiokreacji. Tylko trzeba sobie zadać pytanie: czy tak ma wyglądać nasza komunikacja i przekaz? Chyba tak. już drugi Adam Mickiewicz nam się raczej nie narodzi, wiec…
  Świat jest, jaki jest. Z dupy! A raczej do dupy. ;)

 15. Poemat hejtu niczym atak terrorystyczny. Miliardy osób go w tym momencie znienawidził… Prwada? NIE!
  Wypisują jakieś bzdury na publicznym forum. Czepianie sie, hejcenie czy jak zwą to zwą cholernie łatwe, a zrobienie takiego czegoś samemu już nie zbyt? Przedstawiam idealne rozwiązanie!
  To jest internet, tu zasadniczo każdy znajdzie to co mu sie podoba i to co sie nie podoba.
  Nikt ci nie każe tego ogladać. A jak nie każe to nie musisz.
  Dwa zachowaj opinie dla siebie (poniewaz jest twoją osobistą opinią i inni mają to gdzieś co uważasz)
  Troche honoru albo reszki godności a nie posuwanie sie do wylewania sie przez internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...