Odczarowana historia Śpiącej Królewny. Diaboliczna “Czarownica”

Film 31.05.2014
Odczarowana historia Śpiącej Królewny. Diaboliczna “Czarownica”

Odczarowana historia Śpiącej Królewny. Diaboliczna “Czarownica”

“Śpiącą Królewnę”, baśń, której autorstwo przypisywane jest zarówno braciom Grimm jak i Charlesowi Perrault’owi, zna każdy. Historia o tej pięknej dziewczynie, na którą rzucono klątwę, gdy była jeszcze niemowlęciem, przedstawiana jest na różne sposoby. W każdej opowieści dodajemy jakiś, wydawałoby się, nieznaczący fakt, który zmienia nieco losy naszych głównych bohaterów. Dwie rzeczy są jednak pewne. Po pierwsze, na Aurorę zły czar rzuciła równie zła wróżka, a po drugie właściwie nie wiadomo, dlaczego to zrobiła. Tak jest i już. 

Disney postanowił odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając historię z perspektywy owej złej wróżki i sprezentował nam film “Czarownica” lub jak kto woli “Maleficent”. W główną rolę wcieliła się Angelina Jolie, a w rolę Aurory Ellen Fanning. Polska premiera “Czarownicy” miała miejsce wczoraj, 30 maja 2014 roku. Film powstał w wersjach 2D oraz 3D, a także z napisami i dubbingiem. Jako, że dubbingu w filmach nie animowanych unikam jak diabeł święconej wody, a oglądanie z napisami możliwe było tylko, wybierając opcję 3D, “Czarownicę” obejrzałam w  trójwymiarze. I zdecydowanie było warto.

czarownica maleficent angelina jolie

Historia Maleficent (pol. Diabolina) rozpoczyna się w momencie, gdy wróżka jest bardzo młodą mieszkanką Kniei. Knieja jest krainą zamieszkiwaną przez różne magiczne istoty, które żyją ze sobą w pełnej symbiozie i rządzą wspólnie pięknymi, zielonymi terenami. Sąsiaduje z nimi kraj władany przez złego i despotycznego króla, a mieszkańcy jego zazdroszczą stworzeniom z Kniei spokoju i swobody. Ludzie nie mają jednak wstępu do cudownej krainy, a wróżki nie rozumieją pełnego zawiści świata rządzonego przez człowieka. Maleficent, zakochana w przyrodzie i sypiająca na drzewie, pewnego dnia wbrew swemu rozsądkowi zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Stefan, który wdarł do Kniei. Ta znajomość odciśnie piętno na jej całym życiu i doprowadzi nas malutkimi kroczkami do Śpiącej Królewny, bohaterki baśni dla dzieci. Jak naprawdę potoczyła się ta historia?

Hasło widniejące na plakacie “Czarownicy”, “Nie wierz w bajki, poznaj prawdę…” całkiem nieźle oddaje opowieść poświęconą Śpiącej Królewnie, przedstawioną tym razem z innej perspektywy. Choć ten film w gruncie rzeczy tak naprawdę jest bajką, tylko trochę bardziej dojrzałą niż zwyczajowa historia, w ogóle mi to nie przeszkadza. Twórcy podeszli do tematu w sposób świetny i zmyślnie odpowiedzieli na pytania, które stawia przed odbiorcami baśń o Śpiącej Królewnie. Dowiadujemy się, dlaczego Maleficent rzuciła klątwę na malutką Aurorę, ale także poznajemy umownie rzeczywisty bieg wydarzeń. Dzięki temu cała historia nabiera sensu i stanowi ciekawą, pełną napięcia opowieść o prawdzie, miłości, poświęceniu, zawiści i władzy.

maleficent czarownica 1

“Czarownica” nie zachwyci pewnie każdego widza, a zwłaszcza takiego, któremu trudno będzie przyjąć baśniową konwencję, czasem przewidywalną, a czasem nawiną i prostą w przekazie. Mnie taka forma, skierowana wszakże też do dzieci, bardzo odpowiadała, a wręcz zachwyciła. Czasem po prostu dobrze jest obejrzeć coś takiego i upewnić się, że miłość to po prostu miłość, a dobro i zło, mimo wszystkich szarzyzn (a i tych w “Czarownicy” nie brakuje) tak naprawdę dają się od siebie odróżnić. Efekty specjalne w filmie są naprawdę świetne, a Angelina Jolie zjawiskowa. Na ten film mogłabym się wybrać tylko po to, aby na nią popatrzeć. Cudowna, cudowna, cudowna… zarówno, kiedy się wzrusza, jak i wtedy, gdy jest naprawdę diaboliczna i złośliwa. Wspaniałe są też trzy dobre wróżki (Juno Temple, Imelda Staunton, Lesley Manville), sprawujące opiekę nad śliczną Aurorą.

“Czarownica” to historia ujmująca, która ma szansę spodobać się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Ma wszystko to, co baśń mieć powinna, a nawet ciut więcej. Jest narrator, którego uwielbiam w filmach, jest zachwyt dla oka, bo to produkcja bardzo estetyczna i po prostu piękna, jest dobre aktorstwo i są zwroty akcji. To disneyowska rozrywka w pełnej krasie z uniwersalnym morałem i pomysłowe odświeżenie znanej nam opowieści. Czego chcieć więcej?

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (6)

6 odpowiedzi na “Odczarowana historia Śpiącej Królewny. Diaboliczna “Czarownica””

  1. nudna historia. Angelina nie pasuju do tej roli zupelnie. nie ma nic zaskakujacego w tej historii nie trzyma napiecia. i tak charakteryzacja malej czarownicy pasuje do scenerii i klimatu filmu tak charakteryzacja starszej wiedzmy jest nieporozumieniem wyglada jakby postac zostala przeniesiona z innego filmu sci-fi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...