Prawdopodobnie najlepszy polski serial ostatnich lat. “Wataha” – recenzja sPlay

Seriale 12.10.2014
Prawdopodobnie najlepszy polski serial ostatnich lat. “Wataha” – recenzja sPlay

Prawdopodobnie najlepszy polski serial ostatnich lat. “Wataha” – recenzja sPlay

Wreszcie się doczekaliśmy – polski serial “Wataha” zadebiutuje dziś na antenie HBO (aktualnie serial dostępny jest już na HBO GO). Oczekiwania były spore – nawet jeżeli niewielu spodziewało się, że dorówna poziomem “Detektywowi” czy “Grze o Tron”, to jednak ta produkcja nie mogła zejść poniżej pewnego, wysokiego poziomu. I nie tylko nie zeszła, ale momentami wręcz zbliża się światowej czołówki. 

“Wataha” to sześcioodcinkowy miniserial, który wciela w życie słynną maksymę Alfreda Hitchcoka – wszystko zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie nieprzerwanie rośnie. W bieszczadzkim posterunku Straży Granicznej dochodzi do zamachu bombowego, z którego z życiem uchodzi jedynie kapitan Wiktor Rebrow. Moment przed wybuchem Rebrow otrzymuje wysłaną z nieznanego numeru wiadomość o treści “boom”, co stanowi dla prokuratury poszlakę, wskazującą na jego możliwy udział w zbrodni.

W eksplozji śmierć ponosi kilku funkcjonariuszy, w tym także ukochana Rebrowa, Ewa. Załamany kapitan planuje wycofać się ze służby i usiłuje przeprowadzić prywatne dochodzenie. Tymczasem rusza proces rekrutacji nowego oddziału Straży Granicznej, złożonego z najlepszych ludzi z całej Polski. Propozycję dołączenia do niego otrzymuje również Rebrow.

Wciągający wątek główny, za którym kryje się intrygująca tajemnica, kilka śledztw prowadzonych równocześnie i codzienne czynności Straży Granicznej, które mogą mieć związek ze sprawą – tym próbuje kupić widza “Wataha”. Ale gdyby ktoś był nieprzekonany, to twórcy serialu wcale na tym nie poprzestali i dorzucili jeszcze szereg atutów już nie na poziomie scenariusza, a realizacji.

wataha hbo

Już sama czołówka jest świetna. Mroczna, klimatyczna, budząca ciekawość. To oczywiście kwestia mało istotna, ale warta odnotowania – idę o zakład, że nie powstydziłby się jej żaden z najlepszych zachodnich seriali. Do tego mamy równie udane zdjęcia, fantastyczne krajobrazy, w których nie da się nie zakochać i bardzo sprawnie budowane napięcie – “Wataha” nie bombarduje widza wątkami, tylko wprowadza je z wyczuciem, pojedynczo, jeden po drugim. Dzięki temu nie tylko byłem zainteresowany tym, co się zaraz wydarzy, ale też, mimo iż akcja wybucha zanim mamy okazję oswoić się z bohaterami, nie czułem się zmęczony narracją.

Muszę pochwalić także obsadę, bo wypada bardzo, bardzo dobrze. Choć w pilotażowym odcinku najwięcej miejsca poświęcono postaci Wiktora Rebrowa, która w wykonaniu Leszka Lichoty jest przekonująca i wiarygodna, to nie sposób nie docenić również Bartłomieja Topy oraz Aleksandry Popławskiej w roli zimnej i wyrachowanej pani prokurator. Oglądanie ich na ekranie nie tylko nie powoduje bólu gałek ocznych, co jest doświadczeniem dobrze znanym koneserom polskich seriali i telenowel, ale wręcz sprawia przyjemność.

Wataha HBO

“Wataha” przynosi też rozczarowanie, choć akurat tylko tym, którzy spodziewali się “kolejnego polskiego gniota”. Pilot tego miniserialu to w rodzimym dorobku telewizyjnym prawdziwa perełka. Czy kolejne odcinki utrzymają ten poziom? Coś mi mówi, że tak i że będzie można tę produkcję wymieniać jednym tchem obok “PitBulla”, “Gliny” czy pierwszego “Oficera”. A to przecież grono tych polskich seriali ostatnich lat, które faktycznie warto zobaczyć.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (14)

14 odpowiedzi na “Prawdopodobnie najlepszy polski serial ostatnich lat. “Wataha” – recenzja sPlay”

  1. Po obejrzeniu 1 odcinka, jestem trochę rozczarowany. Co prawda, serial zapowiada się bardzo dobrze, ale czy jest on najlepszym polskim ostatnich kilku lat? Polemizowałbym.

      • Okej, moje dwie propozycje to: Odwróceni (2007) i Fala zbrodni (2003-2008). Niestety od dłuższego czasu nie mam za dużo wolnej chwili na oglądanie seriali, zarówno polskich jak i zagranicznych. Pamiętaj, że to moje osobiste odczucia. Wataha na razie jest na 3 miejscu, ale zaznaczam tu jeszcze raz, oceniać serial po jednym odcinku to jak oceniać film po pierwszych 10 minutach:)

        • Mnie akurat Odwróceni nie wciągnęli, a Fala zbrodni to taki trochę tasiemiec, bez szału, jakkolwiek oglądało się nieźle. Abstrahując od innych rzeczy, mam wrażenie, że Wataha jest najlepszym polskim serialem pod względem realizacji, a fabuła póki co też zapowiada się bardzo smakowicie, stąd taka teza w tytule. ;) Niemniej masz rację, że pilot o niczym nie przesądza i może być tak, że od drugiego odcinka produkcja HBO będzie nudna i piękne zdjęcia nie wystarczą, żeby chciało się to oglądać. Aczkolwiek to właśnie pierwszy odcinek decyduje, czy w ogóle będę miał ochotę zagłębiać się w jakiś serial – bo jeśli twórcy się do niego nie przyłożyli, to prawdopodobnie reszta będzie jeszcze gorsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...