Nicki Minaj dostała po łapach za “nazistowski” teledysk

Muzyka 12.11.2014
Nicki Minaj dostała po łapach za “nazistowski” teledysk

Nicki Minaj dostała po łapach za “nazistowski” teledysk

7-go listopada na YouTube ukazał się teledysk do singla Only, który pochodzi z najnowszej płyty (“The Pinkprint”) Nicki Minaj. Tekst do piosenki z pewnością nie należy do “najnormalniejszych”, ale nikt się tego nie czepia, bo przecież w nikogo nie uderza, a poza tym jak zwykle jest autoironiczny, co wpisuje się w styl artystki. Gorzej sprawa wygląda z animowanym klipem, który – według wielu – promuje nazizm. Internet się rozhulał, hejty poleciały, Minaj musiała przeprosić. Tylko za co?

Only wyraźnie odnosi się do totalitaryzmu i działań zbrojnych, które od razu przywodzą na myśl działania nazistów. To natychmiast wzbudziło sprzeciw Ligi Przeciwko Zniesławieniu (organizacja żydowska), która oskarżyła artystkę o propagowanie nazizmu. Tylko czy faktycznie czerwone opaski na ramionach i pokazanie armii w czarnych strojach i maskach musi oznaczać “propagowanie” nazizmu? Niesmaczne to, ale nie przesadzałbym z reakcją. Oczywiście Nicki Minaj już zdążyła przeprosić, natomiast reżyser teledysku wprost przeciwnie. Jeff Osbourne nie zamierza nikogo za swoją pracę przepraszać, moim zdaniem ma rację.

75 lat po wybuchu II WŚ świat nadal jest uczulony na jakiekolwiek nawiązanie do symboli hitlerowskich, co natychmiast nazywa propagowaniem zbrodniczej ideologii i namawiania do antysemityzmu. Jeff Osbourne zresztą słusznie broni swojego dzieła i tłumaczy, że elementy takie jak stroje, broń i pojazdy są wytworem świata po 1945 roku i nie mają nic wspólnego z III Rzeszą. Uważam też, że Nicki Minaj popełnia błąd przepraszając za Only. Nie ma tutaj za co przepraszać.

nicki minaj teledysk only

Jednak jej reakcja i reżysera prowadzi do dwóch wniosków. Albo Minaj nie widziała teledysku przed wypuszczeniem i dopiero widząc reakcję ludzi zdała sobie sprawę ze swojego “błędu”, albo – co jest bardzie realne – to wszystko jest zaplanowaną akcją. Z marketingowego puntku widzenia Minaj powinna przeprosić, natomiast reżyser już niekoniecznie, bo w końcu jego dzieło i tak ma twarz piosenkarki i to z nią Only wszyscy będą je utożsamiać. Minaj nawet usprawiedliwiała estetykę klipu inspirowaniem się “Sin City” oraz kreskówką “Metalocalypse”, chociaż ja niespecjalnie to dostrzegam.

Abraham H. Foxman (prezes Ligi Przeciwko Zniesławieniu) oprócz tego, że uderza w nazistowski klimat teledysku, wskazuje jeszcze na brak taktu, ponieważ premiera klipu zbiegła się z z 76-tą rocznicą wydarzeń z “Nocy kryształowej”. Cóż, nie sądzę, żeby ktokolwiek z ekipy Minaj specjalnie popełnił ten błąd taktyczny, ale z pewnością to dosyć nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Oskarżenia Foxmana i innych sprowadzają się właściwie do tego, że klipy podobne do Only trywializują Holokaust i są obraźliwe dla Żydów, którzy przeżyli tragiczne wydarzenia z II WŚ.

nicki minaj only nazistowski teledysk

Te reakcje rozumiem, ale kompletnie nie rozumiem oburzenia tych, których Holokaust w ogóle nie dotyczył. Świat jest bardzo wyczulony na punkcie Hitlera i jego zbrodniczych czynów, ale już odwoływanie się do komunistycznych ideologii i stalinizmu jest przeważnie w porządku. Nie muszę chyba nikomu przypominać, że Stalin nie był “gorszy” w mordowaniu milionów od Hitlera, a jakoś na Zachodzie założenie w klipie opaski z sierpem i młotem nie powoduje zbyt wielkiego szumu. Wracając jednak do Only, w teledysku nie widzę żadnego propagowania nazistowskiej ideologii, ani gloryfikowania jej. Widzę za to dominację na rynku muzycznym Nicki Minaj, która umie w doskonały sposób sprzedawać swoją autoironię, seksapil i tym samym przyciągać uwagę. Raperka robi to zdecydowanie lepiej niż Miley Cyrus, która wygląda przy niej na szczeniaczka chihuahua udającego dorosłego dobermana. Nicki Minaj swoim stylem idzie w “hardcore” i szokuje w sposób niezwykle precyzyjny i przemyślany. Nie mogę się doczekać co raperka jeszcze nam pokaże.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (14)

14 odpowiedzi na “Nicki Minaj dostała po łapach za “nazistowski” teledysk”

 1. Psychiatra rysuje kółko na kartce i i pyta pacjenta co widzi.
  – D.pę! – odpowiada pacjent.
  Psychiatra rysuje kwadrat na kartce i pyta pacjenta co widzi.
  – D.pę!
  Psychiatra rysuje dwie kreski na kartce i pyta pacjenta co widzi.
  – D.pę! – po raz kolejny odpowiada pacjent.
  Pan jest zboczony – diagnozuje lekarz.
  – Ja!? – oburzył się pacjent. – A kto mi rysował te bezeceństwa!?

