REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Co najchętniej czytają Polacy? Styczeń 2014 - TOP 10

Początek nowego roku obfitował w wiele ciekawych premier, przede wszystkim filmowych. W styczniu na ekranach kin pojawiło się kilka produkcji nakręconych na podstawie książek - mamy "Złodziejkę książek" w reżyserii Briana Percivala, który zaadaptował powieść Markusa Zusaka o tym samym tytule, "Pod Mocnym Aniołem" inspirowany twórczością Pilcha, "Zniewolonego", którego scenariusz został oparty na wspomnieniach Solomona Northupa czy "Wilka z Wall Street". Czy kinowe premiery wpłynęły na upodobania czytelnicze Polaków? Co najchętniej czytali nasi rodacy w styczniu tego roku?

05.02.2014
21:00
Co najchętniej czytają Polacy? Styczeń 2014 - TOP 10
REKLAMA

Na podstawie list bestsellerów e-księgarni: Allegro, Legimi, Ebookpoint, Nexto i Woblink przygotowałam listę 10 najchętniej czytanych książek w styczniu 2014 roku. Czy były to najnowsze pozycje? Jakie gatunki mają największe wzięcie? Zobaczcie poniżej, co warto mieć w swojej e-biblioteczce. Co, jak co, ale tłumy e-czytelników nie mogą się przecież mylić.

REKLAMA

"Złodziejka książek", Markus Zusak - powieść wojenna

złodziejka książek

Bestsellerowa powieść od lat (pierwszy raz została wydana w 2006 roku). Narratorem książki jest Śmierć rodzaju męskiego, która obserwuje losy i dojrzewanie małej dziewczynki, Liesel Meminger. Liesel jako kilkuletni zaniedbany podlotek zostaje oddana do rodziny zastępczej, małżeństwa Hubermannów, gdzie jej głównym zajęciem jest zanoszenie uprasowanego prania do bogatszych mieszkańców miasteczka Molching i... kradnięcie książek. Dzięki swoim małym złodziejskim wyskokom Liesel uczy się czytać, pisać, wnika w świat literatury, który od małego ją fascynuje. Tłem historycznym, a także swoistym bohaterem opowieści jest II Wojna Światowa, przedstawiona z różnych punktów widzenia - małej dziewczyny, dorosłego Niemca, nie mogącego dojść do porozumienia z synem, Żyda. Historia Liesel i jej książek, mimo poważnego tematu, który został wzięty na warsztat literacki, jest pełna dystansu, humoru i wspaniałych zatrzymań akcji - Śmierć jest ciągle z nami i komentuje rozgrywające się wydarzenia, postaci.

"Zemsta ubiera się u Prady", Lauren Weisberger - obyczaj z dawką humoru

zemsta ubiera się u prady

Kontynuacja bestsellera, "Diabeł ubiera się u Prady", który w roku 2006 został przeniesiony na duży ekran. W główne role wcieliły się: Anne Hathaway i Meryl Streep. Tym razem obserwujemy losy Andy, która od początku świetnie sobie radzi. Wraz ze swoją byłą rywalką Emily prowadzi ekskluzywne czasopismo, Plunge, wyszła też za pożądanego przez wszystkie singielki faceta, Maxa Farrisona. Niestety, nagle na horyzoncie pojawia się Miranda, która chce przejąć, a raczej wykupić pismo Andy za wielkie pieniądze. Ma przy tym jeden warunek - zarówno Andy jak i Emily muszą przez rok pracować jako jej podwładne... Historia zabawna z nutą ironii i humoru, aczkolwiek sama opowieść jest nieco odgrzewana. Kto zna zagrania Mirandy, ten po prostu wie czego się spodziewać. Mimo spięć i napięcia u głównych bohaterek - miły odstresowywacz.

"Wilk z Wall Street", Jordan Belfort - wspomnienia samego Wilka

wilk z wall street, jordan belfort

Nominowany do Oskara, bijący rekordy oglądalności i budzący sprzeczne uczucia - "Wilk z Wall Street" to niewątpliwie film, który na długo zapadnie nam w pamięć (zwłaszcza biorąc pod uwagę duet dwóch uznanych gwiazd kina - Leonardo di Caprio i Martina Scorsese). Fabuła filmu została właśnie oparta o wspomnienia Jordana Belforta, które wydano pod takim samym tytułem. Kariera Belforta to jedna z najbardziej zwariowanych historii światowego biznesu - pod koniec lat 90. XX wieku był chyba najbardziej znaną i niezwykłą postacią. Taką zresztą jest do dziś - Belfort (który, nawiasem mówiąc wystąpił w ostatnich scenach filmu Scorsese) do dziś obraca się w klimatach biznesowych - prowadzi szkolenia motywacyjne, które mają pomóc ludziom zwiększyć wyniki sprzedaży i świadomość w finansach.