  Mam nadzieję, że każdy łapie aluzję do tych co widzą to co rzekomo widzą w tej animacji.

  • Ależ czepił. Żydzi do Watersa o dmuchaną helem świnię z gwiazdą davida (czy kogośtam) latajacą na jego koncertach. Przynajmniej oficjalnie, bo pewnie ‘ten cały’ ruch BDS (Boycott, Divestment and Sanctions) różnym Foxmanom nie pasuje w ich koszerny smak.

 2. Niby gdzie odwoływanie się do stalinizmu jest w porządku? Jak się Żiżek zachwycił ocaleniem przez Józefa S. klasycznego humanizmu, to mu do tej pory to wypominają.

  Jest po prostu tak, że krytycy nazizmu czy stalinizmu są zwykle prostakami, których argumenty mają złożoność cepa. Nie jest to dziwne, bo przecież nie trzeba się starać – każdy wie, co że Hitler i Stalin to zło.

  Tyle że i krytyka zła musi być przeprowadzona na jakimś poziomie, w przeciwnym wypadku będzie tylko mierną krytyką. Płacz, że coś jest “obraźliwe dla Żydów” to właśnie przykład takiej miernej krytyki.

  • Cyt “Tyle że i krytyka zła musi być przeprowadzona na jakimś poziomie, w przeciwnym wypadku będzie tylko mierną krytyką.”

   Tzn jak krytykujemy ch…jowy jogurt to powinnismy napisac np “wspanaly zapach nie zastepuje nam ulomnosci cierpkiego smaku ktory jest niewystarczajacy dla nieco bardziej wyrafinowanego smakosza”? A nie moge po prostu napisac ze tenze jogurt ma wyjatkowo ohydny smak i konsystencje piasku? To bedzie za slabe dla ludzi tak wg twojej teorii? Oni nie pokapuja czy ty tego nie odbierasz? Ja pier….. do kogo ja wogole pisze.

   • Ty chyba nie pojmujesz czym jest krytyka, mylisz to z “opinią szeregowego internauty”. Krytyka zawsze wiąże się z intelektualnym wysiłkiem. Krytyka nie oznacza też z konieczności “potępienia”. Poza tym, między grafomanią, którą przedstawiłeś w powyższym przykładzie, a opinią – też przepaść wielka.

    • Grafomania jest pisanie ze Stalin czy Hitler pomimo wszystkich swoich wad byli chcieli dobrze ale im nie wyszlo. To taka krotka recenzja ich zyciorysow.

 3. Tekst wygląda jakby ktoś włączył generator rymów i zaznaczył opcję słownika “nigga” sensu w tym nie ma, teledysk może byłby fajny gdyby szło za tym jakieś przesłanie.

 4. Czy tak wygląda tekst typowej dzisiejszej “piosenki”? Daję przykład pierwszej części “śpiewanej” przez Minaj (swoją drogą melodia jest iście wybitna, 4 nuty powtarzane przez 5 minut):
  “Yo, I never fucked Wayne, I never fucked Drake
  On my life, man, fuck’s sake
  If I did I menage with ’em and let ’em eat my ass like a cupcake
  My man full, he just ate, I don’t duck nobody but tape
  Yeah, that was a set up for a punchline on duct tape
  Worried ’bout if my butt’s fake
  Worry ’bout yall niggas, us straight
  These girls are my sons, John and Kate plus eight
  When I walk in, sit up straight, I don’t give a fuck if I was late
  Dinner with my man on a G5 is my idea of an update
  Hut one, hut two, big bitties, big butt too
  Fuck with them real niggas who don’t tell niggas what they up to
  Had to show bitches where the top is, ring finger where the rock is
  These hoes couldn’t test me even if their name was pop quiz
  Bad bitches who I fuck with, mad bitches we don’t fuck with
  I don’t fuck with them chickens unless they last name is cutlet
  Let it soak in like seasonin’
  And tell ’em, tell ’em blow me, Lance Stephenson”

  Małe podsumowanie tworu: 8xfuck, 4xbitch, 3xnigga, 2xbutt. Boże, dodatkowo te zdanie z końca artykułu “Nie mogę się doczekać co raperka jeszcze nam pokaże.” Raperka? Nie możesz się doczekać?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...