"Apokalipsa Z." Tom 1 i 3, Manel Loureiro - sci-fi

apokalipsa z

"Apokalipsa Z." to trylogia opowiadająca o czasach przyszłości, w których cywilizacja uległa zagładzie - nie ma internetu, telewizji, telefonów komórkowych. Jest za to Federacja Rosyjska i wirusy. Jedynym celem ludzkim jest przeżycie. Choroba pustoszy świat, a gdzieś tam prawdopodobnie grasują zombies. Głównym bohaterem powieści jest hiszpański prawnik, który prowadzi dziennik dotyczący aktualnych wydarzeń. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia będzie musiał odbyć daleką podróż...

"Kamerdyner", Wil Haygood - prawdziwa opowieść z historią Stanów Zjednoczonych w tle

kamerdyner

Prawdziwa historia czarnego kamerdynera, który służył u ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Był świadkiem segregacji rasowej oraz zaprzysiężenia czarnoskórej głowy USA rezydującej w Białym Domu. Na podstawie książki powstał w 2013 roku film o tym samym tytule (ang. - "The Butler"; Polska premiera miała miejsce 26 grudnia 2013 roku). Dziennikarz Wil Haygood śledzi losy tytułowego kamerdynera oraz próbuje ocenić i zrelacjonować XX-wieczną historię Stanów Zjednoczonych.

"Carska Manierka", Andrzej Pilipiuk - fantastyka

carska-manierka

Najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka. W tomie znajdziemy osiem opowiadań, które okażą się ucztą historyczno-metafizyczną. Niezwykłe światy, alternatywne wersje wydarzeń historycznych, znakomici bohaterzy, jak Robert Storm czy doktor Skórzewski. Pilipiuk świetnie buduje swoje opowieści i tworzy postaci z krwi i kości, w których możemy odnaleźć nasze własne wady i zalety. W tym cyklu spotkamy też znane z historii postaci. Ich położenie, życiorysy i zdarzenia, w które zostały wplecione, zostaną nam przedstawione w niezwykły i niebanalny sposób.


"Zniewolony. 12 Years a Slave", Solomon Northup - wspomnienia niewolnika

zniewolony. 12 years a slave

Prawdziwa historia życia czarnoskórego mężczyzny, który w efekcie podstępu i porwania z wolnego człowieka zamienia się w niewolnika. Historia Solomona Northupa wzrusza, przeraża i stawia proste pytanie o to, gdzie kończy się człowieczeństwo. W 1841 roku zaczyna się wstrząsająca tułaczka człowieka, który zostaje wrzucony w zupełnie obcą i nieznaną mu rzeczywistość. Te wspomnienia to świadectwo i historia XIX Ameryki. Na podstawie życia Solomona Northupa powstał film, który swoją premierę w Polsce miał 31 stycznia.

"Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności", David Allen - poradnik z cyklu jak lepiej ze sobą żyć

getting things done

Książka omawiająca tytułowy program, GTD. Pozycja pokazująca nam, że pośpiech w naszym życiu jest tak naprawdę niepotrzebny, a my powinniśmy zracjonalizować swoje działania. GTD to sztuka slow life, która pozwoli nam zwolnic tempo i uwolnić się spod presji zegarka, telefonu i innych rzeczy, które po prostu nas ograniczają, GTD ma na celu sprawić, że w naszym życiu zapanuje harmonia, a my bardziej świadomie będziemy podchodzić do czasu, naszych potrzeb i zadań.


"Wołanie kukułki", Robert Galbraith - sensacja/thriller z morderstwem na planie głównym

wolanie-kukulki

Powieść J. K. Rowling wydana pod męskim pseudonimem i tym samym druga powieść dla "dorosłych", która zbiera znacznie lepsze recenzje niż "Trafny wybór". Pewnego dnia zostaje znalezione ciało młodej modelki, zwanej Kukułką. Śmierć dziewczyny zostaje uznana przez policje jako samobójstwo, lecz brat gwiazdy nie wierzy, że jego siostra targnęła się na własne życie. Sprawę dochodzenia zabójstwa modelki ma poprowadzić prywatny detektyw, Cormoran Strike. Strike jest życiowym pechowcem i cóż... można by powiedzieć po prostu - nieudacznikiem - w życiu osobistym nic mu się nie układa, ma długi i kłopoty. Rowling, a właściwie Galbraith snuje ciekawą intrygę, która przenosi nas w życie high society oraz ponury i nieco mroczny Londyn.

"Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", Ziemowit Szczerek - polska proza z klimatem podróży

i-przyjdzie-mordor-i-nas-zje-e-book

Tegoroczny zwycięzca Paszportów "Polityki" w kategorii literatura. Opowieść Ziemowita Szczerka to historia o ludziach, którzy z plecakami ruszają na Wschód w poszukiwaniu przygód i mocnych wrażeń. Głównym celem ich podróży jest Ukraina, którą poznają od podszewki, niczym prawdziwi włóczędzy, chłonący wszystkimi zmysłami kraj i miasta. Powieść poruszająca ciekawy problem - my kontra obcy, mówiąca o fascynacji, marzeniach, potrzebach oraz ukazująca nam naszą, polską mentalność.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA